Jump to content

twegier

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

29 Neutral

About twegier

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Skąd
  Nowa Iwiczna
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Mak127, SW Evostar 72ED, EQ3-2

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. EDek 100 to jeden z najszybciej drożejących teleskopów. Niestety, nie mam zapisanych wszystkich cen, ale pamietam, że na jesieni 2020 kosztował 38xx PLN, ale z okazji opozycji Marsa była promocja w Delcie i można go było kupić nawet za ok 3300 PLN. Potem była już jazda w górę: w marcu br. 4399, potem 48xx, a teraz 5299-5399 PLN.
 2. Dziś otrzymałem ES 20/68 zamówiony 2 maja 2021 w StarPal Outdoor Store. Czekałem dość długo, ponieważ sklep wysłał ten okular dopiero po prawie 2 tygodniach. Sprzedawca przeprosił, podobno czekali na nową dostawę prosto z fabryki. Ten przypadek pokazuje, że na Ali jak sprzedawca twierdzi, że jest dostepnych 50 sztuk to nie musi oznaczać że je ma, a tylko, że ma mieć. W sumie niedziwne. Potem już poszło szybko, tracking number 0055... bez dodatkowych opłat. Sam okular bardzo dobry, bez skaz. Dzięki temu, że zamawiałem na Ali zaoszczędziłem prawie 200 zł i dostałem okular (podobno) prosto z fabr
 3. No tak. Nie wiedzieć czemu ja sobie wyobraziłem, że kolega AviatorL ma dwa Barlowy i w ramach testu wetknał WO 20 mm do Barlowa od strony mocowania okularów by porównać z 10 mm bez Barlowa i chciałem wytłumaczyć efekt jaki to może mieć na powiekszenie. Jeśli natomiast Barlow jest tam gdzie zwykle jest Barlow w nasadce, no to różnica w powiększeniu bedzie spora (choć to zależy od barlowa, niektóre podobno nie zwiększają powiększenia wraz ze wzrostem odległości od okularu). Tak czy siak, faktycznie używanie nasadki bino z barlowem w Maku nie ma raczej większego praktycznego sensu....
 4. Ja niedawno wyznaczałem faktyczne ogniskowe Mak127 z kątówką 2", 1.25" i bez kątówki, a tylko z VB 2". Nie sprawdzałem co prawda ogniskowej z nasadką bino, czy po wsadzeniu Barlowa, ale "przy okazji" tych pomiarów wyszło mi też, że wydłużenie toru optycznego Mak127 o 10 mm zwiększa ogniskową o ok. 40 mm, wydłużenie o 30 mm wydłużało ogniskową o ok. 100 mm, a o 80 mm - ok. 250 mm. Efekt nie jest więc liniowy, ale ewidentnie wydłużenie toru o raptem centymetr ma już konkretny efekt na ogniskową. Więc tak, myślę że wsadzenie Barlowa spokojnie da efekt większego powiększenia niż spodziewane.
 5. Właśnie to czytam (z zapartym tchem) - książka jest rewelacyjna. Do ściągnięcia (za darmo) jako plik pdf ze strony https://openstax.org/details/books/astronomy 1200 stron, po angielsku, ale to chyba nie powinien być problem dla większości forumowiczów. Wszystko świetnie wytłumaczone. Po lekturze takiej ksiązki zupełnie inaczej zaczyna patrzeć się na niebo.
 6. Powyżej 150 EUR idzie po staremu, pewnie dlatego, że w tym wypadku trzeba najpierw obliczyć cło. Jeśli od lipca cło/VAT mają być nie do uniknięcia to część rzeczy taniej będzie kupić z Europy. Np SV503 (edek 80 SVBONY) kupowany na Ali z transportem i opłatami wyniesie ok. 2580 zl. A na amazon.pl jest za 2316 zł. I nie czeka się miesiac tylko kilka dni.
 7. Bardzo ciekawy temat. Bo widzisz, ja zmontowałem coś takiego przez okno połaciowe: aby mieć możliwość obserwacji obiektów nisko nad horyzontem, których nie widzę z ogródka bo krzaki przesłaniają (np. w tym roku tylko w ten sposób będę mógł poobserwować Jowisza i Saturna). Stawiałem na tym kilka razy Maka127, ale Mak127 z osprzętem to jakieś 4 kg i jednak to chyba jest mało rozsądne. Dlatego kupiłem 72ED. Myslę, że ta głowica video spokojnie tego 72ED obsłuży, ale po głowie też mi chodzi zakup Benro GD3WH by mieć mikroruchy. Ty jednak proponujesz zupełnie inne rozwiązania dla "
