Skocz do zawartości

M13 - NGC 6205 oraz maleńka NGC 6207


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

M13 - Wielka Gromada w Herkulesie (znana również jako NGC 6205) jest gromadą kulistą, odkryta przez Edmounda Halley'a w 1714 roku, opisana przez niego - jako widoczna gołym okiem, kiedy niebo jest spokojne, a noc jest bezksiężycowa, dodana do katalogu Meissiera w 1764 roku

Gromada liczy ok 100 tysięcy gwiazd, znajduje się w odległości ok 25 tys. lat świetlnych od Ziemi, na niebie zajmuje rozmiar ok 20 minut kątowych, choć są przypuszczenia, że jej średnica może być większa o jeszcze 13 arc min. jej jasność 5,8 mag

na podstawie seds.org

W pobliżu, widoczna jest galaktyka NGC 6207.

 

to kolejny obiekt z minionego tygodnia, dopiero teraz skończyłem obróbkę

a pokaże swoją tu, żeby Piotrowi nie zaśmiecać wątku ;)

 

M13_LRGB.jpg

 

LRGB (300:40:40:40) łącznie 7 godzin expozycji

Atik 314L 80ED&f/6 na EQ6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne ale kilka uwag.

Chyba za dużo szumu w tle (zbyt wyciągnięte tło) i po prostu robi on popielate niebo. Także gwiazdki wymagają wyostrzenia jak dla mnie.

Tutaj znowu wyszedł brak flatów ( jak dla mnie). Górny lewy róg - szkoda psuć fotkę takimi plackami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie mam flatów, bo nie umiem ich porządnie zrobić :Boink:

nie działa ekran laptopa, na sky flaty niestety za późno kończę pracę i jest już za ciemno, flat box to jakaś czarna magia, jak zapewnić w nim równomierne naświetlenie,

ostatnio poluje na jakąś podświetlarkę do przeźroczy, philps też znalazł jakiś diodowy wynalazek,

no po prostu to nie takie proste dla mnie

a wyrównać tło, to też nie wiem jak, to jakbyście łaskawie napisali jak to się robi, to przestałbym katować Was tymi plamami i niewyrównanym gradientem :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie mam flatów, bo nie umiem ich porządnie zrobić :Boink:

nie działa ekran laptopa, na sky flaty niestety za późno kończę pracę i jest już za ciemno, flat box to jakaś czarna magia, jak zapewnić w nim równomierne naświetlenie,

ostatnio poluje na jakąś podświetlarkę do przeźroczy, philps też znalazł jakiś diodowy wynalazek,

no po prostu to nie takie proste dla mnie

a wyrównać tło, to też nie wiem jak, to jakbyście łaskawie napisali jak to się robi, to przestałbym katować Was tymi plamami i niewyrównanym gradientem :notworthy:

 

Jacku te plamy i nierówno tło można właśnie zlikwidować dobrze naświetlonymi i odjętymi flatami, w usuwaniu gradientu pomocny może być również ten program:

http://www.rc-astro.com/resources/GradientXTerminator/

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd poniżej prawego górnego rogu takie dziwne, półkoliste wyczernienie? To jest właśnie wina flatów?

 

Wina braku flatów :)

 

PS:

Sorry Sumasie że się wtrącę do Twojego wątku :)

A co to flat to może tu http://en.wikipedia.org/wiki/Flat-field_correction

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.