Skocz do zawartości

Zmiana sprzętu, zmiana miejsca zamieszkania


Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do rodzinnego domu z utęsknieniem spojrzałem na mój teleskop. Ostatnio używany dwa lata temu, ale regularnie pielęgnowany przez moją mamę. Przez klasę maturalną i kończący się pierwszy rok studiów w oddalonym mieście nie miałem możliwości oddać się pasji. Teleskop jest duży - Skywatcher 200/1000 na EQ5, a sam teraz mieszkam w akademiku gdzie na trzymanie jakiegokolwiek większego sprzętu nie ma dużej szansy. 😒

 

Czuję lekkie zmęczenie i dobijający brak czasu na inne zainteresowania, lecz z dużą chęcią zmiany. Poważnie zastanawiam się nad sprzedażą reflektora i kupienie w razie możliwości jakiegoś soczewkowca, tak by w cywilizowanym(!) domu studenta jeździć co drugi piątek w odludne miejsce. Stąd mam do Państwa kilka pytań:

 

1. Jaką kwotę mógłbym uzyskać na sprzedaży takiego teleskopu? - stan jest idealny (przynajmniej według mojego mniej doświadczonego oka). Kupiłem Newtona za 2300 zł, teraz cena rynkowa wynosi bodajże 3450 razem z montażem,

2. Czy w grę wchodzi tylko refraktor? MAKi i Cassegrainy są drogie, ale za kwotę ze sprzedaży oraz drobny kapitał mógłbym sobie pozwolić na niższą półkę, z zastrzeżeniem, iż raczej refraktor byłby dla mnie bardziej odpowiedni - po ostatniej kolimacji muszę odpocząć...

3. Jaki model by Państwo polecali w przedziale 3-4 tysiące (dla mnie kupienie teleskopu jest także inwestycją) tak by załapać się także na głębokie niebo? Bardzo zależałoby mi na montażu azymutalnym - kwestia wygody,

4. Czy znają Państwo dobre miejsca na obserwacje w okolicach Wrocławia? Z zastrzeżeniem, że mogę dojeżdżać samochodem. 

 

Z poważaniem,

już raczej niepoczątkujący Kacper 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Sobie SCT z tego ogłoszenia  będziesz miał sprzęt do planet jak i na  jaśniejsze  DS-y, dokupisz statyw AZ  oraz  okulary i będzie to  mobilny sprzęt  pod rękę .Tego SW na montażu EQ5 bym sobie zostawił na później.B)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

jeździć co drugi piątek w odludne miejsce

 

19 godzin temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

dobre miejsca na obserwacje w okolicach Wrocławia

 

Jeśli planujesz jeździć w co drugi piątek na obserwacje w okolicach Wrocławia, to nie zapomnij powiadomić służby meteo, i to z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby zdążyły uwzględnić Twoje optymistyczne plany w grafiku zachmurzenia ;)

A na serio, to jeśli liczysz na to, że w miarę regularnie co drugi piątek będziesz miał na Dolnym Śląsku okazję do obserwacji, to grubo się rozczarujesz. Czasy, gdy jeździliśmy przynajmniej raz w tygodniu na obserwy skończyły się kilka lat temu. Obecnie jest prawie ciągłe zachmurzenie - ostatnią sensowną sesję astrofotograficzną zrobiłem bodajże we wrześniu albo październiku 2023. Od tego czasu do teraz były 4 teoretycznie czyste noce (3 w styczniu, 1 w marcu - te pamiętam) - teoretycznie, ponieważ był taki smog, że i tak całe niebo było jak zasnute mgłą. Chyba, że planujesz co drugi piątek jeździć do Chile, to wtedy jak najbardziej ma to sens ;) U nas jedyne co pozostaje to polowanie na krótkie okienka pogodowe średnio raz, może dwa razy w miesiącu - z całą pewnością nie są to warunki na planowanie wyjazdów poza miasto, bo nigdy nie wiadomo, jak szybko się dana dziura skończy.

