Skocz do zawartości
  • 0

Montaż nie wyszukuje obiektów


MariuszCH

Pytanie

Cześć wszystkim. Jestem nowicjuszem i chciał bym się poradzić Was jako „Starych wyjadaczy” w temacie:) Zakupiłem sobie sprzęt: Montaż EQ Pro z GO TO + 8 calowego Newtona Sky Watcher 200p (wszystko nowe).

Wczoraj w końcu było czyste niebo więc wystawiłem sprzęt w celu przetestowania. Montaż wypozycjonowałem, zorientowałem na północ z kompasem w telefonie najdokładniej jak się dało. Ustawiłem lunetkę biegunową (aby kręciła się w osi), odnalazłem gwiazdę polarną. Zamontowałem teleskop. Przeszedłem wszystkie kroki podczas odpalania systemu GO TO czyli ustawiłem współrzędne geograficzne, datę, godzinę, strefę czasową, wysokość nad poziomem morza, czas letni, szerokość geograficzną. Wszystko jak w instrukcji i na tutorialach na you tube… Zacząłem przeprowadzać aligment na 3 gwiazdy. Kiedy montaż ustawił się na pierwszą gwiazdę zapytał czy ją widać. W lunetce widziałem kilka gwiazd (jako całkowicie zielony) nie potrafiłem ustalić czy widzi odpowiednią gwiazdę więc potwierdziłem aligment i tak z kolejnymi 2 gwiazdami. No i tu chyba zaczął się mój błąd?

Montaż nie znajdował żadnego obiektu, nawet księżyca. Postanowiłem powtórzyć całą kalibrację i nic. Próbowałem 3 razy. W końcu ręcznie ustawiłem teleskop na księżyc. Za pomocą mikro ruchów ustawiłem go dokładnie w środku lunetki celowniczej ale widać jest źle zgrana z osią teleskopu bo w okularze księżyc jest z boku. Jednak to nie jest teraz ważne i jak to zgrać rozkminię później. Ważniejsze jest co źle zrobiłem, że teleskop się nie odnajduje, skoro jest ustawiony na gwiazdę polarną i wszystko skonfigurowane to czemu nie oblicza pozycji obiektów? Wykombinowałem sobie więc tak, że skoro ustawiłem go ręcznie na centrum księżyca to powinien od tego miejsca znaleźć coś innego. W telefonie na stellarium poszukałem co jest obok i na pilocie wyszukałem Kapellę. Sprzęt zadziałał i znalazł gwiazdę po czym dla próby wpisałem księżyc i teleskop dokładnie wrócił na miejsce i księżyc odnalazł. Pomyślałem ,że jakoś chyba udało mi się „chałupniczym sposobem” chwilowo temat ogarnąć. Niestety wystąpił inny problem, ponieważ księżyc powoli uciekł z pola widzenia. Teraz to już nic nie rozumiem totalnie. Przecież z założenia miało być tak, że odnaleziony obiekt jest automatycznie śledzony przez montaż? A więc co zrobiłem nie tak?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Skoro Księżyc ucieka Ci z pola widzenia to powód tego jest tylko jeden. Teleskop nie patrzy dokładnie w biegun północny. Ten Newton to już jest spory teleskop i wystarczy nieduża niedokładność i obiekt ucieka. Czyli albo źle ustawiłeś, albo lunetka biegunowa nie jest dobrze ustawiona w teleskopie. Co do GoTo to przyczyny mogą być następujące: 1. źle zidentyfikowałeś gwiazdę podczas alignacji, 2. montaż jest ustawiony na półkulę południową. Z twojego opisu wynika, że z montażem jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, tomekL napisał(a):

Skoro Księżyc ucieka Ci z pola widzenia to powód tego jest tylko jeden. Teleskop nie patrzy dokładnie w biegun północny. Ten Newton to już jest spory teleskop i wystarczy nieduża niedokładność i obiekt ucieka. Czyli albo źle ustawiłeś, albo lunetka biegunowa nie jest dobrze ustawiona w teleskopie. Co do GoTo to przyczyny mogą być następujące: 1. źle zidentyfikowałeś gwiazdę podczas alignacji, 2. montaż jest ustawiony na półkulę południową. Z twojego opisu wynika, że z montażem jest wszystko ok.

no widzisz a ustawiłem gwiazdę polarną centralnie w krzyżu lunetki biegunowej hmmm. Mogło się coś przestawić w trakcie? Później jak się ściemniło całkiem to już nie sprawdzałem. To jak to zrobić. Od razu po znalezieniu polarnej powinienem włączyć montaż żeby ją śledził? Bo w sumie jak go tak zostawiłem i zacząłem się bawić 2 godziny później to już mi gwiazda uciekła? Pewnie głupie pytania ale rozkminiam heheh 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, nie trzeba od razu włączać montażu. Tak zdalnie ciężko coś powiedzieć. Jak byś był blisko to by się razem coś popatrzyli. Ja bym wziął i ustawił na biegun za pomocą NINA czyli za pomocą kamerki i zobaczył jak to się ma do lunetki, tzn. co pokazuje lunetka. Ustawienie softwarowe chyba jest najdokładniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, MariuszCH napisał(a):

no widzisz a ustawiłem gwiazdę polarną centralnie w krzyżu lunetki biegunowej hmmm. 

