Jump to content

Dementorin

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  561
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

464 Good

1 Follower

About Dementorin

 • Rank
  Wizualowiec z Lubelskiego
 • Birthday 10/24/1994

Kontakt

 • Strona WWW
  www.youtube.com/Irydius

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 8" i 12" [GSO 32, kitowe 25 i 10, GSO SV 15, omni plossl 6 i 4, 2x barlow] + crystal moon filter + Astronomik UHC + polaryzacyjny
  Nikon Action EX 10x50

Recent Profile Visitors

6190 profile views
 1. A skąd. To tylko dwie śruby mocujące w jednej osi. Lustra ani szukacz są nienaruszone.
 2. Po pierwsze spójrz na średnicę. Jest to mało, nawet bardzo. Niewiele więcej niż w typowej lornetce. Przy tak małej aperturze mgławice będą widoczne, bez problemu, jednak najlepiej zza miasta i głównie te jaśniejsze. Powiem więcej, możliwe będzie nawet obserwowanie ich kształtów w niektórych przypadkach jak M27, M42, M57. Gromady kuliste, zwłaszcza te większe również będą widoczne. Przy tak małym sprzęcie i to w strefie miejskiej/podmiejskiej filtr mgławicowy by się przydał, ale może nie na początek przygody.
 3. Super sprawa. Jak druk 3D stanieje jeszcze bardziej to za 5 lat kreatywni ludzie będą tworzyć cuda aby usprawnić swoje obserwacje.
 4. Z kolei brak kasy też cię nim nie uczyni. Hmm
 5. Na zachód nie jeżdżę ale niebo na Ukrainie jest naprawdę niezłe. Jadąc chociażby z Równego do polskiej granicy, latem Droga Mleczna sięga samego horyzontu a nawet w małych miasteczkach z latarniami gwiazd jest znacznie więcej niż w takich samych miejscach u nas. Najgorsze jest stanie na granicy ale myślę że pojechać warto.
 6. Bez problemu można przenosić w pojedynkę Syntę 8" samemu jednak jest to bardzo nieporęczne. Musiałbyś ją nieść na wyprostowanych do przodu rękach trzymając za rączki żeby Ci nie obijało nóg, a tak to można nieść w sporym rozkroku co nie dość że wygląda śmiesznie to jest średnio wygodne. Osobiście nosiłem ten teleskop na wsi i na większe odległości ale nie do końca w całości. Odkręcałem tubę od montażu, montaż brałem w rękę (ma uchwyt) a tubę pod pachę i się szło. Potem tylko 20 sekund na skręcenie na miejscu i to wszystko.
 7. Żeby było można powiedzieć łał przy obserwacji planet często trzeba opozycji, wysokiego położenia planety nad horyzontem, dobrego seeingu, przejrzystości powietrza i dużego powera. Teraz niestety większość z tych warunków nie jest osiągalna. Poczekaj do wiosny-lata.
 8. Tak, usuwając Barlowa uzyskasz dwu(?)krotnie mniejsze powiększenie przez co Księżyc akurat powinien się wpasować w kadr. Przynajmniej u mnie tak było.
 9. No, prawie jak w wizualu... A tak na poważnie to świetna robota! Tyle detali! Gratuluję pracy.
 10. Na ostatniej focie na dachu to wyświetlacz czy taki wielki świetlik?
 11. Fajnie jest mieć taką firmę i pieniądze by móc sobie latać pomiędzy wyspami, wypożyczać na miejscu auta itd.
 12. Ciekawe jak szybko byłaby w stanie dogonić go współczesna sonda wykorzystująca najnowszy napęd wystrzelona np. jutro. Czy zajęło by jej to 30, 20 lat?
 13. I ten tytuł. OGROMNY TELESKOP Może ktoś powinien pokazać sprzedawcy chociaż Syntę 12"?
 14. Żaden montaż nie śledzi obiektów. Od tego jest napęd a ten można zastosować nawet w montażu Newtona. To niestety kosztuje ekstra. Im większe powiększenie tym szybciej obiekt ucieka z pola widzenia. Dlatego warto kupować okulary z dużymi polami widzenia. Zazwyczaj masz kilkanaście sekund na obserwacje. W przypadku dużych powiększeń i małego pola - kilka sekund.
 15. 1 i 2 - na początek potrzebujesz filtra na tubus (zakładanego jak pokrywa) na przykład filtr ND5 Baadera 3 - filtry mgławicowe w zależności od oglądanego obiektu albo sprawiają że widać go trochę więcej (M42 z UHC), czasem "rozjaśniają" obiekt względem tła (M57 z UHC), czasem sprawiają że jest on w ogóle widoczny(NGC6888 z UHC, Veil z OIII (lub UHC)) a czasem pogarszają obraz (sporo zależy od obiektu) 4 - po spojrzeniu na księżyc bliski pełni przez okular od razu zrozumiesz po co jest filtr księżycowy po prostu przyciemnia obraz żeby dało się oglądać 5 - filtrów jest tyle że długo by wymieniać, są np. "kolorowe" które zwiększają kontrast planet w niektórych sytuacjach, ja się w to nie bawię a jestem "w branży" od ponad 12 lat 6 - okular do przeglądu nieba około 40-35 mm, okular do DSów około 15-13 mm i okular do planet 7-5 mm, (opcjonalnie) filtr mgławicowy na start UHC bo jest bardziej uniwersalny, (opcjonalnie) filtr słoneczny jeżeli chcesz oglądać plamy na słońcu ale aktualnie nie ma na to sezonu, (opcjonalnie) filtr księżycowy jeżeli polubisz oglądać kratery itd, atlas nieba (!) żebyś poczytał trochę o teorii i obiektach różnego typu co na świecą na niebie 7 - tu niestety nie pomogę bo nie wiem 8 - o ile posiadając filtry typu UHC, UB, OIII będziesz mógł oglądać mgławice spod "gorszego" nieba o tyle po galaktyki musisz jechać za miasto, najlepiej daleko by mieć niebo chociaż klasy 3, galaktyka świeci w każdym spektrum więc filtr tylko wytnie jej część co osłabi jej ogólny widok a czasem ją w ogóle wyczyści zrównując jej jasność do tła (zniknie) Możliwe że pojawi się w odpowiedziach kilka osób doradzających Ci okulary i filtry z wysokiej lub najwyższej półki których cena przekracza 500-700 zł za sztukę. Nie zrażaj się jeżeli przekracza to Twój budżet. Optyka ogólnie jest droga. Na początek możesz kupić coś za 150-250 zł za sztukę i O DZIWO też będziesz mógł używać tych okularów z powodzeniem. Też będziesz mógł podziwiać Veila patrząc przez budżetowy filtr i też zobaczysz fajne detale na planetach przez okular za 199 zł. Po prostu nie będzie to jakiś ultra mega obraz a przyzwoity, dobry na początek przygody z astronomią.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.