Jump to content

Jarzyna B.

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1127
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

Jarzyna B. last won the day on April 12

Jarzyna B. had the most liked content!

Community Reputation

2612 Excellent

1 Follower

About Jarzyna B.

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 02/02/1968

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astrobogdan.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  astrofotografia, enduro, motocross
 • Sprzęt astronomiczny
  CCD, teleskop, montaż

Recent Profile Visitors

5084 profile views
 1. No nie wiem czy mam więcej czasu, ostatnio to Tobie udało się zebrać ekspozycje do kilku obiektów i kilka obrobić. To moja pierwsza od dwóch miesięcy No kurcze 5 mm wąsa poszło poza kadr i od razu problem ale zobacz 4725 nie jest na środku i nie pozuje do zdjęcia a to już nie ma takiego uroku. Po prostu co tutaj dużo mówić muszę kupić kamerę z większym chipem!!! DZIĘKI WSZYSTKIM ZA POCHLEBNE OPINIE
 2. Dzięki Sławek, co do niebieskiego to właśnie nawet go wygaszałem niż podciągałem. U mnie nie widzę tak dużo niebieskiego więc pewnie to też wina monitorów a kalibracja wydała się wyjść dość poprawnie. Z drugiej strony bywa często, że trudno o niebieski kolor w ramionach galaktyk a tutaj ten kolor pojawił mi się zaraz po kalibracji. Być może taki wpływ na zdjęcie miało nie do końca przejrzyste niebo, podczas zbierania koloru była dość duża wilgotność i leciutkie zachmurzenie co mogło spowodować taki problem. Dzięki Tomek, jak wspomniałem ja nie widzę u siebie tego niebieskiego tła, pipeta i poziomy pokazują, że jest ok. Wyciągnąłem z tła dość dużo paprochów więc teraz trzeba za to zapłacić, lepiej nie będzie :-)
 3. ... ale wtedy główna bohaterka musiała by się nieco odsunąć na bok a tego nie chciała Takie życie,
 4. Po dłuższej przerwie w e-EyE zdjęcia doczekała się galaktyka spiralna z poprzeczką NGC4725 w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Nie wiadomo dlaczego ta galaktyka jest niedoceniana przez astrofotografów bo moim zdaniem nie wiele mniej jest w niej uroku niż w M-81 W kadrze złapały się również jej urocze sąsiadki NGC4712, NGC4747 oraz cała masa galaktycznej drobnicy. Ekspozycje: L 63x600s, R 12x600s, G 16x600s, B 16x600s łączny czas 21h Paramount MyT, TEC 140 f/5,1 QHY695A
 5. No jasne, nie myślę po nieprzespanych nocach ostatnio :-(
 6. No to pojechałeś Maciek Czasy oraz ilości ekspozycji do pozazdroszczenia. Testowałem ten obiekt i kiedy sprawdziłem co wychodzi na pojedynczej 900s w Ha zaniechałem dalszego smażenia Gratuluję uporu oraz pięknego zdjęcia !
 7. To jest Kuba galaktyka zawierająca w swoich ramionach zdecydowana część starych gwiazd. Można powiedzieć, że nic albo prawie nic się w tej galaktyce nie dzieje . Stąd kolor tego obiektu. Hej,
 8. Zdalne obserwatorium, trochę inny sprzęt i południowe niebo.
 9. Nie, Darek wszystko jest ok :-) Przymierzam się do Namibii!
 10. Używam od paru lat Asusy VivoPc te starsze już z racji wieku oczywiście. Nigdy mi się nie poddało to pudełko. Dysk SSD trzeba zainstalować z górnej półki, konfiguracje dowolne. Polecam!
 11. To prawda, że czas nie najlepszy ale w astrofotografii zawsze jest jakaś duża determinacja. Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się, że nic nie jest w stanie wyciągnąć mnie wraz ze sprzętem poza własne podwórko, teraz uważam, że męczenie obiektów z "balkonów" to stracony czas dla własnych oczu. Inwestując w sprzęt trzeba pamiętać, że jest to tylko chwilowe zamrożenie inwestycji a rozłożenie takich wydatków pomiędzy kilkoma osobami pozwala na duże ruchy w tym drogim hobby. Co więcej nasze niebo coraz bardziej się zaśmieca i tak na prawdę nie wiadomo ile zostało nam jeszcze czasu. Panowie szkoda czasu na czyszczenie sprzętu i trzymanie go w pudłach lepiej zrobić z niego pożytek :-)
