Skocz do zawartości

Duchy, horoskopy i cywilizacje pozaziemskie


Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczcie badanie RMF FM.

 

Dlaczego wiara w duchy, wróżby i horoskopy stawiana jest na równie z wiarą w cywilizacje pozaziemskie?

 

Ja nie twierdzę, że duchy nie istnieją ani wróżby się nie sprawdzają. Może. Ale to nie jest w zakresie badań naukowych tylko magii, i ok, kto chce niech się w to bawi.

 

Ale istnienie cywilizacji pozaziemskich magią nie jest. Nie mamy dowodów na ich istnienie, ale szukanie ich jest jak najbardziej uzasadnione, choć nie możemy nawet sensownie policzyć prawdopodobieństwa ich istnienia.

 

A tu się okazuje, że wg RMF jest to taki sam przesąd jak horoskopy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę rozśmieszyło mnie to, że 49% respondentów wierzy w to, że UFO odwiedza ziemię, ale tylko 16% jest w stanie uwierzyć osobie, która twierdzi, że sama je widziała. Ciekawe na jakiej odstawie reszta opiera swoją wiarę, bo przecież nie na badaniach naukowych :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale istnienie cywilizacji pozaziemskich magią nie jest. Nie mamy dowodów na ich istnienie, ale szukanie ich jest jak najbardziej uzasadnione, choć nie możemy nawet sensownie policzyć prawdopodobieństwa ich istnienia.

 

 

Można policzyć prawdopodobieństwo występowania cywilizacji pozaziemskich. Istnieje nawet wzór. Kto pamięta niech poda, ja niestety nie pamiętam. :szczerbaty:

 

PS. Formuła Drake'a tak chyba to się nazywało?

Edytowane przez Fringill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można policzyć prawdopodobieństwo występowania cywilizacji pozaziemskich. Istnieje nawet wzór. Kto pamięta niech poda, ja niestety nie pamiętam. :szczerbaty:

 

PS. Formuła Drake'a tak chyba to się nazywało?

 

Oczywiście, wiem: Równanie Drake'a w Wikipedii

 

Tylko, że nic z tego nie wynika, bo nie znamy właściwie żadnego czynnika w tym wzorze. Niektórych możemy się domyslać, z pewnym przybliżeniem, o innych (np frakcja planet na których powstanie życie) nie wiemy dokładnie nic.

 

Najlepsze jest ostatnie zdanie w cytowanym artykule Wiki:

"W żadnym razie istnienie cywilizacji na Ziemi nie oznacza że wartość otrzymana z równania Drake'a jest równa lub większa od 1." :D

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.