Krótko mówiąc - nie polecam tego hobby w rejonie Dolnego Śląska. Jest tysiąc innych, mniej frustrujących sposobów spędzania wolnego czasu, które można uprawiać regularnie bez oglądania się na pogodę.

PS: A w co drugi piątek to są wykłady popularno-naukowe w Instytucie Astronomicznym UWr:

Wykłady popularnonaukowe z astronomii - Wydział Fizyki i Astronomii (uwr.edu.pl)

Niezależnie od pogody :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Państwu bardzo za odpowiedź. Po namyśle zrozumiałem, że prędzej czy później potrzebny mi będzie ten SkyWatcher - sprzedanie go nie ma najmniejszego sensu. 

W dniu 2.04.2024 o 08:33, Piotr K. napisał(a):

A na serio, to jeśli liczysz na to, że w miarę regularnie co drugi piątek będziesz miał na Dolnym Śląsku okazję do obserwacji, to grubo się rozczarujesz.

 

Gdzie polecałbyś zatem pojechać? Jako licealista dużym ograniczeniem był samochód. Na siłę nie musi to być Dolny Śląsk, może bardziej Lubuskie? Co uważasz o Izerskim Parku Ciemnego Nieba?

 

W dniu 2.04.2024 o 00:47, fornax napisał(a):

Kup Sobie SCT z tego ogłoszenia  będziesz miał sprzęt do planet jak i na  jaśniejsze  DS-y, dokupisz statyw AZ  oraz  okulary i będzie to  mobilny sprzęt  pod rękę

Nie brałem w sumie nigdy pod uwagę SC... Może to wina ich ceny. Mając chwilę wolnego czasu przeanalizuję ten wybór. Musiałbym się nawet dowiedzieć jak kolimować taki sprzęt 

 

Co uważają Panowie o tańszych apochromatach pokroju np. Refraktor apochromatyczny AP 72/430 Versatile OTA. Nie wydaje się trudny w obsłudze.

 

Nie miałem nigdy okazji spoglądać przez refraktor, nikt ze znajomych nie ma podobnego zainteresowania. Nie wiem czy aberracja w lepszych achromatach jest faktycznie takim dużym problemem. Przy okularach 10, 20 mm (jeden jakiś szerokokątny) + filtr mgławicowy i montaż AZ3 na aluminiowym LT1 ma prawo to działać? 

 

PS. Przepraszam za późną odpowiedź

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Gdzie polecałbyś zatem pojechać?

 

Do Chile ;) Albo w inny rejon świata, gdzie często jest czyste niebo. W Polsce od kilku lat jest coraz gorzej, tak jak pisałem powyżej. Nie umiem Ci odpowiedzieć na pytanie, gdzie konkretnie w Polsce jest największa szansa na czyste niebo jak najczęściej - wiem, co się dzieje w okolicach Wrocławia, i wiem mniej-więcej, z jakich rejonów Polski są userzy tego forum, którzy wciąż w miarę często wrzucają zdjęcia. To rejon Warszawy, południowego wschodu i wschodu kraju. Ale to by trzeba sprawdzić dokładniej - w sumie możesz zrobić taki research, czyli popatrzeć na forumowej galerii DS-ów, kto najczęściej wrzuca zdjęcia, i sprawdzić, skąd ci ludzie są (o ile podają to w swoich profilach), albo podpytać ich w PW.

 

2 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Co uważasz o Izerskim Parku Ciemnego Nieba?


