Jump to content

Podwójne lustro


dziadek
 Share

Recommended Posts

Witam

interesuje mnie czy ktoś w kraju lub po za wykonuje lustra do Newtona dwóstronne tz. np. z jednej sfera F 10, a z drógiej parabola np.F 5 do DS. Co koledzy na to??

pozdrawiam andrzej z opola

ps. z technicznego punktu widzenia nie jest to żaden problem

Link to comment
Share on other sites

Nie sądzę żeby to było realne, chodzi o sposób podparcia lustra.

Musiało by być zamocowane tylko za krawędzie a to pewnie powodowałoby deformacje kształtu.

Dziadek dostałeś mojego e-maila

Pozdrawiam ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Witaj Dziadek.

Widzę, że nabrałeś chęci na teleskop do ,,DS'' (czyli ryba głęboko połknęła haczyk ;D). W tej sytuacji najprościej i najtaniej będzie Ci sprawić sobie drugi ,,krótki" teleskop. Rozwiązanie, które proponujesz jest bardzo kłopotliwe i kosztowne pod względem technologicznym i upierdliwe pod względem użytkowym (przekładanie za każdym razem dwustronnego lustra w inne miejsce tubusa, wyważanie i justowanie teleskopu po każdym przełożeniu, za każdym razem możliwość uszkodzenia powierzchni odbijających lustra). Po prostu szkoda czasu obserwacyjnego.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

podane wyżej rozwiązanie (przestawianie zwierciadła) ma jeszcze inną wadę - dużą wrażliwość zwierciadła na zmiany temperatury. Tu warto przypomnieć, że jeśli figuryzujemy zwierciadło w temperaturze pokojowej (np. 20 stopni) i nadajemy kształt paraboloidy, to tylko w tej temperaturze ma ono właściwy kształt !! Ponieważ zwierciadło ma inną grubość przy brzegu i w środku, inne są zmiany termiczne szkła przy innych temperaturach.

Rozwiązaniem tego problemu (który zastosowałem w wykonanych przez mnie zwierciadłach 250 mm) jest wykonanie z dwóch płyt dwóch zwierciadeł o identycznej ogniskowej (czyli każde zwierciadło jest matrycą drugiego). Wpływ temperatury na kształt jest wówczas minimalny, a czas studzenia zwierciadła po wyniesieniu teleskopu w zimie na mróz jest znacznie krótszy. Mając dwie płyty 250 mm o grubości 40 mm wykonałem zwierciadło dla siebie i jeszcze kogoś z PTMA - ogniskowe (niemal identyczne) po 160 cm, dokładność nie gorsza niż 1/25 lambda.

Drugą parę takich zwierciadeł wykonałem 20 lat temu dla PTMA - jedno do dziś jest w teleskopie PTMA w Warszawie ("Dobson" 250/1400), drugie było dla innego oddziału PTMA. Niestety, zanim ukończono teleskop oddział się rozpadł, a zwierciadło (jeśli jeszcze istnieje), to pewnie leży u kogoś w szafie...

 

Wracając do poprzedniego wątku: można wykonać teleskop z podwójnym układem - Newtona i Cassegraina. Tak też zacząłem dla siebie. Zwierciadło główne 150 mm o ogniskowej 600 mm (parabolizacja zajęła baaaardzo dużo czasu...) daje możliwość stosowania go jako krótkiego Newtona, a po zmianie wtórnego zwierciadełka (wymienny uchwyt) - przejście do Cassegraina (w zależności od parametrów tego małego zwierciadełka - można mieć ogniskową rzędu 180 - 240 cm).

 

Hermes

Link to comment
Share on other sites

Wracając do poprzedniego wątku: można wykonać teleskop z podwójnym układem - Newtona i Cassegraina. Tak też zacząłem dla siebie. Zwierciadło główne 150 mm o ogniskowej 600 mm (parabolizacja zajęła baaaardzo dużo czasu...) daje możliwość stosowania go jako krótkiego Newtona, a po zmianie wtórnego zwierciadełka (wymienny uchwyt) - przejście do Cassegraina (w zależności od parametrów tego małego zwierciadełka - można mieć ogniskową rzędu 180 - 240 cm).

 

Dokładnie o czymś takim pomyślałem gdy zacząłem to czytać. Rozglądałem się kiedyś za czymś takim dla siebie. Takie konstrukcje są produkowane seryjnie. Widziałem reklamę w S&T, chyba jakaś firma z Japonii. Tam lustro wtórne było dwustronne i umieszczone w obrotowym uchwycie. Do tego dwa wyciągi itd. Konstrukcja chyba nie jest zbyt popularna i nie mam pojęcia jak sprawdza się w praktyce, nigdy nie spotkałem się z opisem czegoś takiego w sieci.

Link to comment
Share on other sites

Witam

proszę zwrócić uwagę na fakt, że koszt wykonania takiego lustra zamkńoł by się w cena zwykłego plus ok.200pln + oprawa 100pln dla fi 150mm lustra dodatkowo. Lustro tak wykonane oprawia się po obwodzie w skórę z obręczą metalową z zatrzaskami kulowymi i "wajchą" na wzór kominowej do obracania lustra. Wierzę że Pan "Porucznik" czt Janusz W. potrafią wykonać o takich samych ogniskowych lustro. Kupić drugi teleskop to kwota ok.2000pln, więc gra warta świeczki.

Zyzik nie mam emaila, dostałem tylko dwa pornusy; big cyc i big flat, brrrrrrr! wyślij jeszcze raz.lub tu ślij posta na priva

pozdrawiam andrzej z opola

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

A po jakie licho Ci Dziadek lustro sferyczne i paraboliczne o takich samych krótkich ogniskowych jak korzystać będziesz tylko z parabolicznego :o ??? 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.