Skocz do zawartości

projekcja okularowa a celestron x-cel


carlos

Rekomendowane odpowiedzi

I znów pytanko :D

 

Po przejściu etapu fotografowania w ognisku głównym, zapragnąłem focić z użyciem okularu. Kupiłem camera adapter i ... mój meade sp 26 mm - jest zbyt długi i blokuje mi lusterko zenita. Ale i to przeszedłem - dorobiłem dłuzszy pierscień łączący adapter z aparatem :rolleyes:

Zapolowałem też na dwa trochę lepsze (od moich: sp 26 mm i p 6 mm) okularów, tj:

*celestrona x-cel 12,5 mm

* vixena lv 5 mm

Pierwszy już do mnie dotarł, drugi to kwestia czasu, chyba że znacie firmę produkującą dobre lantany ~4,5 mm.

A teraz pytanie: Jak robić zdjęcia w projekcji okularowej z camera adapter skoro lantany nie mieszczą się do niego...!!! :o

Czyżbym robił coś nie tak?

I jeszcze jedno:

Lepiej kupić sobie coś w stylu : Celestron NexImage, Meade Lunar Planetary Imager, czy przerabiać kamerkę Philipsa?

Z gór-y dzięki za pomoc

Edytowane przez carlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz Januszu, jak mogę (nie męcząc znajomego tokarza) fotografować księżyc z użyciem okularów lantanowych. Nie doszukałem się w ofercie Astrokraka jakiegoś adaptera i ... jestem w kropce. Poza tym potrzebuję t-ring do minolty z af (dynax 4).

Czy t-ring połączy minoltę z camera adapter ( kupionym jakieś pół roku temu w astrokraku). Czy gwinty we wszystkich adapterach to standart. I jak się to ma do późniejszego fotografowania web-kamerką przez okular.

A przy okazji, czy masz jakieś doświadczenia odnośnie LPI meade, czy lepiej przerobić Vestę. :rolleyes:

Dzięki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Powiedz Januszu, jak mogę (nie męcząc znajomego tokarza) fotografować księżyc z użyciem okularów lantanowych. Nie doszukałem się w ofercie Astrokraka jakiegoś adaptera i ... jestem w kropce. Poza tym potrzebuję t-ring do minolty z af (dynax 4).

Czy t-ring połączy minoltę z camera adapter ( kupionym jakieś pół roku temu w astrokraku). Czy gwinty we wszystkich adapterach to standart. I jak się to ma do późniejszego fotografowania web-kamerką przez okular.

A przy okazji, czy masz jakieś doświadczenia odnośnie LPI meade, czy lepiej przerobić Vestę.  :rolleyes:

Dzięki,  pozdrawiam

 

Camera Adapter jest zaopatrzony w standartowy gwint o symbolu T2 czyli dokładniej mówiąc M42x0,75 B)

Sprawdzę czy redukcja z Zooma/M42 pasuje także do lantanów stałoogniskowych?

Tak, połączy z body Minolty ale nie przeniesie funkcji AF z powodu braku obiektywu :unsure:

Tak, mam, popatrz na wyniki Bogdana J. z bratniego forum, pracuje Alamakiem 150/1500 na Sky View Pro z napędami i właśnie LPI Imagerem, byłem obecny i pomocny przy tych nagraniach i do planet mogę ją z czystym sumieniem rekomendować co widać zresztą po wynikach początkującego w planetarnym astrofoto astroamatora, zresztą sam poczytaj :Salut:

Tu masz link : http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5076.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki

LPI wydaje mi się <_< lepszy dla mnie z powodu kompatybilności firmowej oprogramowania z moim refraktorem. Czy to ma większe znaczenie ?

Na razie robiłem zdjecia księżyca starym Zenitem E (nienajlepsze ustawianie ostrości na matówce) w ognisku głównym i z okularem meade sp 26mm, ale mam juz celestrona x-cel 12,5mm i chciałbym to wykorzystać. Zresztą kiedy kupię 5mm lantana problem ze średnicą okularu pozostanie.