 12. Cześć Marta, my się już znamy Co do fotki to oczywiście jak na rok robienia zdjęć można powiedzieć, że wygląda to bardzo obiecująco. Co trzeba zmienić to naświetlać klatki zdecydowanie podczas nowiu to drastycznie zmieni obraz zdjęcia. Szczerze to szkoda było poświęcać tyle czasu na zdjęcie przy takim zaświetleniu nawet przez filtry wąskopasmowe nie miało by to sensu. Lepiej podczas takiej pogody poświęcić to na testy i wyeliminować wszystkie błędy osiowości i prowadzenia zestawu. Marta Łabędź dopiero pnie się do góry więc zapoluj jeszcze raz na ten kadr bez Łysego a efekt będzie o niebo lepszy. Tak czy inaczej gratuluję fajnej foty!
 13. Co to za nagonka na Antoniego Porównywanie takich zdjęć i ich ocena to bardzo trudne zadanie. Znam Antka i wiem jakie są jego priorytety z kolei Tayson zgłębia wszelkie tajniki obróbki i bardzo dobrze daje sobie z tym radę. Efektem takich działań będą zupełnie inne interpretacje tego samego obiektu i chwała za to bo oglądalibyśmy u wszystkich takie same obrazki :-) Antoni lubi zdjęcia dopracowane, plastyczne pozbawione szumu z wręcz idealną kolorystyką obiektów jak i gwiazd i szczerze mówiąc bije tym na głowę zdjęcie Tomka natomiast faktycznie taka obróbka jaką zaprezentował Antoni musi zgubić nieco detalu, coś za coś !!! Co więcej Antoni pokazał nam M106 z bardziej wodorowym, czerwonym jądrem a co za tym idzie musiał tutaj pójść na kompromis i zgubić detal w samym jądrze galaktyki. Oczywiście zawsze można zerknąć na swoje zdjęcia i coś w nich poprawić, wydobyć więcej detalu lub je wyostrzyć. Pod wrażeniem tej dyskusji również otworzyłem swoją wersję M106, którą obrabiałem w zeszłym roku. Okazuje się, że można jednak jeszcze wydobyć więcej halo galaktyki jak również wydobyć jeszcze więcej struktur w centrum oraz w ramionach. Takie małe porównanie:
 14. Ofertę wystawiłem zupełnie na spokojnie i bez ciśnienia. Przymierzam się do wyjazdu pod południowe niebo :-) Wiadomo, że podróżować po świecie się nie da a mój kontrakt z e-EyE trwa praktycznie do końca roku z możliwością przedłużenia. Warto zastanowić się nad moją ofertą nie koniecznie w pojedynkę są to przecież ogromne koszty. Dla 3-4 osób inwestycja zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Co ważne taka inwestycja pozwala na zwrot kasy. Sprzęt nie traci na wartości a możliwości fotografowania są dużo lepsze niż w Polsce. Kiedy komuś się znudzi szuka następcy na swoje miejsce lub szuka innego rozwiązania, zawsze jest to do uzgodnienia. Przypomnę, że obserwatorium znajduje się na 38 równoleżniku, co się z tym wiąże każdy wie doskonale. Przede wszystkim nie ma problemu z krótkimi nocami ponieważ w tym czasie można do świtu fotografować 5-6 godzin. Dogadujcie się Panowie i przejmujcie to obserwatorium bo taka oferta długo może się nie pojawić. Robotę jaką wykonaliśmy z TomCiem i PTLem nie da się wycenić na normalne pieniądze a oferta tej usługi na szczęście nie zawiera :-) Cena całego zestawu policzona jest według cen sprzętu używanego.
 15. Dobra, szkoda zaśmiecać wątek sprzedażowy takimi dyskusjami. Pogadamy o tym przy innej okazji
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.