Skocz do zawartości

OKULAR 25 MM


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnosnie slynnego okulara z Himpola/Nowosybirsk/ 25mm.

Okular ten ma chyba troche przeklamana ogniskowa,mierzac srednice szkla wychodzi 30mm, w srodku od strony wewnetrznej jest zrobiona diafragma ,ktora zmniejsz srednice do 25mm.

Okular ten jest wyjatkowo dlugi/merzac calkowita dlugosc okulara/ w porownanie do 25 mm Astrokrak-a lub Soligora ktore nie posiadaja zadnych diafragm i sa krotsze o jakies 10 mm.

Nie jestem pewien ale mysle ,ze ten okular jest 30mm a nie 25 tka.

Zrobilem,probe ...a mianowice zmontowalem takie polaczenie ,ze minelem diafragme i mialem 30mm - uzyskalem wiekszy kat widzenia ale na brzegach byl nieznaczny spadek ostrosci/ale nawet lornetki ZEISS 10x50 maja duzy spadek na brzegach pola/ a wiec ,czy jest to 30 mm czy 25mm? i czy warto bawic sie w modernizacje by uzyskac wiecej 5mm szkla ?

pozdrow

Miro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj wypraszam sobie, okulary Astrokrak wszystkie posiadają diafragmę polową i w dodatku ostro odcinajacą pole widzenia akularu :o

W rosyjskim ani innym okularze nic nie zmodernizujesz usuwając diafragmę a tylko pogorszysz jego parametry obrazu na brzegu pola widzenia.

Monti nie podejżewałbym Cie o tak destrukcyjne działania, czekamy wszyscy na zbiorczy test okularów od El Capitano i wtedy dowiesz się ile on ma naprawdę ogniaskowej i pola widzenia ???

 

Ps. Średnica soczewak ma się nijak do ogniskowej okularu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosyjskiej 25-tki, o ile dobrze pamiętam, na oczy nie widziałem. A Himpol odmówił mi użyczenia okularów do testów. Nawiasem mówiąc, nie zdziwiło mnie to po wiadomym zamieszaniu z polami moich okularów 6,3 i 17 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe z tym NPZ 25mm. Z obserwacji nie wynika aby miał aż 30mm ogniskowej, ale kto wie? Można to przecież sprawdzić (pewnie niezbyt dokładnie) także przez określenie pola widzenia w konkretnym teleskopie, chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monti, średnica szkła i długość okularu nie ma nic do ogniskowej. Zerknij na okular Meade SWA 8,8 mm ten jest duzo wiekszy od rosyjskiego 25mm a ma ogniskową 8,8. Okulary w zalezności od ceny i producenta moga zawierać różne i różną ilość soczewek odpowiednio ułożonych i w zalezności jak to wszystko jest zaprojektowane masz określona ogniskową i pole widzenia.

Przysłona na wejściu NPZ ogranicza pole widzenia zasłaniając obszary na brzegu pola o gorszej jakości obrazu. Ja u siebie podobnie jak Ty usunąłem przysłonę. Obraz na krawędzi pola jest nienajlepszy ale przeważył komfort uzyskany po powiekszeniu pola widzenia. Tę przysłonę warto zdjąć podobnie jak w 15mm Kelnerze dodawanym do Tała 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska, okular bez ostrej przysłony odcinającej czysto pole widzenia to jak Whysky bez lodu, to profanacja jakości :P

 

No wiesz Janusz z przerażeniem patrzyłem jak niektórzy piją whisky z colą :P. Ale skoro to lubią to co zrobisz? Każdy ma jednak prawo sam decydować co sobie zrobi ze swoim okularem czy też łiskaczem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Janusz :'( whisky z lodem ???

Widzę, że trzeba Cię będzie nawrócić...

zaczniemy od Glennfidicha, później Dalwhinnie i inne singlemaltowe.

Sam poźniej będziesz zdziwiony kto wrzuca lód do whisky... ;D ;D ;D

No chyba, że do kanadyjskiej Black Velvet, czy Kentucky ale to są whiskey, a nie whisky 8)

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników nieba i whisky...

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No tak teraz zdegustowałem Ciebie.

Może porównanie nie było zbyt dobre bo nie jestem znawcą od drinków ale chyba rozumiesz o co mi w nim chodziło 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no kochani pijcie łiskacza z czym kto chce, hi, hi faktem jest, że takiego jasia wędrowniczka nie da się pić samego ;)

A podczas obserwacji szklaneczkę z whisky mozna łatwo pomylić z 2" naglerem NO i KATASTROFA - obraz bedzie zażółcony :P

A wracając do tematu 25mm okularu to mam pytanie do Janusza - mam taki okular Astrokraka w szukaczu 60mm (też Astrokraka) i kiedyś Janusz obiecywałeś, że zrobisz okulary z podświetlanym krzyżem no i jak ?

Pozdrawiam

Jurek

PS. Zdemontowanie przesłony oprócz odsłonięcia części pola widzenia obarczonej silnymi wadami optycznymi może zaowocować powstaniem dodatkowych odblasków wewnątrz okularu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,za odpowiedzi ;D

Diafragma w 25 mm okularze z Himpola z porownaniem do 25mm Astrokraka to 2 rozne diafragmy... mozna by powiedziec ze w 25 -tce Astrokrak-a brak diafragmy ;D, a jesli jest to jest b.mala .

pozdrow

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Diafragma w Plosslach Astrokrak jest prawidłowo obliczona i odpowiednich wymiarów względem soczewek i ogniskowej okularów ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!!

Diafragma w 25 tce Astrokraka jest o.k,znam Mirka i widzialem 25 tke z Himpola ma duza diafragme

a w porownaniu do innych okularow PlOSSLI- ta 25 tka jest duza dosc duza

pozdrowienia

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.