Jeżdżę tam co roku na kilka dni na przełomie sierpnia/września (jest tam zlot Izerskie Długie Ekspozycje), jest w miarę ciemno (o ile akurat nie ma jakiejś imprezy przy ognisku albo obsługa schroniska nie zapomni wyłączyć oświetlacza przed wejściem - generalnie dbanie o ciemne niebo mają tam raczej w nosie, nie ma nawet żadnej tablicy informacyjnej dla turystów), ale w kwestii pogody jest tak samo jak wszędzie - coraz gorzej. W zeszłym roku trafiło się kilka godzin czystych bodajże pierwszej nocy, potem przyszły chmury i lało przez resztę zlotu. Ogólnie ja na zloty jeżdżę nie dla ciemnego nieba, tylko żeby się wyrwać z domu i pobyć wśród ludzi z podobną pasją. Na czyste niebo przestałem liczyć, to jest dodatek. Jak się uda to dobrze, a jak nie, to jestem przeszczęśliwy, że mogę iść wcześnie spać i się wyspać :) Polska to nie jest kraj dla astronomów.
 

2 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Nie wiem czy aberracja w lepszych achromatach jest faktycznie takim dużym problemem. Przy okularach 10, 20 mm (jeden jakiś szerokokątny) + filtr mgławicowy i montaż AZ3 na aluminiowym LT1 ma prawo to działać?


Miałem przez kilka lat achromat 120/600 na AZ4 na stalowych nogach, z okularami ES 30 mm / 82* i TV Delos 14 mm, i bardzo dobrze to działało. Cały zestaw mieścił się w jednej standardowej torbie 110 cm, którą bez problemu zabierałem do auta na jeden raz. Filtrów żadnych nie używałem. To był mój pierwszy teleskop, po pierwszym sezonie z lornetką Skyguide 15x70. Aberracja zupełnie nie przeszkadza, póki nie chcesz oglądać planet w dużych powiększeniach. Wszystkie Messiery obskoczy się takim refraktorem na luziku, jedynie do wiosennych galaktyk potrzebne jest ciemne niebo (ale i na podwrocławskim, 30 km od miasta, dało się wyłapać nawet te słabsze).

Ogólnie jeśli teraz miałbym wybrać jakiś jeden teleskop do wizuala, to chyba bym wziął albo jakiś kratownicowy 12" (np. Taurus), albo Syntę Flex 8-10". Taki, żeby nie zajmował dużo miejsca i żeby dało się go zabrać na jeden raz do auta. Choć Dobson jest wkurzający, bo nie da się go rozłożyć i schować np. w szafie na płasko, i stoi ci taki grat w domu, ani go użyć jako stół, ani telewizora kwiatka na tym nie postawisz, ani nic (miałem zwykłą Syntę 8", Syntę Flex 8" i GSO 10" Deluxe).

Ewentualnie można rozważyć newtona 150/750 w wersji z montażem stołowym - tylko trzeba mieć jakiś stół, czyli np. działkę za miastem. Albo wozić składany stolik turystyczny zawsze w aucie. Ale własnego doświadczenia z takimi montażami nie mam, obczajałem je tylko raz czy dwa na jakichś zlotach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ogólnie newton 150/750 jest w miarę uniwersalnym sprzętem, dobrym i do DS i do planet - wiem bo mam też i taką tubę, tylko nie na montażu stołowym.

 

2 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

prędzej czy później potrzebny mi będzie ten SkyWatcher - sprzedanie go nie ma najmniejszego sensu.


Ja bym też rozważył próbę osadzenia tego teleskopu na jakimś DIY montażu Dobsona. Sama tuba jest spoko, w miarę duża, ale jeszcze niekłopotliwa, ale paralaktyk do wizuala wg mnie za bardzo nie nadaje się. Wprawdzie po nabyciu doświadczenia da się to ogarnąć, ale samo targanie paralaktyka jest upierdliwe - przeciwwagi, te różne pokrętła, no jest tego trochę. Wolę zabrać na jeden raz Dobsona, którego na miejscu pieprznę na ziemię, posadzę na nim teleskop i heja, można obserwić, a nie bawić się w skręcanie wszystkich część paralaktyka. Wizual w dzisiejszych czasach w Polsce to musi być szybka akcja partyzancka hit-and-run, póki jest pogoda, a nie pierdzielenie się z rozstawianiem klamotów. I na tyle dużą aperturą, żeby nie przeszkadzało za bardzo wzrastające z roku na rok LP.

