Jump to content

Charon_X

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1484
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1081 Excellent

About Charon_X

 • Rank
  Arktur

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  905485

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin
 • Zainteresowania  https://charon-x.blogspot.com


  https://charon-x.blogspot.com
 • Sprzęt astronomiczny
  SCT 8", Synta 8", ED 102/714, Coronado PST

  https://charon-x.blogspot.com

Recent Profile Visitors

3707 profile views
 1. O dziwo nawet Mak 90 coś łapie w UV (materiał z 23 marca) - wersja zwykła i drizzle 1,5x
 2. Jak wiadomo wprowadzono zakaz wychodzenia, pozostał balkon, na Wenus było już za późno, poza tym chciałem coś z DS, a wg prognoz to ostatnia nocka pogodowa. Spróbowałem ASI 224 nagrać Eskimosa - 6 sek. klatki - 40% z 200 klatek - teleskop ED 102/714. Nie do końca trafiłem z ostrością, chociaż pewien potencjał jest.
 3. Niby u nas poważniejsze podejście do tematu, a od kilku dni odnotowujemy po 3x więcej przypadków niż w dniach poprzednich. Nie wiadomo ile to potrwa, ale raczej nieralne jest, aby to wróciło do normy po 11 kwietnia. Może wyzsze temperatury to ograniczą, ale nie wiadomo. Nie jesteśmy w stanie się zabezpieczyć w 100% przed koronawirusem, jak wystarczy w zasadzie minąć osobe zakażoną w sklepie czy w pracy - więc nadmierne panikowanie z dezynfekcją, myciem rąk nas nie ochroni. Na logikę na obserwacje można by było jechać, ale nie wiadomo na ile policjant, który nas zatrzyma jest w stanie to zrozumieć. Z drugiej strony - na dzialkę można jeździć, z tego co mowili w radiu, więc w czym mieliby być lepsi od nas. Przeziębienia bym się specjalnie nie bał - dlaczego akurat na obserwacjach, a nie podczas zarazenia się na zakupach, w pracy, czy podczas wyjścia na balkon. Nikt nie każe siedzieć do upadłego cala noc - wystarczy godzinka, dwie. Poza tym przeziębienie nie wymaga z reguły chodzenia do lekarza, wystarcza jakaś polopiryna, rutinoscorbin, pastylki na gadło i przeleżenia trochę w domu (co i tak siłą rzeczy trzeba). I po proste leki nie trzeba gonic do apteki, wystarczy sklep.
 4. Widzimy jak Europa zachodnia kompletnie nie radzi sobie z tym wirusem. U nas trochę szybciej reagują, ale są cały czas pół kroku za. Powinniśmy zamknąć granicę na początku marca. Tymczasem wciąż zjeżdżają do nas zakażeni z całej Europy. Każdy kto już musi przyjechać z zagranicy powinien przechodzić 2 tygodniową kwarantannę w jakimś ośrodku pod nadzorem. Wtedy nie byłoby problemu. Restrykcje sprawią tylko, ze wirus będzie rozprzestrzeniał się wolniej. Co do obserwacji, jak dla mnie wyjazdy na odludzie w pojedynkę są ok, większe zagrożenie jest w pracy i na zakupach. Tylko może być problem z Policjantami jak to zinterpretują, nie wiadomo jest jaki będzie poziom kontroli.
 5. Wenus z poniedziałku :), jak na razie najlepszy mój materiał, nie wiem czy więcej z tego zestawu wycisnę. Jak poprzednio SCT8"+Chameleon 2. Wersja normalna i drizzle 1,5x :
 6. Wenus z 14 marca. SCT 8" + Chameleon 2 . Składanka metan + UV: Próbowałem też z ASI 224 (przerbione na BW, obróbka ImPPG), samo UV, też cos tam widać: Próbowałem też z ASI 224 (przerbione na BW, obróbka ImPPG, samo UV, też cos tam widać:
 7. Widać, przedwczoraj patrzyłem - Wenus jest bardzo ciemna i ma taki ciężki do określenia kolor - taki fioletowo różowo brunatny. Za to w filtrze metanowym nie widać nic.
 8. Tylko, że ją wycofali ze sprzedaży parę lat temu. A normalnie to wystarcza ND-5 spokojnie - i tak trzeba bardzo krótkich czasów do Słońca.
 9. Charon_X

  AZ-3

  Sprzedam montaż AZ-3. 2 elementy (trzymające 1 nogę do statywu) są klejone po pęknięciu - dodatkowo wzmocnione metalowymi blaszkami i gwoździkami i zalane klejem. Mikroruchy czasem się blokują, śruba czasem się wysuwa - trzeba rozbierać i składać - na szczęście to tylko parę minut. Reszta ok. Zdjęcia klejonych elementów:
 10. I gdzie taki podczerwony można kupić, w naszych sklepach nie ma. Na Ali wpisałem i nic, ale nie wiem czy tam mozna kupić normalnie bez cyrków z walutą (nic nie kupowałem tam nigdy).
 11. Wszystko zależy od tego, czy się Betelgeza zradykalizuje
 12. Kolejna próba z UV. Dałem szansę barlowowi 2x, o dziwo wyszło znacznie lepiej niż bez niego tego dnia (albo źle złapałem ostrość nagrywając UV bez barlowa, albo seeing był gorszy w tamtym momencie). SCT 8"+ Chameleon 2+barlow 2x (RGB z filtrów Baader U i Baader Methane): Samo UV: I metan:
 13. Można chyba jeszcze do Słońca, ale nie próbowałem jeszcze. Może da się zbliżyć trochę do linii wapnia. Tylko nie wiem na ile da się z nd5, a nd3 już nie ma. Robi się jeszcze składanki z metanem na Jowiszu.
 14. Zrobiłem jeszcze raz - dodatkowo UV jako luminację - wyszło ostrzej: Z barlowem 2x też nagrywałem, ale już kamerka się pociła i było dość ciemno, ale coś tam widać: I kolor (ale do UV dołączone tylko wersja bez filtrów) Próbowałem też Baadera U w ED 102/714, kamerka się pociła mocno, a tarcza malutka - próbowałem coś wyciągnać ale chyba tylko artefakty:
 15. Dlatego lepiej zrób jeszcze raz, nie wierzę, że taką kobyłą z topową kamerką i nie najtańszym dedykowanym filtrem nie złapałeś chmur na jako takim poziomie .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.