Skocz do zawartości

TMB


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę coś więcej jak dotrą do mnie obejmy mocujące tubus do montażu >:(. Tyle czekałem ( sprzęt był kupiony już kilka miesięcy temu ) ale kolega nie miał pojęcia , że do tego są potrzebne obejmy, a Ludes zapomniał spakować :o. Na temat EQ6 nie będę się rozpisywał bo wątek już był i niektórzy widzieli ten montaż Pawła w Jachrance. Uważam, że jak na w miarę tani montaż o dużej nośności do obserwacji wizualnych to jest właśnie to pod takich rozmiarów refraktor. Co do tuby optycznej TMB 152/1200 dla mnie jest to jeszcze znośne do obserwacji balkonowych i nie sprawia mi kłopotu w zapakowaniu do samochodu osobowego wersji coupe, czyli niezbyt pakownego. Wykonanie staranne , wyciąg okularowy 2,7"/ 2"/ 1 1/4", pracuje bez zbędnych luzów i z pewnym oporem . Jest tu możliwość regulacji pracy wyciągu, którą ustaliłem dla swoich ciężkich 2" okularów. Oryginalne nastawienie powodowało , że podczas obserwacji w pobliżu zenitu podczas założenia 2" złączki Intesa, 2"barlowa i 2" okularu wyciąg po prostu zaczął się samoczynnie wysuwać pod ich ciężarem. Problem rozwiązano dwoma teflonowymi kostkami założonymi na osi wyciągu, które można docisnąć lub popuścić dwoma śrubkami. Co do optyki to tutaj mało mogę napisać, bo przez brak obejm zastosowałem gumowe pasy do mocowania, ale z takim zestawem nie pojechałem pod ciemne niebo. Na soczewkach widać zielone warstwy . Jowisz na dość jasnym tle ładnie widoczny do 280x, ale najlepiej przy 120x. To już nie pora na tą planetę. Księżyc wspaniały, widoczny w całości przy powiększeniu 120X. W obu przypadkach widoczna aberracja chromatyczna - niestety to tylko achromat. Chromacor będzie następną inwestycją. Obrazy gwiazd ładne , punktowe. O dalszych obserwacjach poinformuję, jak otrzymam obejmy. Podoba mi się w refraktorze jeszcze to, że wyciąg okularowy jest dość ciężki ( chyba 2,8kg ) i równoważy ciężar soczewek co pozwala mocować tubus dość wysunięty do przodu. Podobne refraktory Synty z lżejszym wyciągiem muszą być lekko cofnięte do tyłu co przy niskich montażach jest niewygodne w czasie obserwacji obiektów wysoko położonych na niebie. Lotar, wiem, że interesowałeś się TMB więc fotki wysyłam na priva . Sam zobacz jak to wygląda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rzeczywiście wygląda porządnie i mam nadzieję, że obrazy za jego pomocą również są na wysokim poziomie. Brawo i gratuluję.

Ja pozostaję w swoich planach niezmienny: chcę kupić soczewkę TMB (120/1000) i od razu Chromacora II. W dalszej natomiast kolejności - rura teleskopowa.

Ale wracając do Twojego nowego sprzętu cieszę się, że wzrasta jakość sprzętu, którym posługujesz się Ty i wielu innych astroamatorów.

Czekamy na dalsze informacje.

pozdrv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.