Skocz do zawartości

Szukacz z monokularu


Gość Benedykt

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Benedykt

Witam !

 

Czy ktoś ma doświadczenie, jak wykonać mocowanie monokularu do Newtona, aby spełnił rolę szukacza ? W jaki sposób rozwiązać regulację szukacza ?

Fotki mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej wykonać dwa pierścienie o różnej wielkosci i zrobić z nich obejmy ja tak zrobiłem do mojej ZRT 457 i było miodzio :Salut: Teraz robiłem obejmy do szukacza ( foto) i sprawują się jak należy. Jak coś to służe pomocą mogę nawet takie wykonać bo mi się w ferie nudzi :Salut: Jak coś to priv. :D I dodaje jedno foto obejm razem z ZRT życze powodzenie :Beer:

szukacz2.jpg

ZRT_457__3_.jpg

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monokular Lemarca jest chyba dość nietypowy. Te, z którymi ja się spotkałem bardziej przypominają połowę lornetki - a wtedy obejmy nie będą takie proste.

Poza tym spotkałem się ze zjawiskiem zbyt dużych strat światła, przechodzącego przecież dodatkowo przez dwa pryzmaty.

Poddaję pod rozwagę: czy nie lepiej wykorzystać optykę monokularu i wykonać prosty szukacz: obiektyw + okular; żadnych strat a i mocowanie wtedy proste jak drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Monokular Lemarca jest chyba dość nietypowy. Te, z którymi ja się spotkałem bardziej przypominają połowę lornetki - a wtedy obejmy nie będą takie proste.

Poza tym spotkałem się ze zjawiskiem zbyt dużych strat światła, przechodzącego przecież dodatkowo przez dwa pryzmaty.

Poddaję pod rozwagę: czy nie lepiej wykorzystać optykę monokularu i wykonać prosty szukacz: obiektyw + okular; żadnych strat a i mocowanie wtedy proste jak drut.

Szukacz z prostym obrazem jest na tyle kuszącą propozycja ze można zaakceptować w nim pryzmatyczny układ odwracający :Salut:

Sam to kiedyś rozwiązałem następujacą z połlornetka Zeissa 7x50 jako komfortowym szukaczem do telepa 50cm:

Pasek duralowej blachy grubości 5mm o rozmiarach 60x200mm wygiąłem w odległości 60mm pod katem prostym z promieniem gięcia 5mm i wyciąłem cyrklem do metalu na wiertarce kolumnowej(oparacja bardzo niebezpieczna) otwór z podebraniem o grubości 1mm pasujący pod odkręcany stożek obiektywu tej lunetki. W podstawie tak powstałego kątownika wywierciłem 3 otwory 6,5mm dałem 3 sprężyny i wykonałem z plastra duralu o średnicy 60mm i grubości 15mm jego podstawę mocowana do korpusu teleskopu, też z trzema tym razem nagwintowanymi otworami M6 pod śruby regulacyjne i działa to bez pudła do dziś :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Beńku miałeś go podrzucić do mnie i w tedy napewno coś wykombinujemy. A co do krzyża to też coś znalazłem na powyszym forum

 

Spokojnie Leszku, chcę zaczerpnąć z doświadczenia Astrobraci. Bez Twojej pomocy i tak się nie obędzie.

Zrobiłem próbę wykonania krzyża z włosa - wyszła pierwszorzędnie. Myślę jednak, że docelowo będzie z drutu miedzianego - powiedzmy 0,1 mm.

 

Pomysł, aby wywalić pryzmaty i wsadzić wszystko w jedna rurke też wydaje mi się ciekawy. Muszę to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Witam !

 

Chciałbym powrócić do sprawy wykonania szukacza.

Dzięki wszystkim za uwagi i opinie.

 

W tym momencie Leszek wykonał prototyp mocowania monokularu 8x30 do teleskopu na bazie sugestii Janusza (ze sprężynkami). :notworthy:

Wygląda obiecująco.

 

W międzyczasie zalicytowałem na allegro części od lornetek rosyjskich 20x60 i 10x50. Wśród części są obiektywy i okulary (nie wiem tak naprawdę, komu to przeszkadzało, że części były poskręcane w kilka całości). :Boink:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41315108

Tak czy siak w ciągu kilku dni będę je miał.

 

Kiedyś gdzieś przeczytałem opinię, że z obiektywów lornetek rosyjskich ktoś zrobił szukacz. Niestety nie mogę tej informacji ponownie odnaleźć.

 

Czy ktoś może wie, jakie ogniskowe posiadają obiektywy od rosyjskich lornetek 20x60 i 10x50 ? Czy ktoś próbował z nich robić szukacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W międzyczasie zalicytowałem na allegro części od lornetek rosyjskich 20x60 i 10x50. Wśród części są obiektywy i okulary (nie wiem tak naprawdę, komu to przeszkadzało, że części były poskręcane w kilka całości).  :Boink:

(...)

 

Jak ci zostana resztki ktorych chcial bys sie pozbyc zglaszam rezerwacje :)

(Powaznie)

 

(...)

Kiedyś gdzieś przeczytałem opinię, że z obiektywów lornetek rosyjskich ktoś zrobił szukacz. Niestety nie mogę tej informacji ponownie odnaleźć.

(...)

 

Zrobilem taki szukacz:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6027

 

(...)

Czy ktoś może wie, jakie ogniskowe posiadają obiektywy od rosyjskich lornetek 20x60 i 10x50 ? Czy ktoś próbował z nich robić szukacz ?

 

Od 200mm do 360mm Np. Zenith serii NNx50 mial obiektywy o ogniskowej ok. 270mm (mierzone amatorsko)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Jak ci zostana resztki ktorych chcial bys sie pozbyc zglaszam rezerwacje :)

(Powaznie)

Zrobilem taki szukacz:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6027

Od 200mm do 360mm Np. Zenith serii NNx50 mial obiektywy o ogniskowej ok. 270mm (mierzone amatorsko)

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki Hans !

 

O to właśnie mi chodziło !

 

Sorry, ale do tych soczewek jest nas dwóch. :(

Nie widzę szansy, żeby coś zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie Leszek wykonał prototyp mocowania monokularu 8x30 do teleskopu na bazie sugestii Janusza (ze sprężynkami). :notworthy:

Wygląda obiecująco. 

można już wykonać testy jeżeli wypadną pomyślnie to pozostanie tylko tzw kosmetyka (lakierek te sprawy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.