Skocz do zawartości

optymalne rozwiązanie...?


Joksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czytam to forum od pewnego czasu i mam nadzieję,że znajdę tu odpowiedzi na moje pytania odnoszące się do sprzętu astro. ( oczywiście dzięki wam drodzy astromaniacy :) )

Sprawa wygląda następująco:

1. W ciągu najbliższego roku mam zamiar kupić sobie mój pierwszy teleskop.

2. Interesują mnie zarówno planetki jak i DS-y.

3. Kasa...hmm. Naprawdę nie wiem ile jej przeznaczę na to przedsięwzięcie ale sądzę,że za rok mógłbym tak dać 2 500 zł. (proszę brać pod uwagę,że jeszcze nie miałem do czynienia z teleskopami ale już pierwsze kroki w astronomii zostały postawione obserwacją nieba,"kupnem DO silver 10x50" i złapaniem tzw. bakcyla).

4. Odnośnie sprzętu:

-interesuje mnie coś na miarę słynnej Synty 8" (byłaby wporzo,gdyby jeszcze można było cyknąć fotkę takiej mgławicy,"możliwości optyczne-DS'y")

-możliwość astrofotografii,

 

Ogólnie:

Sprzęt o dużych możliwościach, na tyle,że w późniejszym czasie to będzie kwestia dokupienia okularów,soczewek itd,a nie w przyszłości koniecznością pozbycia się tego teleskopu na rzecz innego (lepszego).

No i z możliwością cyknięcia fotek.

Do tych 2500zł sam telep,a akcesoria to później...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joksiu, było 100x:

ZAPOMNIJ o sprzęcie, który by łączył w sobie możliwość dobrej obserwacji DS i sensownej astrografii DS. Do tego trzeba w zasadzie dwóch ODDZIELNYCH kompletów sprzętu. Istnieje parę opcji kompromisowych, ale albo są b. mało efektywne, albo drogie upiornie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,zapomniałem podać,że z transportem na obrzeża miasta nie będzie problemu,bo mam samochód.

 

A co do sprzętu raczej byłbym skłonny astrofotografii. Myślałem nad takim oto celestronkiem:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/581

 

Swoją drogą znacie może jakichś dostawców materiałów do zrobienia własnego teleskopu? Czytałem ciekawy artykuł i tak sobie myślę, że fajnie byłoby samemu sobie zrobić telepa. (gorąca głowa) Oto link:

http://neutrum.racjonalista.pl/kk.php/d,298

 

Z tego co wiem to u DS-ów ciężko z kolorami (mgławice itp.). Wiadomo,że to nigdy nie będzie teleskop Hubbla.

 

W ostateczności byłbym skłonny do jakiegoś dobrego refraktorka i ten celestron wydaje się być rozsądny zakupem,

Jak sądzicie? Może ma go ktoś z forumowiczów?

 

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hueh...

 

Żeby "wyprodukować" własny teleskop, potrzeba nie tylko materiałów. Musisz mieć naprawdę silną wolę, chęci i nie możesz zrazić się tym, że doprowadzenie kawałka szkła do stanu, w którym mogło by być ono użyte, zajmuje sporo czasu i wysiłku. ;)

 

Tak jak napisał Jarek. Za taką kasę, nie da się (!!) połączyć Astrofoto z obserwacjami. Trudno albo rybki albo akwarium, chyba że... chciałbyś pofocić Księżyc, Słońce. O DS'ach zapomnij.

 

Jeżeli tak Cię kręci Astrofoto, to możesz skorzystać z automatycznych teleskopów na całym świecie. Np. :

GRAS

BRT

 

Pozdro ;)

 

PS. "Z tego co wiem to u DS-ów ciężko z kolorami..."- Poprawka. W DS'ach w 99.99% przypadków nie zobaczyć żadnych kolorków... no może poza odcieniem zielonego, ale do tego potrzeba "sążnej" apertury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki Kuba za info.

 

Dokładniej mam na myśli teleskop do którego można by było podłączyć takie kamerki CCD :

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/222_223

 

I nie wiem w sumie, czy lepiej taką CCD kamerką coś focić, czy lepiej dokupić przejściówkę do aparatu np. canon 300D.

 

Jestem w stanie poświęcić na początek oglądanie DS-ków, na rzecz astrofoto.