Powiedz, czy spotkałeś okulary lantanowe o ogniskowej pomiędzy 4 a 5 mm , np: 4,5mm. Chciałbym kupić taki, który da mi max możliwe i użyteczne powiększenie przy ogniskowej refraktora 1200mm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witaj Januszu

 

czy jest szansa, aby w astrokraku kupić pierścień t2 do mojej minolty, dałoby się taki zamówić, jestem chętny nabyć, oczywiście po rozsądnej cenie :rolleyes:

 

a w sprawie pstrykania z użyciem "grubaśnych" okularów pojawił się może jakiś adapter :szczerbaty:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
witaj Januszu

 

czy jest szansa, aby w astrokraku kupić pierścień t2 do mojej minolty, dałoby się taki zamówić, jestem chętny nabyć, oczywiście po rozsądnej cenie :rolleyes:

 

a w sprawie pstrykania z użyciem "grubaśnych" okularów pojawił się może jakiś adapter :szczerbaty:

pozdrawiam

Obecnie dorabiam klientowi eksperymentalny adapterek do połączenia kompaktu Olympusa z wielkim RKE-40 i nawet udało się nam uniknać w nim w sprytny sposób winietowania bo obiektyw aparatu wchodzi do muszli ocznej okularu i soczewki będą tylko o milimetr od siebie B)

 

Ps. Tak oczywiście, ale zapytania ofertowe proszę raczej na priva, taki tu mamy niepisany i dobry zwyczaj :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesteś już kolejnym nastym forumowiczem pytającym o projekcję przez większe okulary i może to mnie zmotywuje do opracowania projektu złączki projekcyjnej nawet do 2" okularów :rolleyes:

Niestety różnorodność średnic i wysokości korpusów okulararów różnych konstrukcji optycznych stawia tu spore wymagania co do funkcjonalności i uniwersalności projektu i dlatego do tej pory robiliśmy indywidualnie mocowania aparatu do kołnierza osadczego pod muszlę okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, ciężko inwestować w troszkę lepsze okularki i nie móc robić z ich pomocą zdjęć. Ja osobiście chciałbym na poczatek pofotografować fragmenty księżyca. A to warto przecież robić na zwykłą kliszę. Czas jest i tak krótki, powiększyć można bez obaw do A4.

Mam prośbe do wszystkich forumowiczów :D , no może do prawie wszystkich, którzy mają "grubaśne" lantanowe okularki. Proszę zmierzcie zewnętrzną średnicę ich obudowy i podajcie wraz z typem i ogniskową. Z góry dziękuję :Salut:

Najbardziej interesowałaby mnie seria Vixen LV i Celestron X-cel

Januszu, proszę zmierz jeśli możesz swoje, szczególnie ten 5,2mm

Gdybym chciał dorabiac jakiś adapter, będę miał pogląd na sprawę, w kwestii moich przyszłościowych okularowych inwestycji.

Dziekiiii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie dorabiam klientowi eksperymentalny adapterek do połączenia kompaktu Olympusa z wielkim RKE-40 i nawet udało się nam uniknać w nim w sprytny sposób winietowania bo obiektyw aparatu wchodzi do muszli ocznej okularu i soczewki będą tylko o milimetr od siebie B)

 

i to zatrybi z każdym ustawieniem zooma? czy jest profilowane pod konkretną ogniskową aparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

CYTAT(McArti @ Feb 18 2005, 10:58)

i to zatrybi z każdym ustawieniem zooma? czy jest profilowane pod konkretną ogniskową aparatu?

 

To się okaże w pełni po nocnych testach a na razie w dzień to wygląda wielce obiecująco w przykładowych konfiguracjach u klienta B)

 

Na końcu okularku RKE (na kołnierzu trzymającym muszlę oczną) bez utraty jego wizualnej funkcjonalności został nacięty gwint pod osłonę Olympusa i osłona została skrócona o 10mm ze względów projektowych do parafokalności położenia źrenic obiektywu i okularu projekcyjnego :Salut:

post-47-1108814880_thumb.jpg

post-47-1108814913_thumb.jpg

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to w dzień widać najlepiej. :rolleyes:

 

u mnie np. lantan z moim obiektywem na 1x działa fatalnie 1/4 pola jest zamazana. Powiem, że obiektyw jest w prawidłowej odległości od okularu i łapie pełne światło :blink:

 

Co ciekawe z ploslem 32mm, który jest w złej odległości od okularu i nie winietuje tylko dlatego, że daje źrenice 10mm! obraz jest ostry prawie do samego brzegu choć dystorsia jest wyraźna. :unsure: dziwne co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mam już od właściciela pierwsze dzienne foty robione obiektywem soczewkowym, wieczorem po pracy autor zapewne uzupełni dane o zoomie i nastawach aparatu :Salut:

Pierwsza fotka obiektu odległego a druga bliskiego zapewne z biura, z okna gdzie pracuje :Salut:

post-47-1109172623_thumb.jpg

post-47-1109172677_thumb.jpg

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.