Skocz do zawartości

Dwa kolejne obiekty odkryte na rubieżach Układu Słonecznego.


Rekomendowane odpowiedzi

W tym wpisie celowo nie posługuję się nazwą "planeta karłowata" ponieważ mimo częstego jej użycia w mediach, żaden z wymienionych obiektów planetą karłowatą nie jest (podobnie jak 2012 VP113)

 

Pod koniec marca Świat obiegła informacja o odkryciu obiektu nazwanego 2012 VP113 lub zwyczajowo (i nieoficjalnie) Biden - od wiceprezydenta USA - Joe Bidena. Okazuje się, że to nie jedyne odkrycie grupy naukowców prowadzących poszukiwania za pomocą Teleskopu Blanco. Na przełomie marca i kwietnia ogłoszono odkrycie dwóch kolejnych ciekawych obiektów poruszających się po odległych orbitach w przestrzeni między Pasem Kuipera a Obłokiem Oorta.

Co to za dziwa? Sprawdźmy :)

 

2013 FY27

 

fy27.gif

fy27d.gif

Ciało należące do Dysku Rozproszonego, którego odkrycie zostało ogłoszone 31 marca 2014 roku.

Znajduje się obecnie około 80 JA od Słońca, w podobnej odległości jak 2012 VP113. Główna różnica polega na tym, że o ile w przypadku bardziej znanej koleżanki jest to odległość minimalna, tak tutaj można mówić o odległości maksymalnej. Peryhelium nowo odkrytego obiektu znajduje się w odległości ok 36 JA.

Co jeszcze o nim wiemy? Jest to ciało stosunkowo duże, średnicę ocenia się na ok 850 km. Jasność absolutna wynosząca 3,0 mag sprawia, że jest to 9 najjaśniejszy obiekt poza orbitą Neptuna. 2013FY27 porusza się po eliptycznej orbicie, a pełen obieg wokół Słońca zajmuje około 450 lat.

Obiekt został dodany do listy potencjalnych planet karłowatych.

 

2013 FZ27

 

fz27.jpg

 

 

Obiekt na krawędzi Pasa Kuipera. Po raz pierwszy zaobserwowany ponad rok przed ogłoszeniem odkrycia (16.03.2013). Średnica oceniana na ok. 500km. Obecnie znajduje się ok. 49 JA, a peryhelium (33JA) osiągnie ok. 2073 roku. Niepewność w ocenie czasu obiegu wokół Słońca jest duża, okres ten ocenia się na 410 ± 83 lat.

Więcej info:

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.