Skocz do zawartości

Okular planetarny


Molo

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post więc na początku chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich forumowiczów :salu:.

Forum astronomiczne przeglądam juz od dłuższego czasu jednak z powodu braku stałego łącza nie mogłem być na nim aktywny :oops:

Zastanawiam się nad kupnem dobrego okularu planetarnego. Jak narazie na oku mam dwa: Baader Genuine Ortho 5 mm i Vixena LV 5mm (w mojej Syncie obydwa dają power 250x). Jak myślicie, który z nich da lepsze obrazy planet? Z tego co wyczytałem w internecie Ortoskopy są najlepsze do obserwacji planet jednak mają słabo odsuniętą żrenicę wyjsciową. Lantan natomiast jak wiadomo jest komfortwym okularem jednak jak jest z jakością uzyskiwanych przez niego obrazów planet?

 

Z góry dzięki za odpowiedż

 

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając ogólne posty z forum na temat, lantana wszyscy go sobie chwalą.

 

Ja jestem na poziomie planów zakupu ortho, bo jednak cena za tym przemawia. Ale jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup od razu, lantana to chyba będzie słuszne wyjście, ale lepiej niech posiadacze lantanów jeszcze się wypowiedzą. Nie wiem do końca jak jest z krótkoogniskowymi lantanami, bo przy lustrze 200mm możesz śmiało walnąć powiększenie 340 X, a nawet i więcej 2D, ale to zależy od twojego sprzętu seeingu i kolimacji tak jak mi to wyjaśnił Janusz. :salu: Jednego jestem pewien ER jest na tyle duży, że nie musisz się męczyć przyciskając oka do okularu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To znaczy tak, walnąć kolega moż te 340x ale Oskar obawia się tego skutków czyli dobrej jakości obrazu przy tym powiększeniu w polskich warunkach atmosferycznych i w większości się z nim zgadzam co ciekawe w tej materii :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie nie mam zamiaru przekraczać na planetach 300x 8) , a optymalne w mojej Syncie wydaje mi się powiekszenie 250x.

Lantan to z pewnością bardzo dobry okular (sam miałem okazję przez nigo patrzeć na

Jowisza i wydał mi się dobrym, komfortowym okularkiem) jednak czy ortoskop nie będzie od niego lepszy. A jeżeli tak to czy róznica między dawanymi przez nie obrazami będzie aż tak duża :?:

 

Pozdrawiam 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania pomiędzy lantanem a ortoskopem, wiem notomiast, że ortoskop daje rewelacyjne obrazy. Czytając różne wypowiedzi dotyczące słabo odsuniętej źrenicy wyjściowej trochę obawiałem się słabego komfortu obserwacji - było jednak inaczej - zupełnie mi to nie przeszkadzało. Nawt pole widzenia dla 9mm było miłą niespodzianką. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tym że ortoskop o ogniskowej 5mm będzie miał ER na poziomie zapewne 4 - 5 mm, a to już dosyć mało. Dlatego wolałbym coś bardziej komfortowego. Jednak jeżeli orto daje lepsze obrazy niż lantan to z pewnością nie będę sie zastanawiał :razz: .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz to jeszcze zależy, z jakiego miejsca obserwujesz 340 x to 1,7D dla 200 mm tak wiec jak najbardziej do osiągnięcia. Ja natomiast mam działkę pod Jaktorowem i niebo jest tam naprawdę wyjątkowe. Ale zgadzam się, jeżeli to będzie miasto czy inne tego typu miejsce to będzie za duży power. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa: różnica cen między ortoskopami Antaresa (dostępnymi w Astrokraku), a ortoskopami Baadera (dostępnymi w himpolu). Ich obudowy wyglądają identycznie, konstrukcja mają taką samą, więc skąd te 160zł różnicy. Czyżby Baader oferował lepszą jakość, czy to poprostu dodatkowa opłata za znaczek firmy :?

 

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze Antares nie ma w swojej ofercie ortoskopów o ogniskowej 5mm. Gdyby miał to bym się juz pewnie nie zastanawiał ,a tak trzeba będzie dozbierać jeszcze troche pieniędzy i wybrać między lantanem,a ortoskopem Baadera :Cry:

Chyba jednak zdecyduje się na lantana :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobierasz okular do Synty 200/1200 to z okularem 5mm otrzymasz powiększenie 240 - może okazać się, że w naszych warunkach pogodowych rzadko kiedy będziesz mógł używać tak dużej wartości. Ja osobiście do Synty dobrałem okular 9mm - co daje 133 a z barlowem 266x. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak okular dobieram do Synty 200/1200 :) .

Zdaję sobie sprawę z tego że seeing żadko pozwala na osiąganie powerów powyżej 200x :Cry: .Mimo to chce kupic okular, który w dobrych warunkach pokaże detale których z pewnością nie nie będę mógł dostrzec przy mniejszym powiększeniu. Wielokrotnie patrzylem na Saturna przy pow. 200x podczas dobrego seeingu i był to za każdym razem cudowny widok :roll:.Teraz chce pójść odrobinę dalej i zwiększyć power do 240x. Z pewnością nie będę mógł go zbyt często używać, ale jak się uda to widoki z pewnością będą niezapomniane :razz:.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.