Zdaję sobie sprawę z tego,że najlepiej mieć 2 telepy. Jeden refraktorek do "najwyżej" astrofoto (planetki itd.), no i drugi do oglądania DS-ów. I dlatego w głowie mi siedzi Synta 8"(DS-ki) i taki oto C6 (którego wcześniej wymieniłem).

Z tym,że bardziej byłbym skłonny na początek kupić refraktorka.

 

Co polecacie z refraktorków do 2500zł ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ASTROFOTOGRAFII potrzeba bardzo precyzyjnego (i odpowiednio drogiego) montażu z napędem. I to jest podstawa!

Refraktor to już mniejsza bieda, bo ED można na początek kupić nieduże, sprzęt ten tanieje

Tanim początkiem astrofotografii dla tych, którzy mają dobrą lustrzanę cyfrową i dobry długoogniskowy obiektyw fotograficzny (albo nieduży ED) może być nietypowy montaż ASTROTRACK II, mocuje się go na solidnym statywie fotograficznym.

Jest to więc opcja dla nieźle wyposażonych fotoamatorów którzy chcą spróbować astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nie tyle sprzęt będzie tu problemem ile wytrwałość.

 

Do tego trzeba mieć cierpliwość i zaparcie.

 

Widzisz przy tym budżecie plan astrofotografii oscyluje pomiędzy głębokim stanem frustracji z efektów a poczuciem źle ulokowanych pieniędzy.

 

może lepiej zacząć od astrokoziołka?

 

jeśli sprzęt do wizuala to szczerze polecam 8" lusterko lub większe.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.. Jestem nowym członkiem zacnego forum i kieruję prośbę do wszystkich pomocnych osób... Zamierzam kupić swój pierwszy teleskop. Na początek kryterium cenowe... Jestem w stanie przeznaczyć około 2200 zł na teleskop + ewentualnie akcesoria... Kryterium lokalizacyjne... Mieszkam w mieście, jednak nie w jego centrum, około 15 minut samochodem (tzn. teleskop mogę wozić :) od ciemnego nieba wiejskiego. Z kolei z mojego balkonu mam świetny widok na południową stronę nieba... Balkon duży- 1m szerokości 5 długości ... Najbardziej interesuje mnie możliwość obserwacji DS-ów oraz planet.. kompromis :D... Wchodzi też w grę astrofotografia, ale obiektów typu Księżyc i planety... rozumiem, że w tym przypadku kompromis możliwy nie jest... albo fotografujemy dsy albo planetki i łysego... w planach mam kupno aparatu hybrydy fuji s9600... Problem widzę tylko w tym, że od bardzo dawna (ok.10 lat) nie obserwowałem nieba przez teleskop :(... niestety... Dlatego nie bardzo u mnie z takimi sprawami jak potrzebne akcesoria... Otóż znalazłem dwie oferty, o których recenzję proszę tzn. czy warto je kupić, czego nie mają w zestawie, a co jest potrzebne ewentualnie do zamontowania... Gdzie można znaleźć instrukcję montażu poszczególnych elementów teleskopu itp... Wychodzę z założenia, że mimo że doświadczenia w obserwacjach nie mam, to wolę kupić sobie sprzęt lepszy i poznawać go, na nim się uczyć, niż kupić siepa, obejrzeć sobie księżyc i zanudzić się na śmierć...

 

 

A oto i dwie oferty:

 

http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...newton-200-1000

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=506

 

 

 

Jeśli jesteście mi w stanie doradzić coś podobnego cenowo i o podobnych parametrach (skłaniam się do kupna teleskopu 15- 20 centymetrowego Newtona). Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź. Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Marka U. nie cieszy sie popularnościa wśród astrobraci. Ten teleskop z linku to albo rodzima produkcja z Żywca, albo przebrandowany chiński Optisan -nie mnie ustalać, jak jest w rzeczywistości.

Co do Synty, to znana marka, też chińska, ale na przywoitym poziomie za oferowana cenę. Pozostaje tylko pytanie, czy wybór tego akurat modelu. Możesz tez przejrzeć innych dystrybutorów, bo Synta Sky Watcher jest sprowadzana w sumie przez 3-4 dystrybutorów.

