Skocz do zawartości
  • 0

EQM-35 Pro GOTO- pozycja home


fototesty.sg

Pytanie

Może ktoś się spotkał z taką sytuacją i podpowie. Otóż jak robię polar aligment lunetą to z jakiegoś powodu 0 mam na dole nie na górze - tz oczywiście, gdy obrócę w osi RA to mogę mieć 0 na górze, ale wtedy też ma na górze mam przeciwwagę. Jaka w takim razie powinna być pozycja Home ? Pisze dlatego, że goto jeździ mi kompletnie w niewłaściwą stronę i podejrzewam, że ma to coś wspólnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
54 minuty temu, fototesty.sg napisał(a):

jak robię polar aligment lunetą to z jakiegoś powodu 0 mam na dole nie na górze

Zakładam (wnioskując po poprzednim wątku), że chodzi Ci o widok w lunetce a nie o tarczę naokoło lunetki.

Nie ma to znaczenia, jeśli stosujesz poprawną metodę, równie dobrze na górze może być 0, 3, 6 jak i 9 (będziesz musiał w głowie przestawić, że np. jak na górze jest 3 to godziną 3 do ustawień będzie 6).

Zrób tak:

  • wypoziomuj montaż 
  • ustaw gwiazdę polarną w samym centrum (pod krzyżykiem na środku)
  • śrubami ALT przesuń gwiazdę do góry tak, żeby znalazła się na pierścieniu
  • przekręć osią RA tak, żeby polarna pokryła się z najbliższą godziną 0,3,6 lub 9
  • od teraz traktuj ten punkt jako 0
  • przesuń za pomocą śrub ALT/AZ gwiazdę polarną w miejsce wskazywane przez aplikację Polar Clock
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, WojtasSP320 napisał(a):

Zakładam (wnioskując po poprzednim wątku), że chodzi Ci o widok w lunetce a nie o tarczę naokoło lunetki.

Nie ma to znaczenia, jeśli stosujesz poprawną metodę, równie dobrze na górze może być 0, 3, 6 jak i 9 (będziesz musiał w głowie przestawić, że np. jak na górze jest 3 to godziną 3 do ustawień będzie 6).

Zrób tak:

  • wypoziomuj montaż 
  • ustaw gwiazdę polarną w samym centrum (pod krzyżykiem na środku)
  • śrubami ALT przesuń gwiazdę do góry tak, żeby znalazła się na pierścieniu
  • przekręć osią RA tak, żeby polarna pokryła się z najbliższą godziną 0,3,6 lub 9
  • od teraz traktuj ten punkt jako 0
  • przesuń za pomocą śrub ALT/AZ gwiazdę polarną w miejsce wskazywane przez aplikację Polar Clock

super dzięki za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, fototesty.sg napisał(a):

przepraszam, ale doprecyzuj proszę jeszcze, czy "traktuj ten punkt jako zero" mam rozumieć że to jest moment na włączenie synscan i to będzie moje "home position" ?

Nie, pisałeś o polar aligment lunetą i o widoku w lunetce, więc napisałem Ci jak to ma wyglądać przy ustawianiu na polarną.

Polar alignment i star alignment (może to Ci chodziło) to dwie róźne rzeczy.

 

Jeśli chodzi Ci o alignację pozycji montażu z tym co jest aktualnie na niebie (czyli np 2-star alignment, 3-star alignment) to musisz wyłączyć montaż, ustawić przeciwwagi do dołu, tubę na polarną i tyle.
Widok w lunetce nie ma tu znaczenia. Możesz to zrobić tak jak na filmiku, który podrzucil @Calipso232.

U mnie wystarcza na oko, potem, po pierwszej gwieździe muszę lekko poprawić i następna już jest ok.

Kluczowe tu jest, żeby włączyć montaż dopiero po tym jak ustawisz odpowiednią pozycję, bo inaczej wszystko się pogubi.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.