Edytowane przez Piotr K.
Od stu lat nie mam telewizora :)
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2024 o 13:14, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

2. Czy w grę wchodzi tylko refraktor? MAKi i Cassegrainy są drogie, ale za kwotę ze sprzedaży oraz drobny kapitał mógłbym sobie pozwolić na niższą półkę, z zastrzeżeniem, iż raczej refraktor byłby dla mnie bardziej odpowiedni - po ostatniej kolimacji muszę odpocząć...

a może lornety, od klasycznych, po taką 2x54: https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-szerokokatna-lornetka-2x54-do-obserwacji-pol-gwiezdnych/p,73882

Może lornetka będzie tym, czego obecnie potrzebujesz? Do tego ewentualnie jakiś statyw.

 

3 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Gdzie polecałbyś zatem pojechać? Jako licealista dużym ograniczeniem był samochód. Na siłę nie musi to być Dolny Śląsk, może bardziej Lubuskie? Co uważasz o Izerskim Parku Ciemnego Nieba?

góry to zawsze dobre wyjście, tylko wymagają pewnej prognozy. A takie nie są często. Znajdź sobie też miejscówkę tak max kwadrans od domu, najlepiej tuż obok, żeby skorzystać w wolnej chwili. Wrocław ma całkiem sporo czystego nieba umykającego prognozom, ze względu na silną miejską wyspę ciepła.

 

3 godziny temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Nie miałem nigdy okazji spoglądać przez refraktor, nikt ze znajomych nie ma podobnego zainteresowania. Nie wiem czy aberracja w lepszych achromatach jest faktycznie takim dużym problemem. Przy okularach 10, 20 mm (jeden jakiś szerokokątny) + filtr mgławicowy i montaż AZ3 na aluminiowym LT1 ma prawo to działać? 

no ma prawo, ale apochromaty są drogie i małe. APO mają swoje zalety w astrofoto, których nie mają inne konstrukcje, ale nie w wizualu. Zależy co chcesz obserwować, ale generalnie lepiej wziąć 6" newtona niż jakieś 3" maleństwo. Do mgławic szczególnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PrzykrytyGwiezdnąKołdrą napisał(a):

Dziękuję Państwu bardzo za odpowiedź. Po namyśle zrozumiałem, że prędzej czy później potrzebny mi będzie ten SkyWatcher - sprzedanie go nie ma najmniejszego sensu. 

 

Gdzie polecałbyś zatem pojechać? Jako licealista dużym ograniczeniem był samochód. Na siłę nie musi to być Dolny Śląsk, może bardziej Lubuskie? Co uważasz o Izerskim Parku Ciemnego Nieba?

 

Nie brałem w sumie nigdy pod uwagę SC... 

Nie miałem nigdy okazji spoglądać przez refraktor, nikt ze znajomych nie ma podobnego zainteresowania. Nie wiem czy aberracja w lepszych achromatach jest faktycznie takim dużym problemem. Przy okularach 10, 20 mm (jeden jakiś szerokokątny) + filtr mgławicowy i montaż AZ3 na aluminiowym LT1 ma prawo to działać? 

Jesli ten SCTek ma bobsknobsy to znaczy ze sie go kolimuje. Dla mnie kolimacja na miejscu obserwacji jest absolutnie mega problemem (dla innych moze nie...).

 

Co do krótkich achromatow f/5 ( o takie chyba pytasz?), to niestety roznie tą aberracje chromatyczną sie odbiera. Jak sam nie sprawdzisz to nie bedziesz wiedzial. Problemem jest tez aberracja sferyczna - chyba bardziej jej nie lubie niz chromatycznej, chociaz wielu obserwatorow nie zdaje sobie sprawy  z jej istnienia.

