Skocz do zawartości

pierwszy teleskop (pewnie po raz 100;)


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Prosze o mala rade forumowiczow - wreszcie mam nieco $ na zakup teleskopu, za to jeszcze nie mam odpowiedniej wiedzy do wyboru czegos sensownego.

Mieszkam w terenach podmiejskich, na jakies wieksze wycieczki (przynajmniej na poczatku) raczej nie bede sie wybieral ;) no najwyzej czasem autem.

Na poczatku chcialbym poobserwowac troche planety - no ale tez z perspektywa na inne astro-eM-cudenka ;) (wiem, ze nie ma idealnego sprzetu, ale chcialbym wybrac rozsadna alternatywe)

 

Z tego co poczytalem wybralem do rozwazenia pare sprzetow:

1. Tal 120 - ponoc calkiem w porzadku optyka, konstrukcja tez niczego sobie. Montaz. Cena (1500) tez nie jest astronomiczna ;) Wada jest chyba nie za duzy rozmiar lustra i waga 20kg (2 zgrzewki mineralnej i pare piwek;)

2. Sprzecik z astrokraka - Kastor na montazu Dobsona - sprzet chyba w miare rozsadny - ew trzeba by dokupic jakis osprzet, bo daja tylko jednego plossla (?)

Tak tez patrze na ceny i w sumie taki Antares jest "tylko" o 3 stowki drozszy od Kastora.

No tylko antares to wazy 30 kg i to zdaje sie raczej maszyna do scisle stacjonarnego uzycia i wymagany jest pokrowiec do zakladania na noce ;);)

3. Ostatnia mozliwosc to 750/150 reklamowany tu przez pana Marka :) Z tego co sie orientuje sprzecik jest taki sobie nie za zly, nie za dobry - z drugiej strony jest lekki i dosc tani.

 

Prosze o pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doszedłem do wniosku, że wszystko zależy od tago ... jak wyobrażasz sobie nieprzespaną noc pod czarnym niebem!

 

Czy masz samochód (swój na zawołanie)...Czy jesteś balkonowcem...Czy masz ogródek... Czy wyskakujesz na 2 godzinki czy na całą noc... Co oglądasz...

 

I po rzetelnych odpowiedziach wybór bardzo się zawęża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował jakiś krótki refraktor

np. Celestron 102/500. Można go zakupić w firmie Himpol. Według mnie jest to najlepsze rozwiązanie. Teleskop musi być przede wszystkim moblilny. Musisz patrzeć częściej przez niego niż na niego. Według mnie Celestron będzie tu pasował jak ulał. Cena też nie jest zbytnio wygurowana. Najlepiej obejrzyj jeszcze raz wszystkie oferty i porządnie się zastanów zanim cokolwiek kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti: auto nie swoje - do pozyczenia. Generalnie mieszkam w domku + mam do tego kawalek ziemi. Generalnie jest tu dosc ciemno - najblizsze wieksze swiatlo to osiedle ok 2km. I na razie to blizsze mi sa 2-3 godziny niz cala noc. Pewnie z czasem przyjdzie i cala noc ;-)

Filip_Polewaczyk: w sumie dobra uwaga - nie bralem pod uwage refraktora. poczytam jeszcze o nich (ten model co podeslales - rzeczywiscie poreczna sprawa). Pewnie idealem byloby posiadanie 2 teleskopow - 1 mobilny a drugi stacjonarny. Pytanie tylko co jest bardziej "przyszlosciowe"? W sensie co lepiej kupic zeby po roku nie trzeba by bylo za nowym sprzetem sie rozgladac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xterm

 

Sprzęt im cięższy tym lepiej. 20-30 kilo to żadna waga poradzisz sobie spokojnie. Dobrze zauważyłeś, ze najlepiej mieć dwa sprzęty lunetę do Planet i lustro Newtona do reszty. Jeżeli chodzi o lunetę to przy achromatach możliwie długa ogniskowa średnica 80-130mm jest najbardziej efektywna. Jeżeli masz jakieś wejścia w niemczech to poszukaj telementora Zeissa np. na

 

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthre...amp;Board=biete

 

wygląda to tak

 

http://whuyss.tripod.com/zeiss/Usuarios.html

 

 

Jeżeli lustro to w Twoich warunkach pokusił bym się o min. 200mm np, Synta. Jezeli kasy nie starczy to celuj w coś z przedziału 120mm to zupełne minimum do 170mm.

 

Tały mają bardzo dobrą optyke ale montaż to porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem jest także refraktor Sky Watcher 102/1000 (bardzo dobry do planet i Księżyca, chociaż nie tylko). Jego cena jest naprawdę atrakcyjna i wynosi 2000zł. Sam sprawdź. Opis, parametry tego teleskopu i dokładniejsze informacje znajdziesz pod adresem sklepu Foto Classic

 

Oto link: http://market.fotoclassic.pl/produkty_info...products_id=170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że refraktorem na M-kach nie poszalejesz specjalnie. Z "uniwersalnych" mnie się podobała Synta 200mm na dobsonie i możesz pomyśleć o Kastorze - 170mm lustra do M dobre a i na planetach coś zobaczysz. Mam refraktor 100mm i jest on bardzo dobry do planet i do obserwacji gwiazd czy gromad gwiazd, ale obiekty mgławicowe to tylko w górach. Ale optyka jest bardzo dobra. Niemniej jednak myślę, że newton 170 albo 200mm rzeczywiście Cię zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki panowie za linki :)

 

El_Capitano - o tego tez mi bylo trzeba - statyw do lornetki - mam 20x50 jakiejs firmy X.

Mirek - niemieckiego nie znam ;) Ale od czego sa kumple - polookam i na te sprzeciki.

 

pozdrowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.