Skocz do zawartości

Wykonać zwierciadło


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są jeszce inne metody wykonanie zwierciadła oprócz metody dwóch krążków szklanych?

Przy wątku o ATM-ie widziałem jakieś zdjęcia jak goście szlifują zwierciadła zdaje się jakimiś kamieniami. ( polerowniki też chyba b yły jakieś ciekawe, nie tylko ze smoły)

Prosiłbym o jakieś linki w języku ojczystym.

 

Pozdrawiam Broda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca.

Z tego co sie orientuję końcową fazę wykonania zwierciadła w warunkach amatorskich trzeba wykonać polerownikiem wykonanym z mieszaniny smoły i kalafonii. Ja osobiście nic innego nigdzie nie znalazłem. Innym zagadnieniem jest to na czym taki polerownik będzie zrobiony (szkło, gips, aluminium).

 

Jeśli chodzi o szlifowanie grubi i dalej drobneto mozna wykorzystać:

 

1. pierścień żeliwny - do uzyskania przybliżonego kształtu sfery i uzyskania wstepnie zakładanego wgłębienia.

 

2. matrycy stalowej z wykonaną na tokarce odpowiednią płaszczyzną. Wydaje mi sie że opłacalne tylko jam masz mozliwość samemu wykonac taka matrycę, lub przy "produkcji" kilku luster o podobnych parametrach.

 

3. Narzędzie szlifujące wykonane z gipsu zabezpieczonego żywicą epoksydową, na którym nakleja się płytki (mozaika z np. łazienki) kwadratowe bądź sześciokątne.

 

Niestety nie znam polskich stron opisujących inne metody szlifowania zwierciadła. Pozostają strony anglojęzyczne lub archiwalne numery Uranii gdzie opisano wykorzystanie (o ile pamiętam) narzędzi z cementy, pierścienia żeliwnego i matrycy stalowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.