Jump to content

Piotr4d

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  2792
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Piotr4d

 1. Widać, a przynajmniej było widać, choć pod tym względem raczej nic się nie zmieniło. Dawno tam nie zaglądałem, teraz widzę (w internecie) jakieś zmiany w infrastrukturze turystycznej.
 2. Obstawiam zerwaną zębatkę. Bez sekcji się nie obędzie.
 3. Nocna zmiana, niestety odpadam. Za tydzień przy mniejszym księżycu można uskutecznić poważniejszą całonocną wyprawę gdzieś pod ciemne niebo.
 4. Przy tak nadmiarowym przełożeniu ( osobiście nie podoba mi się rozwiązanie z przekładnią na silniku, ale to moje zdanie) montaż na mikroruchach jest kontrproduktywny.
 5. Wszystkie wierzenia, a na pewno lwia ich część, dają nam obietnicę istnienia po śmierci. Co więcej, to istnienie jest uwarunkowane naszą postawą wobec świata. A dla tych, którzy myślą inaczej jest przygotowane specjalne złe miejsce. Koncepcja stara jak ludzkość i wraz z nią odejdzie. Koncepcje alternatywne pochodzą mniej więcej z tego samego okresu.
 6. Jedyne co z mojego obecnego życia pozostanie w tym/teraz wszechświecie, to informacja i podwyższona entropia układu.
 7. Policz CFZ zestawu i porównaj tą wielkości z posuwem draw tube na krok silnika. Jeśli posuw będzie mniejszy niż CFZ, to możesz montować focuser gdzie chcesz.
 8. Zdecydowanie lepszy wybór niż 200/1000. Choć na początek polecam krótkie APO ewentualnie dobrze skorygowany obiektyw foto. Kwestia ceny.
 9. Było mega. Dzięki Panowie za spotkanie.
 10. Do jakiej matrycy? Paweł zaproponował rozwiązanie high end'owe, i słusznie bo to dobry wybór. TS130 f7 ma dedykowany korektor https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12213_TTS-Optics-0-8x-Image-Field-Corrector-2-5--for-Photoline-Apo-130-mm-f-7.html i osobiście w niego bym celował.
 11. Apage 5G, eeee znaczy się LP.
 12. ad. 4. Masz lustrzankę, to i pewnie jakieś obiektywy. Dla EQ5 tuba 200/1000 do długoczasowej fotografii jest za ciężka, do fotografii planetarnej wraz z szybką kamerą np. Asi 120 nadaje się. Jeśli myślisz o foto DS, to na początek przygody obiektyw foto do 300mm będzie dobrym wyborem. Pamiętaj i krótsza ogniskowa tym łatwiejsze fotografowanie.
 13. Przewiduje znikomy wpływ zaświetlenia od Rzeszowa, poza tym księżyc będzie gurował o 2:15. Teleskop można i trzeba wziąć, zerkniemy na księżyc, Jowisza i Saturna. Zabierzcie tylko planetarne okulary.
 14. Też jestem zainteresowany.
 15. Dziś NLC były spektakularne. Niestety pod ręką miałem tylko komórkę, a za statyw robił kosz na śmieci exp. 0,5s Strzyżów.
 16. Prędzej 170mm niż 160mm. Tuba taka... ma 166mm, wiec wystarczy dodatkowe 2-3mm wyściółki z filcu meblowego i będzie wystarczająco sztywno i masz pewność, że nie odkształcenisz tuby.
 17. Księżyc, i wszystko inne zresztą też, będzie taki sam. Tu http://teleskop.astromaniak.pl/ jest symulator gdzie możesz pobawić się parametrami.
 18. Powiększenie wynika z ilorazu ogniskowych teleskopu i okularu. Pole widzenia i ogniskowa są własnościami okularu. Dwa okulary np. 30mm mogą mieć w zależności od konstrukcji diametralnie różne pola widzenia, od 52* dla ploosli do 100* i więcej dla konstrukcji typu Nagler itp.
 19. To może gdzieś w okolicach lipcowego i/lub sierpniowego nowiu uda man się zorganizować. Chyba że jakieś zaćmienie, tranzycik, ostatecznie koniunkcja się trafi w tzw. między czasie No i fajna kometa nam się szykuje, że o perseidach nie wspomnę. Jakiś powód się znajdzie.
 20. Wygląda w miarą naturalnie. Słaby seeing w oczywisty sposób pogarsza detal. W obróbce można wiele zdziałać. Najlepsza do odzyskiwania detalu jest dekonwolucja. Poniżej efekt działania filtra górnoprzepustowego na dodatkowej warstwie z mieszaniem "Łagodne światło" w Photoshopie. Podejrzewam że Gimp też to potrafi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.