Jump to content

Filtr słoneczny z koca ratunkowego


radradish
 Share

Recommended Posts

Guest kaluzny_m

opinie zawsze były podzielone - ja osobiście testowałem dwa rodzaje "koca ratunkowego" i oba dawały potwornie nieostre obrazy w porównaniu z mylarem.

 

Zastanów się nad jeszcze jednym faktem - kiedyś było trudniej o mylar - teraz dostaniesz go za grosze i bez problemu, czy warto narażać wzrok oszczędzając kilka złotych ?

Link to comment
Share on other sites

A ile kosztuje ten koc? Bo nie wydaje mi się żeby wychodziło jakoś specjalnie tanej niż folia. A oczu lepiej nie narażać, w końcu co byśmy bez nich zrobili :rolleyes:

 

pozdrawiam :Salut:

Link to comment
Share on other sites

A ile kosztuje ten koc?

 

Około 8zł. Jego wymiary to 160x210 cm. Z jednej strony posiada srebrną warstwę, a z drugiej koloru złotego. Srebrna oczywiście odbija wiecej podczerwieni.

 

Pozdro

Rad

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Około 8zł. Jego wymiary to 160x210 cm. Z jednej strony posiada srebrną warstwę, a z drugiej koloru złotego. Srebrna oczywiście odbija wiecej podczerwieni.

Po co łatwiej robić, kiedy można trudniej!

Pewnie zakupisz kilka rodzajów takiej folii i będziesz eksperymentował, jak już wybierzesz najlepszą to ktoś Ci da spojrzeć przez BaaderPlanetarium i wyrzucisz rezultat wcześniejszych eksperymentów.

Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Folia Badera jest sprawdzona , zabezpiecza oczy przed ultrafioletem itp.

Taka z koca nie wiadomo . Tylko dla tego nie pisalem o moich zabawach w tym zakresie . Kiedyś spawałem elektrycznie w nocy w kabininie samochodu . Przez 2 tygodnie widziałem podwójnie , jeden obraz nad 2 . Nie warto ryzykować .

Link to comment
Share on other sites

Baader AstroSolar™ ma nadany certyfikat bezpieczeństwa przez Narodowe Biuro Standardów w Niemczech, PTB. W odróżnieniu od innych słonecznych filtrów Baader AstroSolar™ jest testowany według EG-Norm 89/686 i EN 169/92. Proces badań zapewnia potencjalnego obserwatora Słońca od niepożądanych skutków działania promieni słonecznych. Doskonale spełnia zadanie jako filtr obiektywowy do teleskopu, umożliwiając prowadzenie doświadczonym obserwatorom bezpiecznych obserwacji struktur na powierzchni Słońca oraz ich fotografowanie.

Folie na filtry słoneczne należy kupować z pewnych źródeł (renomowanych firmach) i nie nabyć przez przypadek jakiejś zwykłej aluminiowej folii do celów spożywczych.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt
Nie warto eksperymentować.

 

Dokładnie !

 

Ja eksperymentowałem - obraz był nieostry i rozmyty.

Wynika to pewnie z faktu, że folia taka nie musi mieć żadnej tolerancji grubości.

 

Nikt te nie wie poza tym, co taka folia przepuszcza, a co nie.

 

Też uważam, że próba zastosowania jej do astro skończy się porażką.

 

To tak, jak całowanie lwa w :zadek: :

ryzyko duże, a przyjemność niewielka.

Link to comment
Share on other sites

To tak, jak całowanie lwa w  :zadek: :

ryzyko duże, a przyjemność niewielka.

Widzisz radradish, po takiej konkluzji to już na pewno powinieneś dać sobie spokój z tym kocem :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.