Generalnie to będzie dobry teleskop, bardziej do DS niż do planet, ale przy planetach sama duża apertura da całkiem nieżłe rezultaty. Na DS bezwglednie musiz jeździć za miasto. Pytanie,czy 200mm Newton na paralaktyku to dobre rozwiązanie, bo to wiecej roboty w polu przy ustawianiu niż Dobson. Oryginalne Synty na Dobsonie maja trochę inna tubę, nieco dłuższa, co może sprawiać problem w małym aucie i przy znoszeniu po schodach w bloku. Zmierz swoje auto -serio. Paralaktyk przyda sie do obserwacji planet ale na balkonie szerokości metra EQ5 z taką rurą to może być dużo za dużo. Może pomyśl o dwóch teleskopach -jakiś krótki katadioptryk o aperturze do 150mm na balkon na EQ, a do wyjazdów za miasto 200mm na Dobsonie. Ja poszedłem właśnie w tym kierunku -mam Maka 127mm, a do DS szykuję 200/1000 na własnej roboty Dobsonie -klasyczna Synta 200/1200 jest dla mnie trochę za długa do transportu. Ten 2000/1000 który wybrałeś to jest optycznie dobry kompromis, ale problemem mogą być rozmiary tuby na balkonie w połączeniu z EQ5 -tu już posiadacze muszą się wypowiedzieć, ja nie wiem, czy to realne.

Sprawa astrofoto -aparat typu kompakt/hybryda z dużym zoomem dość kiepsko sie nadaje do focenia planet -podłaczać trzeba w projekcji, problem z winietowaniem i w ogóle jakością obrazu. Do DS kompakty też średnio się nadają, chociaz akurat tym modelem [Fuji 9600] da się może robić jakies wprawki samym aparatem na paralaktyku, bo ma jak na kompakt niskie szumy i długie czasy do 30s. Nie wiem, jak z ustawianiem ostrości na nieskończoność w trybie manualnym [sprawdzić], bo to warunek, aby się udało. Tak czy siak, to może służyć do nauki astrofoto itp. wprawek, ale nie poważnej astrofotografii.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem wymiary balkonu tak dla informacji... Logicznie rzecz biorąc to mogę się wdrapać 10 schodów w górę na dach mojego bloku:D Jednak na 80% obserwacje będę wykonywał poza miastem... a samochód to też nie problem... Jak nie moje VW Polo to Pegout Partner się wykombinuje.. A jak z akcesoriami? Czy teleskop Sky watchera (skłaniam się BARDZO do zakupu tego telepa) który wam pokazałem ma zestaw typu "niezbędnik" do obserwacji? Tzn. czy po zakupie tego co jest w linku będę mógł rozpocząć obserwacje na przyzwoitym poziomie? Co należy zakupić od razu, a co może poczekać... Ten teleskop ma w zestawie dwa okulary... Czy od razu muszę kupować trzeci do wielkich powiększeń? wiem że w pewnym sensie to zależy tylko i wyłącznie ode mnie... Ale jak sprawa stoi z napędem, filtrami, lunetkami biegunowymi i innymi akcesoriami? Może to poczekać? Myślę że po następnych wakacjach dokupiłbym ten sprzęt... Z aparatem sprawa wygląda tak, że prawdopodobnie też kupię go za kilka miesięcy (czyli na razie sucha obserwacja). A do tego czasu da się poznawać niebo z takimi akcesoriami czy raczej nie..? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam. Michał

Edytowane przez mike88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze te 2 okulary są na początek tzn do poznania nieba widzianego przez teleskop optymalne i wystarczające nie jakaś rewela ale są OK co do niezbędnych akcesori to chyba ,,Niebo na Weekend '' i jakieś programy na pc aby nauczyć się map i to powinno wystarczyć narazie.... :)

 

 

a i jeśli nie masz to jeszcze jakaś lornetka :)

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko mapy mam obcykane w stopniu średnio zaawansowanym... Lornetka Olympus 10x50 też jest... Ale zawsze jakiś przewodnik się przyda.. A co polecacie na przyszłość? Tylko bez zbędnych "fanaberii" :D Możecie jakieś konkretne akcesoria polecić? Oczywiście dla człowieka takiego jak ja, czyli żeby to nie leżało w kącie a było używane, ale też żeby to nie był sprzęt bardzo bardzo zaawansowany... Prosiłbym w miarę możliwości o linki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.