Wielu poleca Bressera 102/450 (jakies tam szklo ED nawet posiada) - sam sie jednak nie wypowiem - nie mam. Wiem jednak ze w 4" EDku f/11 taka np. M13 czy tez M42 wygladaja naprawde dobrze.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, JSC said:

Wielu poleca Bressera 102/450 (jakies tam szklo ED nawet posiada) - sam sie jednak nie wypowiem - nie mam. Wiem jednak ze w 4" EDku f/11 taka np. M13 czy tez M42 wygladaja naprawde dobrze.

 

Z pewnością M13 czy M42 wygląda dobrze w 4" refraktorze, ale jeszcze lepiej wygląda w 5" czy 6" Newtonie.

 

Jak mały teleskop do miasta (akademika) to MAK 102/127 jest dobrym wyborem.  Jest mały, szczególnie ten pierwszy, a ładnie pokaże. Ja około 8 lat temu spod akademika z centrum Krakowa oglądałem z powodzeniem  jedną z jaśniejszych komet i Jowisza. Oczywiście w 6" Newtonie poza miastem kometka była jaśniejsza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Z pewnością M13 czy M42 wygląda dobrze w 4" refraktorze, ale jeszcze lepiej wygląda w 5" czy 6" Newtonie.

Jasniej tak, ale czy lepiej to juz rzecz wzgledna...

 

Maka 100mm polecam do planet, ale dlugi refraktor 80mm (nie mowiac juz o 100mm) jest lepszy w jakosci obrazu, niemniej jednak gorszy w mobilnosci. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mkowalik napisał(a):

 

Oczywiście, że Dsy/komety lepiej wyglądają w więszym Newtonie niż sporo mniejszym refraktorze. 

A jezeli nie bedzie sporo mniejszy :D?

 

Refraktor swietnie, punktowo pokazuje gwiazdy. Szczegolnie widoczne jest to w gromadach kulistych, ale tez np.  w takiej M42... to zupelnie inne ogladanie. Inne źrenice, inny kontrast, inne tło, inne gwiazdy...

Nie twierdze ze Newton jest zły. Jeśli jest tani, to na jego niedogodnosci mozna przymknąc oko. Jesli jednak Newton jest dobrej jakosci to kosztuje niewiele mniej niz APO

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, JSC said:

A jezeli nie bedzie sporo mniejszy :D?

 

Refraktor swietnie, punktowo pokazuje gwiazdy. Szczegolnie widoczne jest to w gromadach kulistych, ale tez np.  w takiej M42... to zupelnie inne ogladanie. Inne źrenice inny kontrast inne tło, inne gwiazdy...

Nie twierdze ze Newton jest zły. Jeśli jest tani, to na jego niedogodnosci mozna przymknąc oko. Jesli jednak Newton jest dobrej jakosci to kosztuje niewiele mniej niz APO

 

Fajne oglądanie DSów zaczyna się od  8" chińskiego Newtona, który zmiata wszystkie refraktory poniżej 6".  Refraktory są fajne, ale te dostępne dla przeciętnego kowalskiego do obiektów DS mają zbyt małą średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkowalik napisał(a):

 

Fajne oglądanie DSów zaczyna się od  8" chińskiego Newtona, który zmiata wszystkie refraktory poniżej 6".  Refraktory są fajne, ale te dostępne dla przeciętnego kowalskiego do obiektów DS mają zbyt małą średnicę.

Jakich DSow? Dałem Ci dwa przyklady, ktore wygladaja bardzo dobrze w 4" refraktorze.

Daj konkretne przyklady. Podaj stosowane powiekszenia, źrenice wyjsciowe i jakość nieba.