 8. bardzo dziękuję za wszystkie porady. Wniosek jest na pewno taki, że muszę szukać okularu o klasę lepszego niż myślałem (i znacznie droższego ) Wykosztowałem się juz na ES 4.7 mm/82 i miałem nadzieję, że na tym koniec sporych wydatków. A tu raczej początek.... Natomiast jeśli chodzi o wagę to upieram się przy lekkim okularze. Z wyżej zaproponowanych chyba tylko APM jest lekki. Nie chodzi mi o wyciag, ale o balans i wagę całości. Dlatego kupiłem Evostara 72Ed a nie np. 80ED, bo waży zaledwie 1.9 kg. Hyperion na 2-calowej kątówce przeważa tę tubę. Poza tym chcę evostara czasami montowa
 9. dzięki za info. To brzmi niefajnie, trzeba się pośpieszyć. Ale nie bardzo rozumiem jak to będzie zorganizowane. Chińczycy będą ściagać VAT i grzecznie przekazywać go naszemu UC? To jest w ogóle zgodne z prawem?
 10. Dlaczego od lipca ma się pogorszyć? Miało sie pogorszyć od stycznia 2021. Czyżby pogorszenie doznało opóźnienia? Chciałbym zamówić glowicę statywu za jakieś 450 zł. Cło mi za to nie grozi, ale VAT już tak. Czy szanse na dodatkowe opłaty teraz są wciąż takie jak w zeszłym roku, czy też jednak się pogorszyło (lub dopiero pogorszy od lipca, tak jak piszesz...wtedy muszę się faktycznie pośpieszyć) ?
 11. Chciałbym kupić okular 14-15 mm do Evostar 72ED (światłosiła 1:5.8). W handlu dostępne są: Sky Watcher WA-66 15 mm Sky Watcher SWA-58 15 mm ES 14 mm 62 Nie mogę znaleźć w sieci informacji który z nich byłby najbardziej odpowiedni do refraktora o takiej swiatłosile. Gdybym dobierał okular do mojego Maka-127 to pewnie kupiłbym najtańszy z nich czyli WA-66. Ale już się zorientowałem, że Evostar jest bardziej wymagający niż Mak: GSO SV 42 mm, który sprawuje się całkiem przyzwoicie z Makiem, na Evostarze wyprodukował komę na środku pola widzenia (pozostałe moje okulary dzia
 12. Z ochroną przyrody jest podobnie. Niby z jednej strony coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że przyrodę trzeba chronić, ale nie zmieniają żadnych swoich zachowań w tym kierunku. Tyle się mówi, że pszczół coraz mniej, są akcje "uratuj/adoptuj" pszczołę. I jaki sens mają te akcje skoro i tak wciąż wylewa się mnóstwo chemii na tereny zielone (jedyny pozytyw, że w niektórych miastach zaczyna się z niej rezygnować). Mieszkam pod miastem, mam mały ogródek i jestem jednym z nielicznych, którzy nie używają chemii w ogrodzie. Tutaj każda wizyta ogrodnika kończy sie spryskaniem całego ogrodu, czy trze
 13. Moj Evostar 72ED kupiony kilka dni temu w sklepie (nowy transport, pudełko otwierane przy mnie) też ma jakiś paproch czy mikroskazę blisko krawędzi obiektywu. Nie wiem czy od strony wewnętrznej czy między soczewkami. Machnąłem na to ręką, nie kazałem otwierać kolejnego pudełka Moje skromne doświadczenie z chińską optyką pokazuje, że prawie każde szkło ma jakąs tam wadę, a paprochy to norma. Gdzieś wyczytałem, że szkła typu fpl51, fpl53 itp. w tych chińskich refraktorach to są szkła z odrzutu, kategorii II lub dalszej. Gdyby były kategorii I, to by te refraktory nie kosztowały tyle ile kosztuj
 14. ceny rosną - zgadzam się. Ale czy nastepuję spadek kupujących to nie wiem. Rozmawiałem niedawno z właścicielem sklepu który sprzedaje sporo lornetek, i on narzekał głównie na to, że nie ma co sprzedawać, a nie komu. Brak towaru to chwilowo (?) jest duży problem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.