Jump to content

Darek_B

Moderator
 • Content Count

  6,186
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Darek_B last won the day on May 6

Darek_B had the most liked content!

Community Reputation

4,219 Excellent

About Darek_B

 • Rank
  R1a Z280 YP951 YP1018
 • Birthday 07/11/1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zakopane
 • Zainteresowania
  astronomia, architektura ,fotografia, genetyka, genealogia,
 • Sprzęt astronomiczny
  FUJINON Polaris 7X50 FMTRC-SX , 5D mkII, SW Mak 127/1500, MTO-11CA, LORNETKA 3x65 ED "OCZY WYRAKA i 2x53

Recent Profile Visitors

3,725 profile views
 1. Wielkie dzięki dla Agenta Smitha który naprawił i odesłał felerną część. Zzostało mi tylko na nowo skolimować lunetkę i w końcu coś pofocić.
 2. Nie wiem czy starczy czy amperów ale ja np. z powodzeniem używam dwóch obudów powerbankowych dających napięcie oprócz usb czyli 5V dodatkowo 9, 12 i 15 V. Ogniwa sam dokupuję więc w razie padu któregoś z nich szybko sobie wymienię. https://pl.aliexpress.com/item/32816264509.html W tym drugim trybie ma moce: 9 V/2.2A, 12 V/1.3A 15 V/1A Zasila mi w polu astrotracka a drugi jako zasilanie canona poprzez końcówkę z baterią. Na nieduże grzałki powinno starczyć.
 3. Najważniejszą rzeczą jest jakość nieba, warunki obserwacyjne, mobilność i ewentualnie kategoria obiektów które was interesują.
 4. Przyłączam się do pytania, mam niemodowanego 5d mkII, zastanawiać się nad 6D jak zapasowym body i nie wiem który zostawić na co dzień a który przerobić. Bezpośrednie porównanie szumów, kolorystyki w takich samych warunkach byłoby niezwykle cenne dla wielu.
 5. Z reguły lornetkę lub teleskop. ps. Pytanie zbyt ogólne, podaj więcej informacji. i poczytaj podobne tematy na forum https://astropolis.pl/search/?q=pierwszy teleskop
 6. macchiato qrde czuję się jak pierwszak, cóż to takiego ? jak toto używać. Już jestem po słowie z Agentem, specjalnie w piątek przyjedzie do Zakopanego (poważnie) by w zamian za filiżankę *cappucino z mojej świeżo palonej arabiki - odmiana brasilia Santos naprawić mi felerną śrubę. * może być też espresso, ristretto, latte ewentualnie macchiato. :)
 7. Klapki na Kasprowym to był chwilowy eksperyment socjologiczny. Niestety społeczeństwo oblało, nikt mi nie zwrócił uwagi. :(
 8. Kupowałem na allegro, nie pamiętam gdzie ale jest paru sprzedawców na sztuki, niestety większość sklepów sprzedaje "tysiąc sztuk albo nic". https://allegro.pl/kategoria/materialy-i-akcesoria-sruby-nakretki-podkladki-121600?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Button&bi_c=Product&bi_term=Przemysł-16696_Budownictwo-261126_Materiały i akcesoria-121423_Śruby%2C nakrętki%2C podkładki-121600&string=Śruba łeb radełkowany&bmatch=baseline-eyesa-bp-com-1-1-0903 OK. spróbuję przewiercić, muszę tylko kupić odpowiednie wiertło, nie mam tak małych. Imadło w sumie też by się w domu przydało. ps. ale jak ktoś by się podjął nadal jestem chętny.
 9. Wymyśliłem sobie że do celów wygodniejszej kolimacji lunetki polarnej wymienię wewnętrzne śruby imbusowe M3 bez łba i gniazdem imbusowym ( cholernie niepraktyczne) na śruby z łbem radełkowanym np. takie jak te : Niestety jedno gniazdo nie chciało się odkręcić i okazało się dość wytarte. Próbowałem wielu sposobów na odkręcenie lub nawet wkręcenie do środka felernej śruby ale nic nie pomogło. Wstawiałem do zamrażarki, próbowałem lutownicą, kleiłem imbus za pomocą super glue oraz poxipolu, na koniec próbowałem nabić śrubokręt do środka śruby. Niestety poległem. Myślę żeby zamówić wykrętaki do ułamanych śrub jednak nigdy ich nie używałem dlatego wolę zapytać się Was o radę. ps.Chyba że ktoś ma odpowiednie narzędzia i byłby chętny odpłatnie usunąć śrubę. W ostateczności jeśli byłoby to niemożliwe to wykonać obok metryczny gwint M3 w obudowie lunetki.
 10. Już wieszcz pisał :Litwo astroojczyno moja ...
 11. Masz rację to chyba najciemniejsze miejsce w Polsce, fociłem tam raz na współrzędnych 49° 3'49.33"N, 22°41'10.33"E. To 100 metrów od szlabanu w stronę PN, przy szlabanie stoi Straż Graniczna i dalej w dolinę nie przepuszcza. Ja razem z kolegą Warpalem podeszliśmy lekko pod górkę powyżej zabudowy w okolicach mini stacji meteo. Możesz też za dnia poszukać polnej drogi powyżej wioski. Powinno być lepiej jeśli chodzi o wilgotność. ps. W ostateczności :) przełęcz nad Roztokami może być, zmierzyłem tam tło i wyszło 21.95.
 12. No tak, ale chyba oczywiste że należy przed odkręceniem wyjąć tubę z montażu dobsona. ps. Ciekawe czy ktoś już czyścił lustra na montażu ?
 13. Podsumowując wątek nadaje się do zamknięcia.
 14. Na dole z boku masz śruby trzymające podstawę, musisz po odkręceniu wyjąć razem z lustrem, następnie odkręcić samo lustro i umyć . Po wszystkim na nowo skolimować. :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.