Jump to content

MarcinSn

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,191
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

MarcinSn last won the day on November 6 2018

MarcinSn had the most liked content!

Community Reputation

4,563 Excellent

About MarcinSn

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 02/21/1979

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.patrzwniebo.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Zainteresowania
  Duchowość
  Filozofia
  Muzyka (Bruckner)
  Rower
  Góry
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 12", SCT 6", WO 70, DO 15x70, Nikon10x50.

Recent Profile Visitors

4,381 profile views
 1. Chyba "na poziomo", ale tu już atmosfera robi żarty A ja zrobiłem taki mały test Samyanga 12mm - Kraków nocą na horyzoncie, pożegnanie Oriona i świeża rola w świetle Księżyca.
 2. MarcinSn

  Słońce w WL

  Tak wyglądało to u mnie. SCT 6", Nikon D5300, ND 3,8, 20x1/4000s.. (crop)
 3. Dobrej baletnicy nie przeszkodzi nawet i brak prowadnicy... (czy prowadzenia) czy jakoś tak
 4. Też mam od niedawna Samyanga 12mm T/3.1, rybę. Jest w pełni manualny, żadnych informacji do aparatu. Dość okazyjnie kupiłem - głównie na szerokie kadry, panoramę z niebem nocnym, bo takie lubię najbardziej, no i deszcze meteorów. Na razie nie miałem okazji sensowniejszych nocnych prób zrobić, ale zdjęcia dzienne zapowiadają, że może będzie co z niego. Zobaczymy.
 5. Przecież RPA jest POD Tarnowem i to bardzo
 6. Wczoraj zrobiłem kolejną próbę ze statywu, z miasta Kraków. Nikon D5300, 226x4s., Nikkor 55-200mm (200mm). Resize, crop, lekko zaokrąglone gwiazdki w Fitsworku. Mój komputer (z 2013r.) prawie 11 godz. przerabiał tyle klatek. Polubiłem te zdjęcia astro bez teleskopu i prowadzenia - są bardziej dostępne dla niezaangażowanych finansowo w astronomię. Trzeba tylko obróbkę na darmowych programach z grubsza opanować i jest.
 7. Oklepany obiekt, ale dobrze, że mamy taki na niebie. Materiał zbierany z miasta (Kraków), tak dla sportu, 1/2 kwietnia. Niebo, jak na miejskie było ładne, galaktyka wysoko, stąd taki wybór. WO Zenithstar 70, TV 0.8x, SW EQ 3-2 z napędem w jednej osi, Atik 314E, L: 116x30s.
 8. Kolejne zdjęcie bez żadnego prowadzenia. Na statywie WO Zenithstar 70mm z TV 0.8x., Nikon D5300, ISO 12800, 120x2,5s. Przy takiej ogniskowej (344mm) trzeba było gwiazdki zaokrąglić. Całe zdjęcie to lekki crop, spory resize, duże odszumienie, ale i tak jestem zdziwiony, że bez prowadzenia tyle widać. Zamieszczam też 100% wielkości na samą galaktykę, bez zaokrąglenia gwiazd, prawie surowy stack, tylko lekko podciągnięty poziomami.
 9. Tydzień temu złapałem jeszcze moment zakończenia wizury Tatr z Krakowa. Poniżej gif z timelapsa, który zrobiłem. Zanim chmury zakryły wszystko widać jak na Łomnicy momentami świeci kolejka.
 10. Tutaj znalazłem coś szerzej: http://orion.pta.edu.pl/o-datowaniu-wielkanocy
 11. Dobre pytanie! Byłem kiedyś w Lublinie na prelekcji poświęconej temu zagadnieniu prowadzonej przez prezesa lubelskiego PTMA p. Wiesława Krajewskiego. Z pełnią Księżyca i Wielkanocą to nie taka oczywista sprawa, choć często trafnie można ją uprościć do zwykłej pełni po równonocy wiosennej. Tam wchodziły w to nawet całkiem skomplikowane obliczenia, nie pamiętam jednak dokładnie szczegółów. Może dla namiastki odpowiedzi zamieszczę dwa slajdy znalezione w sieci z tej samej prelekcji, ale wygłoszonej gdzie indziej.
 12. O to samo miałem pytać. Ale zdjęcie jest niesamowite! Bajka.
 13. Dzisiejszy tranzyt na tle Księżyca. Mało korzystne, bo ISS była daleko (ponad 800 km), ale skoro tranzyt był na miejscu, to zawsze coś.
 14. Wygląda, jakby w Zakopanem wybudowali lotnisko takie jak w Krakowie:)
 15. Jeszcze stack z 21 klatek plus opis. Chyba zdjęcia robione wieczorami bardziej się opłaci stakować, bo w efekcie jest mniej szumów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.