Skocz do zawartości

Silniki i sterowniki do EQ5


Piotrek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ przymierzam się do zakupu EQ5, chciałem zapytać o napęd do niego. Potrzebuję sterownia który umożliwałby PEC i autoguiding (wystarczy tylko w RA). Jeśli się dobrze orientuję to standardowy osprzęt EQ5 nie ma takiej możliwości. Ewentualnie mógłbym używać własnego sterownika, który już mam, tylko nie mam pojęcia jakiego typu są te standardowe silniki (bipolarne, unipolarne...) :blink:

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba największym problemem byłoby dobranie, znalezienie, kupienie, odpowiedniej przekładni, zębatek do eq5, ale np. tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d28e41bd89cfaf8

możesz kupić od razu kompletny napęd i w całkiem przyzwoitej cenie, przykręcić 2 śrubki i już działa

wbrew pozorom (bo wszędzie opisują je jako DC), to jest napęd na silniku krokowym, a że ma 4 przewody w kablu, to jest bipolarny, (unipolarne mają 6 wyprowadzeń)

 

niestety nie mogę Ci powiedzieć jaki jest sterownik w środku, bo kolega kupił go w piątek, niestety uszkodzony i niechcieliśmy dobierać się do obudowy, by zobaczyć jaki scalak nim steruje i czy da się peca przesłać

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Piotrek, że chodzi Ci o najtańsze rozwiązanie, bo jeżeli tak, to jest jeszcze jedna alternatywa, mianowicie goto Leszka Jędrzejewskiego: http://www.lx-net.prv.pl/

Natomiast zostaje w dalszym ciągu, to co pisałem wyżej, znalezienie przekładni, zębatek, uchwytów, żeby pasowało to do eq5. Natomiast ten kid do jednej osi jest po prostu tani i gotowy do użycia. Jak Ci nie wytarczy, wywalasz sterownik i kupujesz taki jaki Ci będzie bardziej odpowiadał

ten kid mechanicznie wyglada przyzwoicie, aczkolwiek bardzo prosto, przekładnia planetarna za silnikiem musi mieć zaj..biste przełożenie, (nie dałem rady jej ruszyć z miejsca) ma jeszcze ciekawy patent, że ma sprzęgło, dzięki któremu możesz sobie pokręcić ręcznie

można oczywiście się przyczepić do pilota, że jest za gruby, tandetny, przyciski są jak hmm w starym radio, a działają jak w magnetowidzie, play, stop, przewijanie przód, tył (turbo x8), a pokrowiec na baterie za cieńki, żeby zmieścił się w nim np. akumulator 6V, ale jeszcze raz powtarzam jest tani i gotowy do użycia

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Sumas, ja jestem raczej człowiek przyzwyczajony do wyszukiwania obiektów ręcznie i nie chciałbym tego zmieniać. :lol: Jeśli są to silniki bipolarne, to jest wszystko OK. Mam już pod to zrobione pudło, które wszystkim steruje. W tym momencie potrzebuje jakiegoś montażu, który będzie dokładny, ale nie musi ciągnąć dużej wagi (ładuję max. 3 kg). Dzisiaj skończyłem PECa dla swojego aktualnego montażu, ale dotychczas fotografuję z takim PE... (wygładzone do pochodnej :D)

pe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dzisiaj skończyłem PECa dla swojego aktualnego montażu, ale dotychczas fotografuję z takim PE... (wygładzone do pochodnej :D)

 

:D

kurcze wyglada na to, że lejcami byś go lepiej poprowadził, bo jakiś strasznie narowisty ten montaż :szczerbaty::ha:

 

ale czy eq5, nawet z małym obciążeniem, będzie w miarę stabilny? :unsure:

większość opinii, z tego co czytałem na Astroforum, skłania się do stwierdzenia, że do astrofoto minimum to eq6 :(

pozdrowienia

małe sprostowanie :D ta większość, to głównie Janusz_P, a jak do 3kg, to rozumiem aparat + jakieś tele, niż teleskop, czyli do 300, może 500mm, pewnie bez problemu :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.