Skocz do zawartości

30 kwietnia 2005 - Silos


Rekomendowane odpowiedzi

Przy sprawdzaniu kolejnych możliwych dat obserwacji na silosie, 30 kwietnia wypadł poza terminowy wypad za miasto w celach typowo obserwacyjnych. Sam nie wiem dlaczego nie wpisałem tej daty na pierwotnej liście, ale chyba tylko dlatego, że zbyt matematycznie odrzuciłem niektóre daty. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja, Księżyc jest w fazie nieco większej niż 50%, dokładnie 54% ale wschodzi dopiero o 3.00 nad ranem !!!

Jeżeli więc dopisze pogoda, nie widzę problemu aby się spotkać

Oczywiście zapraszam każdego chętnego w wieku od 0 do 99 lat.

 

Podstawowe dane efemerydalne:

Zachód Słońca: 20:01

Zachód Wenus: 20:43

Zachód Saturna: 01:42

Wschód Księżyca: 03:00

 

Będziemy obserwować pierwsze blaski Wenus (tylko 8° od Słońca), Saturna z kilkoma księżycami, Jowisza z 4 księżycami. Może jeszcze uda się zobaczyć Machholz (C/2004 Q2).

Będą flary Iridium

30 kwietnia 20:15:37 -1 Iridium 59

30 kwietnia 20:17:38 -3 Iridium 90

30 kwietnia 21:50:50 -2 Iridium 4

01 maja 02:00:18 -6 1 Iridium 53

niestety niezbyt jasne (te wcześniejsze)

 

Oczywiście znów nas minie ISS (to tuż standardowy pech). Chyba, że ktoś zostanie do 2:54 nad ranem.

 

Jeżeli ktoś ma sugestie co do innego miejsca obserwacji proszę o propozycje.

 

Wstępnie więc czekam na silosie od godziny 20.00

 

Tak jak też już pisałem. Informacje o tym spotkaniu wysyłam tylko do osób, które się zdeklarowały co do chęci uczestnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

O ile będzie pogoda jadem na pewno :Salut:

Mam taką propozycje aby może owy wypad zorganizować u mnie na działce w Kaletach. Jest tam dosyć ciemno (czasem nawet M13 gołym okiem :helo: ) pozatym dostęp do kuchni itd. Chodzi mi oczywiście w takim przypadku o wypad na dwa dni Dostępnych jest 6 łóżek... z tym że jakby się uprzeć to można by jeszcze spać na ziemi w śpiworach. Co Wy na to? Jest to ok. 40 km. od Chorzowa, przeciętnie ok. 45 minut drogi.

 

PILOT

Edytowane przez Paweł Schmidt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uświadomiłem sobie teraz, że nie musimy koniecznie organizować naszego małego astro-zlotu w sobotę. Przecież mamy teraz długi weekend i możemy się dopasować do pogody !!!

 

30 kwietnia - sobota

1 maja - niedziela

2 maja - dzień roboczy, ale nie dla wszystkich

3 maja - święto

4 maja - do roboty

 

Oczywiście sobota jest jak najbardziej OK. Co do innych dat o zdanie należy się najpierw zapytać Pawła (liczą się z zaproszeniem do Kalet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na długi weekend oraz zapewnienia Pawła, o mozliwości skorzystania z kawałka nieba w Kaletach informuje, że osobiście jestem za wyjazdem w ten rejon.

Zapowiada się masa sprzętu (przynajmniej jak na nasze warunki) i co więcej piękna pogoda !!! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze prognozy ICM-u wskazują jednak, iż mimo przejściowo ładnej pogody, zapowiada się zachmurzenie w sobotę w godzinach wieczornych. Kolejne dni zwiękaszją szanse na bezchmurne niebo

 

Tak jak juz chyba wspominałem wyjazd do Kalet możliwy w dniach

 

30 kwietnia / 1 maja - sobota / niedziela - 40% sans na czyste niebo

1 / 2 maja - niedziela / poniedziałek - 50% sans na czyste niebo

2 / 3 maja - poniedziałek / wtorek - 60% sans na czyste niebo

 

3 maja (wtorek) - tego dnia już nie pojedziemy, ponieważ 4 maja to już dzień roboczy.

 

Możecie się już deklarować kto jedzie !

 

Miejsce obserwacji Kalety - N 50°34'47" E 18°51'35"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.