Skocz do zawartości

Uchwyt na pilota - Skywatcher AZ-EQ6 z filarem


MarekJ71

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępniam pliki STL pozwalające na wykonanie uchwytu na pilota montowanego na filarze. Odpowiedni uchwyt jest w komplecie zawierającym montaż i statyw, ale nie ma go w komplecie z filarem, a tego od statywu nie można zamocować na filarze.

image.jpeg.7012cefa0d2b4bd152cfc5e849a1ebda.jpegimage.jpeg.92dd5aa69424a24cd12fc388d62f5d0d.jpeg

Uchwyt składa się z czterech wydrukowanych części. Do tego są potrzebne trzy odpowiednio przycięte gwoździe robiące jako osie. Uchwyt po wydrukowaniu obejmuje filar bardzo lekko, może nawet z małym luzem. Sprawdziłem, że nawet przy mocnym dociśnięciu tworzywo z jakiego zrobiony jest wydruk ślizga się po filarze. Dlatego od strony wewnętrznej obejmy przewidziane jest miejsce na naklejenie taśmy klejącej, co pozwoli dokładnie dopasować rozmiary i zwiększyć tarcie. Ja użyłem dwóch warstw taśmy naprawczej w wersji tekstylnej, wygląda przyzwoicie i zapewnia solidne mocowanie, tzn. duże tarcie.

Część trzymająca filar jest mocno zainspirowana projektem dostępnym na Thingiverse:

https://www.thingiverse.com/thing:2670568

Dwa mniejsze elementy nie są mojego autorstwa, są wprost wygenerowane z pliku dostępnego pod powyższym linkiem. Dwa większe elementy, tzn. dwie połówki obejmy wraz z uchwytem na pilota, są narysowane przeze mnie, chociaż sama obejma jest mocno wzorowana na tym, co generuje plik z powyższego linku. Część trzymająca pilota to już całkowicie moje dzieło. Jak można zauważyć, ta część różni się mocno od fabrycznego uchwytu dodawanego do statywu. Starałem się zaprojektować to tak żeby pilota wygodnie się wkładało i wyjmowało i uważam, że osiągnąłem oczekiwany efekt.

Druk wykonałem z PLA na drukarce Ender 3 na standardowych ustawieniach. Najmniejszą część drukowałem w ustawieniu na leżąco bez podpór ani żadnych innych dodatków z lekko przesuniętym w górę stołem żeby się nie odklejała podczas druku. Myślę, że druk na leżąco jest ważny w przypadku tego elementu ze względu na wytrzymałość mechaniczną. Pozostałe elementy drukowałem w takiej orientacji, jak widać na powyższej fotografii. Pliki obejma.str i uchwyt.stl wymagają użycia podpór.

zapinka.stl dzwignia.stl obejma.stl uchwyt.stl

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.