Skocz do zawartości

Pytanie do specjalistow


makaryna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow. Jestem tutaj nowa postacia i na wstepie zaznacze, ze astronomia raczej sie nie zajmuje. Jestem tutaj dlatego, ze zzera mnie ciekawosc od samego rana !!!

Otoz dzisiaj rano ( ok 4.30) otwozylam oko i zobaczylam "gwiazde" (nie wiem czy to akurat byla gwiazda) duza, jasna i samotna na niebie. Poniewaz mieszkam w Oslo, to niebo o tej porze jest juz szarawe i innych gwiazd nie bylo juz widac. Obiekt byl bardzo dobrze widzialny golym okiem i jak juz wspomnialam wyjatkowo duzych rozmiarow. Znajdowal sie na poludniowym-zachodzie. Po mniej wiecej godzinie zauwazylam, ze przesunal sie nieco na zachod. Dalej nie wiem co sie stalo, bo zasnelam <_<

 

Wiem, ze najjasniejsza gwiazda widoczna z Ziemi jest Syriusz, ale nie mam pojecia gdzie ja szukac.

Czy moglby ktos mi podpowiedziec, co to moglo byc ?

 

pozdrowienia

Makaryna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli była w kierunku zachodnim już niskawo nad horyzontem to był to JOWISZ. największa planeta latająca dookoła słońca. Przez lornetke zobaczyłabyś, że ma 4 swoje księżyce. 4 punkciki widać jak się co godzine przesuwają względem siebie. :rolleyes:

 

przez lunetkę powiekszającą ok 20-30x już widać pasy chmur na JOWISZU!

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rejonie, który opisujesz co prawda zachodził wtedy Antares i Spica, ale uwagę Twą mógł przykuć tylko i wyłącznie zachodzący Jowisz, tak więc obserwowałaś planetę.

Wg. programu WinStars jeśli miałąś możliwość obserwować bardzo nisko nad horyzontem, to zaszedł około 4.15.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli była w kierunku zachodnim już niskawo nad horyzontem to był to JOWISZ. największa planeta latająca dookoła słońca. Przez lornetke zobaczyłabyś, że ma 4 swoje księżyce. 4 punkciki widać jak się co godzine przesuwają względem siebie.  :rolleyes:

 

przez lunetkę powiekszającą ok 20-30x już widać pasy chmur na JOWISZU!

 

 

Oj, ale ze mnie gapa....ze tez nie przyszlo mi do glowy zeby wziasc lornetke :Boink:

...ale to bylo w polsnie!!!

Chyba jutro sie specjalnie przyczaje ....

 

Nie wiedzialam, ze Jowisza mozna tak dokladnie zobaczyc i to przy mojej krotkowzrocznosci

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.