Skocz do zawartości

[ATM] Tile tool


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA! Szlifowanie przy pomocy "tile tool" (w wolnym tłumaczeniu matryca płytkowa) wymaga większej wprawy i doświadczenia niż z pomocą drugiego krążka szklanego, dlatego jest dedykowane dla osób będących obeznanych ze szlifowaniem luster.

Wykonując matrycę płytkową musimy pamiętać, aby wybrać płytki odpowiedniej grubości (która zależy od średnicy lustra i planowanej ogniskowej), kruchośni (nie mogą być zbyt kruche) oraz twardości (jak najbardziej zbliżonej do szkła). Najlepiej użyć małych płytek używanych do układania mozajek w łazienkach.

 

Na początku należy przygotować sobie podstawę, może to być forma wylana z gipsu bądź wycięta z płyty wiórowej, tak jak w moim przypadku. Bierzemy nasze przyszłe zwierciadło i odrysowujemy na płycie jego obrys, następnie wycinamy przy pomocy wyżynarki:

 

1.JPG2.JPG3.JPG

4.JPG

 

Płytki użyte do naszej matrycy muszą mieć zeszlifowanie krawędzie (najbardziej te zewnętrzne płytki, najmniej te w środkowej części). Dzięki tej, bądź co bądź, pracochłonnej czynności unikniemy odprysków z płytek, które mogą bezlitośnie rysować zwierciadło w czasie szlifowania.

 

5.JPG

 

Aby wiedzieć jak rozmieścić płytki na podstawie, trzeba rozrysować sobie na papierze siatkę. Dla zwierciadła 8-10" odstęp między płytkami powinien być zawarty w granicach 3-4mm, chodzi o możliwość w miarę łatwego dostępu do wszystkich miejsc, które w momencie zmiany gradacji proszku koniecznie trzeba dokładnie wyczyścić. Nie do uniknięcia jest otrzymanie na siatce płytek lekko "uciętych", których wykonanie zabiera najwięcej czasu:

 

6.JPG

 

Na całe szczęście wystarczy zrobić jedynie te większe, mniejsze pomijamy. Dochodzimy w tym momencie do ważnego miejsca. Należy znaleźć sobie płaską powierzchnię, np. inną płytę wiórową, do której przyklejamy zwykłym klejem biurowym kartkę z naszą siatką. Na siatce tej naklejamy tym samym klejem w miarę równo na swoich miejscach gotowe, zeszlifowane płytki.

 

7.JPG8.JPG9.JPG

 

Ten zabieg ma na celu zapewnienie równej powierzchni szlifowania (na początku), szczególnie wtedy, gdy (tak jak u mnie) płytki nie są równe na swojej spodniej powierzchni.

Do kolejnego kroku potrzebujemy bardzo przydatnego w ATMie specyfiku, jakim jest żywica epoksydowa:

 

10.JPG

 

Mieszamy żywicę z utwardzaczem w takich proporcjach i ilości, aby wystarczyło jej na pokrycie wyciętego krążka warstwą ok 2mm:

 

11.JPG

 

Czynność opisaną teraz należy wykonać na płaskim podłożu, aby żywica nie "uciekała" w żadną stronę. Na przyklejonych do kartki płytkach kładziemy posmarowaną powierzchnią krążek z płyty wiórowej, delikatnie obracamy go o ok. 5* w jedną i w drugą stronę i zostawiamy w spokoju na 10 minut.

