Skocz do zawartości

STL 6303E vs. STL-11000M


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Korzystając z uprzejmości Bogdana J. podpiąłem jego kamerę SBIG STL 6303E do mojego RC.

Fotografowany obiekt miałem wcześniej zarejestrowany moją SBIG STL-11000M.

Przy fotografowaniu 6303 był akurat fantastyczny seeing. Fotografując moją jedenastką (szkoda, że nie Trzynastką -to taka mała dygresja dla fanów House'a) była seria kiepskiej pogody. Mimo wszystko wybrałem również najlepszych jedenaście ekspozycji. Zrobiłem Digital Development w MaximDL.

No cóż...

Różnica w szumie jest bardzo duża.

Obydwa czipy schłodzone do -45.

Widać wyraźnie jaki otrzymujemy materiał wyjściowy do dalszej obróbki w PS. 11000 kompletnie nie sprawdza się do narrowbandów, a to jest akurat to, co mnie najbardziej teraz interesuje. Ciemne niebo jest miejscem gdzie przy fotografowaniu RGBL 11kM ze swoim full frame sprawdzi się super. Niestety nie u mnie. Niby są to prawdy oczywiste dla każdego, kto interesuje się astrofotografią, ale czasem interesująco jest dojść do nich samemu:)

 

Obiekt to oczywiście "plemniczki z IC 410.

Ritchey- Chretien A&M 320IMST. Ogniskowa 2190 mm. Paramount ME

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski

plemniki DDP L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ideałem by była kamera o czułości ST10 i polu ST11k

..i jeszcze w cenie webcama ;)

aa i przydałby się jeszcze zmienny rozmiar pixela, jako taki hadwarowy zoomek :)

 

świetne porównanie Tiamacie, chociaż na ten szum z stl11000 mogła też mieć chyba wpływ mała przejrzystość atmosfery przy tej kiepskiej pogodzie, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do tego porównania wybrałem najlepsze klatki z 11000, więc myślę że tak bardzo pogoda nie miała wpływu. Na szczęście h-alfa przechodzi przez paskudne niebo. Pewnie nawet przeszłoby przez cienką aluminiową folię:).

Pokazuję jeszcze po jednej surówce rozciągniętej w DDP. 6303 czip -45stopni. 11000 czip -50stopni. Gdyby było np -15 to na surówce nie byłoby przez szum widać nic. Mimo ewidentnej przewagi w dynamice czipu 6303 pamiętajmy jednak, ze 11000 to prawie o 5 megapikseli większy czip. Tylko jedna, ale jednak bardzo ważna zaleta jedenastki!

Pozdrawiam

Tiamat

6303 ddp jedna klatka.jpg

11000 ddp jedna klatka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.