Jump to content

Piotr4d

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  2,093
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Piotr4d

 1. Nie mam podstaw wątpić w profesjonalizm Pier Techa. Ale nie przekonuje mnie posadowienie 50kg setupu na konstrukcji teleskopowej.
 2. Być może jest wszystko Ok. Ale krew się burzy, jak się widzi taki przerost formy nad treścią. Nadto sposób mocowanie kamer, nie chcę nikogo obrazić, świadczy że robił to jakiś kompletny amator.
 3. Zrób test stabilności. Jak nikt nie będzie patrzył sprzedaj pierowi buta na wysokości top plate, oczywiście z umiarem, jak teleskop będzie się trząsł jak galareta, to sami wiecie co to znaczy.
 4. Czy ja dobrze widzę, czy to tylko wynik pracy kamery, że setup się unosi jak by pier był ruchomym.
 5. Od SG pro są lepsi specjaliści ode mnie. Alignację wszystkich klatek robi się przed stackowaniem, nie ma później problemów z rozjechanymi kanałami. Chyba najprościej będzie jak dopytasz o wskazówki i rady na zlocie. Oczywiście służę swoją wiedzą, ale niezbędnych informacji udzieli Ci każdy średniozaawansowany astrofotograf.
 6. Piękny sprzęt. Zazdroszczę możliwości korzystania z tak zacnego setupu. Zapewne chodzi tu o alignację (wyrównanie) klatek. Mechanizm ten radzi sobie z przesunięciem jak i z rotacją. Jakiego softu do akwizycji używacie?
 7. Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Zdrowych i spokojnych świąt Wielkanocnych.
 8. Przynajmniej jak coś (złączka, przewód, zatyczka, etc.) spadnie na ziemię, to od razu widać gdzie jest i nie trzeba po omacku szukać. No i można książkę na świeżym powietrzu poczytać
 9. Albo nie złapałeś ostrości, albo wszystko Ci zaparowało.
 10. Może być i 10A, byle nie mniej niż zalecane.
 11. Ja tam uśmiałem się setnie, choć przyznam trochę cierpka uwaga. Było śmieszno i straszno, a teraz wróćmy do tematu. Spuśćmy wszyscy ciśnienie, zanim wejdzie na czerwone pole. No dobra @Trapper jaki ten teleskop w końcu ma być, bo chyba po to tu jesteś.
 12. Do wizuala, to i od biedy coś klasy eq5 by wystarczy. Byle zmieścić się w nośności. Co ustawienia montażu na biegun bez klękania, to albo rozwiązania elektroniczne Qhy, albo zamiast tego wskaźnik laserowy z adapterem.
 13. Do wizuala, jeśli nie ma nadmiernych luzów i ogólnie montaż trzyma się kupy, to jakaś specjalna interwencja nie jest wymagana. Astrofotografia wymaga maksymalnej dostępnej precyzji i spasowana elementów montażu. Tak więc bez umiejętnej regulacji na pewno się nie obędzie.
 14. Tak. Zaraz o premierze "Avengers: Koniec gry" 24.04. przyleci do Bukowca z kolegami Thorem, Hulkiem, Iron Man'em i resztą wesołej ekipy.
 15. Tzn. nie pisz/twórz nowych postów seriami, bo zdarza Ci się to nie rzadko. To nie czat. Po prostu komasuj posty, w miarę możności oczywiście. Taka nie pisana netykieta forum (delikatna sugestia, nic osobistego)
 16. Tak zjechałeś z tłem, że nie widać prawie żadnych okręgów. A czym jest i skąd się wziął, trudno mi powiedzieć powiedzieć. Sądząc po rozmiarze, to może od obstrukcji LW. Popełniasz kardynalny błąd w obróbce, mianowicie wycinasz tło do zera( no prawie do zera). Zostaw tło na poziomie 20-25, a fotka będzie prezentować się o niebo lepiej. Druga sprawa, to wywal trochę zielonego. Podbiłem tło do 20. i zrobiłem HLVG w PS. No i dodałem 1,5% szumu, bo bez tego strasznie płaskie tło wychodziło.
 17. Zapomnij o tych skalach, bo ich przydatność jest wątpliwa. Montaż powinien zaczynać i kończyć pracę w pozycji home/park, jak Ty to nazwałeś w "pozycji wyjściowej". Pierścienie ewentualnie mogą się przydać do wyznaczenia/ utrwalenia pozycji osi RA i DEC względem nieruchomego korpusu montażu, innymi słowy w celu łatwego odtworzenia pozycji park.
 18. Dobrze, że jest zjustowana i trochę gorzej, bo wygodniej jest wyrównać orientację grawerunku, tak aby "6" było na dole. Albo zostaje tak jak jest, tylko podczas ustawiania montażu na biegun będziesz musiał obrócić osią RA. tak aby "6" była na dole. Następnie korzystając z apki na telefon, albo np. z http://myastroimages.com/Polar_FinderScope/ , po prostu ustawiasz polarną, pokrętłami wysokości i azymutu, w miejscu na tarczy wskazanym przez program. I na tym kończy się ustawianie montażu na biegun. Odblokowujesz oś RA. i ustawiasz montaż w pozycji wyjściowa/pozycja parkowania i możesz przystępować do czynności Alignacji montażu względem nieba. Kiedy grawerunek jest ustawiony z "6" na dole po prostu nie ma potrzeby przestawiania osi Ra w celu ustawienia montaży na biegun.
 19. To od tego należy zacząć. Poszukaj pod hasłem "justowanie lunetki biegunowej" np. Na pocieszenie powiem, że lunetka z tą grafiką, to nowy model i jest o wiele praktyczniejsza, ale o tym potem jak zjustujesz ją z montażem.
 20. Pierwsze co musisz zrobić, to zjustować/wyrównać lunetką z osia RA. Masz to zrobione?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.