Skocz do zawartości

Czyszczenie kątówki


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie, czym wyczyścić takie elementy refraktora jak:

- lustrzaną kątówkę

- okulary, obiektyw

 

O ile w przypadku okularów czy obiektywu powinna chyba wystarczyć jakaś delikatna szmatka bezwłókninowa (a może jakiś płyn do optyki?), zresztą nie wyglądają źle, to w przypadku kątówki z lusterkiem mam dylemat, a widzę w niej kilka paprochów, których chętnie bym się pozbył.

Spotkałem się z opinią, że wszelka próba dotykania lusterka skończy się jego porysowaniem. Pozostaje więc jakiś pędzelek (jaki?) , fotografowie używają też podobno gruszki gumowej do zdmuchiwania kurzu z optyki. Może sprężone powietrze w spreyu?

 

Pochwalcie się, czego używacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lusterko kątówki, to chyba tak samo się czyści jak lustro newtona, czyli tylko wodą destylowaną, a najlepiej wogóle

jak są luźne pyłki kurzu to można spróbować zdmuchnąć gruszką, ale nie próbuj raczej robić tego sprężonym powietrzem, bo często pakują je w jakieś puszki z odzysku i dlatego miewają zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić powierzchnie lusterka

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Pewnie spróbuję z gruszką, jeśli chodzi o kątówkę.

A tak przy okazji, znalazłem na Sky&Telescope artykuł Caring for your Optics i wspominają tam, że "deluxe" sposobem czyszczenia optyki jest użycie collodium (po polsku kolodion), czyli roztworu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, który po wyschnięciu zastawia cienką błonkę, która po prostu zdejmujemy razem z brudem.

Próbował ktoś tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, znalazłem na Sky&Telescope artykuł Caring for your Optics i wspominają tam, że "deluxe" sposobem czyszczenia optyki jest użycie collodium (po polsku kolodion), czyli roztworu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, który po wyschnięciu zastawia cienką błonkę, która po prostu zdejmujemy razem z brudem.

Próbował ktoś tego?

 

Artykuł o tym na: http://www1.tecs.com/oldscope/atspages/techtips.htm A ta substancja to *kolodium*. Można popytać w aptekach albo kupić jako odczynnik. Ciekawy pomysł chociaż mam awersję do kontaktu alkoholu z warstwami antyrefleksyjnymi - tak zniszczyłem sobie powłokę na dobrym monitorze. Od tego czasu stosuję ten płyn Fellowes (o czym w wątku - adres wyżej).

 

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.