 

12.JPG

 

Matryca jest teraz "do góry nogami". Po 10 minutach obracamy "tworzącą się" matrycę płytkową do swojej normalnej pozycji, czynność tę powtarzamy co 10 minut jakieś 4 razy, gdy żywica będzie już wyraźnie twardnieć pozostawiamy matrycę w pozycji normalnej przez jedną dobę. Po dniu odrywamy matrycę od papieru, mamy gotowe narzędzie szlifierza:

 

13.JPG14.JPG15.JPG

 

Przyklejony resztki papieru można usunąć papierem ściernym, znikną przy pierwszych ruchach proszkiem #80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak idzie szlifierka taką matrycą? Szybciej/wolniej/ciężej? Powierzchnia cierna jest mniejsza, więc wyobrażam sobie że zajmuje więcej czasu.. A czy krawędź blanku nie "wpada" w tak szerokie rowki. Ja też obawiałbym się trochę kruszenia płytek na krawędziach, miałes taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

widzę, że amatorów szlifowania za pomocą tile-tool przybywa, ja moje lustereczko tez tak już szlifuję. Wprawdzie wygładziłem dopiero tył lustra, ale poszło mi to bardzo sprawnie, troche nawet przesadziłem i wyszlifowała mi się mała strzałka, ale zredukuję ją szybko zamieniając miejscami matryce i lustro :)

 

Dodam, że płytki w zasadzie nie muszą być jakieś regularne, ja połamałem większe płytki na mniejsze kawałki, i przykleiłem je żywicą do podstawy z gipsu. Wprowadza to dodatkową nieregularność podczas szlifowania, a o to przecież chodzi :)

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że zeszlifowanie około 1 mm szkła z brzegu matrycy zajęło mi około 40 minut z tile tool na górze, nie wiem czy to szybko czy wolno, bo nie szlifowałem wcześniej jeszcze niczego za pomocą matrycy szklanej.

Na razie nie zauważyłem kruszenia się płytek na brzegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

I jak idzie szlifierka taką matrycą? Szybciej/wolniej/ciężej? Powierzchnia cierna jest mniejsza, więc wyobrażam sobie że zajmuje więcej czasu.. A czy krawędź blanku nie "wpada" w tak szerokie rowki. Ja też obawiałbym się trochę kruszenia płytek na krawędziach, miałes taki problem?

 

Szlifowanie z tile tool nie wymaga użycia większej siły niż ze szklaną matrycą, jednak szlifowanie poprzez mniejszą powierzchnię trwa ok 20% dłużej. Problem wpadania krawędzi blanku w rowki wogóle nie występuje. Dodam, że szlifując z tile tool lustro mam przez cały czas na stanowisku, czyli pod matrycą płytkową. Tak jak napisał Pafcio, płytki nie kruszą się.

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakaś perspektywa :) U mnie z czasem nie najgorzej, chociaż wiadomo, matura się zbliża. Chciałbym, aby jak najwięcej osób wykonywało własnoręcznie lustra i teleskopy, jest to świetne przeżycie i doświadczenie. Ludzie, nie dajmy się zalać chińskiej inwazji! Blank - 100zł, zestaw proszków - 200zł, aluminizacja - 200zł, mieć własne zwierciadło - ... :)

 

 

No to się rozmarzyłem :Beer:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakaś perspektywa :) U mnie z czasem nie najgorzej, chociaż wiadomo, matura się zbliża. Chciałbym, aby jak najwięcej osób wykonywało własnoręcznie lustra i teleskopy, jest to świetne przeżycie i doświadczenie. Ludzie, nie dajmy się zalać chińskiej inwazji! Blank - 100zł, zestaw proszków - 200zł, aluminizacja - 200zł, mieć własne zwierciadło - ... :)

 

 

No to się rozmarzyłem :Beer:

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Zgadzam się, że to przeżycie, ja właśnie rozpocząłem skrobanie mojego lusterka, dziś w 4 godzinki wyszlifowałem proszkiem #80 strzałkę.

Jutro postaram się założyć nowy wątek w tej sprawie ;)

 

Nie wiem jak dużo tych proszków kupiłeś za te 200 zł, ale to chyba tak na 2-3 lustra.

Mogę polecić firmę tańszą od Kos'a, w razie czego pisz na PW.

 

Pozdrawiam wszystkich skrobaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.