 

Po pierwsze to polarna centralnie w krzyu to źle. Obecnie Polarna jest ok 39' (minuty kątowe) od bieguna. Teraz (15-04 ok południa) Polaris powinna być w miejscu tego żółtego krzyżyka na obrazku. Bo to ustawi montaż równolegle do osi Ziemii. 

 

Po drugie Księżyc porusza się z inną prędkością niż gwiazdy - montaż ustawiony na gwiazdy i podążający za gwiazdami po kilku minutach zgubi księżyc. Trzeba monatż przełączyć w tryb "księżycowy".

 

 

 

IMG_2965.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Po pierwsze to polarna centralnie w krzyu to źle. Obecnie Polarna jest ok 39' (minuty kątowe) od bieguna. Teraz (15-04 ok południa) Polaris powinna być w miejscu tego żółtego krzyżyka na obrazku. Bo to ustawi montaż równolegle do osi Ziemii. 

 

Po drugie Księżyc porusza się z inną prędkością niż gwiazdy - montaż ustawiony na gwiazdy i podążający za gwiazdami po kilku minutach zgubi księżyc. Trzeba monatż przełączyć w tryb "księżycowy".

 

 

 

IMG_2965.jpg

O! Bardzo dziękuję! czyli to jednak błędy początkującego wynikające z braku wiedzy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, MariuszCH napisał(a):

Obecnie Polarna jest ok 39' (minuty kątowe) od bieguna. Teraz (15-04 ok południa)

czy w takim razie istnieje jakaś tabelka zawierająca informacje jak ustawiać się na gwiazdę polarną w różnych okresach? coś uwzględniającego te przesunięcia kątowe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, MariuszCH napisał(a):

czy w takim razie istnieje jakaś tabelka zawierająca informacje jak ustawiać się na gwiazdę polarną w różnych okresach? coś uwzględniającego te przesunięcia kątowe?

 

No przecież wszystko jest w instrukcji montażu skywatchera. O justacji lunetki też.  Programiki na telefon też są np. PS Align Pro

PPP.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oś obrotu ma być centralnie na krzyżu, wykonujesz to w dzień na odległym obiekcie, np słup energetyczny czy jakiś komin. Jeżeli lunetka zatacza okręgi wokół naszego punktu odniesienia to ją regulujesz tak, aby zniwelować ten efekt do zera. Następnie w nocy ustawiasz tarcze zegarową 12 u góry, 6 na dole i celujesz polarną tak, aby znalazła się w miejscu na tarczy jak w apce regulując pokrętłami. Mi to wystarczało do ustawienia polarnej w astrofotografii gdy jeszcze nie robiłem tego programowo.

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pozycji Malego Wozu od razu widac w ktorym miejscu szukac bieguna. Polaris wraz z Malym Wozem obraca sie wokól tego punktu. 

Jak zobaczysz to na jakiejs mapce a potem na zywo to od razu zatrybisz w czym rzecz.

Os obrotu ma byc w ponkcie bieguna.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, tex88 napisał(a):

Następnie w nocy ustawiasz tarcze zegarową 12 u góry, 6 na dole i celujesz polarną tak, aby znalazła się w miejscu na tarczy jak w apce regulując pokrętłami

no i tu mam problem bo o ile w dzień ustawiłem oś obrotu wokół przykładowego punktu tak jak napisałeś, to w nocy podziałka w lunetce jest już niewidoczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, tomekL napisał(a):

Obejrzyj drugą połowę tego filmu

 

tak widziałem to :) dzieki. Z tego so piszecie to właśnie pewnie przez to, że błędnie ustawiłem gwiazdę w centrum a nie tak jak napisał Wiesiek1952 tak więc spróbuję jeszcze raz i zobaczymy czy będzie ok

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, MariuszCH napisał(a):

no i tu mam problem bo o ile w dzień ustawiłem oś obrotu wokół przykładowego punktu tak jak napisałeś, to w nocy podziałka w lunetce jest już niewidoczna :)

to przyświeć sobie czołówka z czerwonym światłem lub na telefonie włącz czerwoną tapetę czy coś takiego, pomaga w dostrzeżeniu podziałki - świecisz od strony przeciwnej do lunetki

Edytowane przez tex88
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedna rzecz - upewnij się, że dobrze wpisujesz datę. Nie wiem którą wersję oprogramowania masz wgraną w pilota (najnowsza ma do wyboru język polski), ale jak masz menu po angielsku, to datę trzeba wpisywać w formacie amerykańskim (miesiąc-dzień-rok). Jak masz po polsku, to już się wpisuje normalnie.

I może na początek zrób ustawienie na jedną gwiazdę (już nie pamiętam, czy wtedy będziesz mieć do wyboru także np. Księżyc) i zobacz, czy w ogóle teleskop jedzie choć mniej-więcej tam gdzie trzeba. Za pierwszym razem na pewno nie trafi idealnie, ale powinien być stosunkowo blisko właściwej gwiazdy, a ta z kolei będzie tą najjaśniejszą w danym rejonie. Możesz się wspomagać np. Stallarium czy innym Sky Safari, żeby sobie pomóc w odnalezieniu się na niebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.