Gadanie bez konkretow nie ma sensu!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mkowalik napisał(a):

 

Fajne oglądanie DSów zaczyna się od  8" chińskiego Newtona, który zmiata wszystkie refraktory poniżej 6".  Refraktory są fajne, ale te dostępne dla przeciętnego kowalskiego do obiektów DS mają zbyt małą średnicę.

@mkowalik odchodzisz od tematu @PrzykrytyGwiezdnąKołdrą pisał o mobilnym sprzęcie ,takim który zajmuje mało miejsca, wiadomo ,że im większa średnica to DS lepiej widać  ale gdzieś to trzeba trzymać.:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mkowalik zmierza do zaproponowania "mobilnej" Synty 8" na Dobsonie... dla niektorych jest mobilna, a dla niektorych nie...

Mobilny moze byc dla niektorych kratownicowy Newton skladany na miejscu obserwacji... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, JSC said:

@ mkowalik zmierza do zaproponowania "mobilnej" Synty 8" na Dobsonie... dla niektorych jest mobilna, a dla niektorych nie...

Mobilny moze byc dla niektorych kratownicowy Newton skladany na miejscu obserwacji... 

Niczego takiego nie napisałem.  Zbyt dużo przesiadujesz na forum i toczysz jakaś refraktorową krucjatę wmawiając nowym użytkownikom, że do wszystkiego jest najlepszy refraktor (w tym do DS). Najlepiej ED f/11, czyli ten co Ty posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postow wyzej napisales, ze DSy to minimum 8" Newton... a koledze zalezy własnie na DSach

Co do mobilnosci EDka f/11 (na EQ Vixen NP, bo taki mam) - jest taka sobie... na pewno bardziej mobilny jest Mak 100mm (na nano AZ lub nawet na Astro3, bo takie posiadam). Pewnie podobnie jak z Makiem byłoby z Bresserem 102/460, ale to teleskopy do innych celow.

W sumie to Newtona 200/1000 na EQ5 tez mozna jeszcze nazwac mobilnym ( tez takiego posiadam, to wiem), jesli ma przynajmniej dodatkowy dovetail do trzymania, no ale koledze nie podoba sie taki ciezar, ani kolimacja tej tuby bo ją ma  (przeczytaj dokladnie pierwszy post), to odpada.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, JSC said:

Kilka postow wyzej napisales, ze DSy to minimum 8" Newton... a koledze zalezy własnie na DSach

 

DSy oraz mały mobilnyteleskop to się wzajemnie wyklucza, chyba że ktoś myśli o walizkowym Newtonie. A wzmianka o 8" Newtonie była skierowana do Ciebie.

 

 

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkowalik napisał(a):

 

DSy oraz mały mobilnyteleskop to się wzajemnie wyklucza, chyba że ktoś myśli o walizkowym Newtonie. A wzmianka o 8" Newtonie była skierowana do Ciebie.

 

 

Ktore DSy? Na przykład gromady otwarte?

Bzdury piszesz i tyle!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcentuję 

17 minutes ago, JSC said:

@mkowalik - jak myslisz/jak wiesz z doswiadczenia -  od jakiej apertury ( z jakiego teleskopu) tak widoczna jest np. M13?

 

 

M13-hercules-cluster-sketch-b.jpg

 

to jest DeeS. Ja pisałem o DeeSach, z mocnym potrójnym akcentem na "ach", bo to ach jest w galaktykACH oraz mgławicACH

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz masz - mgławica..

 

120ed ( tak samo wyglada ze 100ed ale pod nieco ciemniejszym niebem), wyglada przepieknie! Chociaz prawde mówiac piekno stawiam na drugim miejscu po zauważonych szczegółach i walorach poznawczych. Naprawde tych szczegółow widac calkiem sporo. Wystarczy znaleźć troche ciemnego  nieba z przejrzystą atmosfera i nawet w 4" refie jest kosmos.

M42-from-polluted-skies.thumb.jpg.ad184155849e259f4c658ef539dc9303.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.