Skocz do zawartości

Charon_X

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  1187
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana Charon_X w Rankingu w dniu 23 Lipiec 2016

Charon_X posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

609 Excellent

O Charon_X

 • Tytuł
  Arktur

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • GaduGadu
  905485

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta Dobs 200/1200, Achromat SW 120/600, Tento 10x50.
 1. W zasadzie niepotrzebnie sobie na to zęby ostrzyłem, Księżyc bardzo mały, w dodatku wschodzący po Słońcu i będący w tej samej części nieba. Bez GOTO ciężkie to do znalezienia, a niebo musi być idealnie czyste by w ogóle coś próbować. Więc nawet lekki cirrus uniemożliwia obserwacje. A w praktyce wyszła taka pogoda, że w zasadzie już wczoraj machnąłem na to ręką. Miałem tylko budzik przed 9, aby na wszelki wypadek sprawdzić czy nie się przypadkiem nie wypogodziło.
 2. Słońce w H-α

  Słońce z soboty 15 lipca. Była okazja poavikować trochę z Lunta 60 w koszalińskim obserwatorium, a po powrocie jeszcze na szybko dla porównania ze swojego PST. Kamerka jak zawsze Point grey Firerfly. Troche dziwne, że w Luncie chwyciło mniejszy obszar niż w PST i wystąpił większy problem z pasami newtona od kamerki (przy PST często udaje się zestackować bez pasów). Chociaż z Luntem udało się przynajmniej zestackować z barlowem (sprzed tygodnia wersja z barlowem pst się rozjechała przy stacku). Lunt 60+EQ6+Firerfly: (wersja zwykła z łagodniejszą i ostrzejszą obróbką, dalej już fotki z barlowem 2x) PST+AZ3+ Firerfly:
 3. Słońce w WL

  Wczorajsze plamy: Firefly+sct5+filtr szklany i solar continuum.
 4. Globus Księżyca

  Papier chyba zwykły. Aha jeszcze 2 paski mi się zniszczyły - 1 wycięty mi się zgiął, a drugi nieco podarł przy naklejaniu - nalepiło się krzywo i chciałem przesunąć aby było dobrze, a już klej zaczął chwytać. Lakier by miał zabepieczać nie tlyko przed ścieraniem, ale też przed matowieniem.
 5. Globus Księżyca

  W końcu zrealizowałem jeden ze swoich strych pomysłów. Przestawiam wam mój globus Księżyca, a w zasadzie 2, bo jeszcze jest mini wersja z innym odwzorowaniem (na razie bez stojaka). Pomysł zrodził się, ze starego globusa fizycznego Ziemi, który był już w kiepskim stanie (a poza tym mam 2 takie globusy jeszcze w stanie lepszym). Poszukiwanie gotowych mapek podzielonych na paski z podpisaną topografią na internecie było cieżko. Na szczęście znalazłem swego czasu program do robienia globusów - odwzorowania walcowego tworzy niemal dowolną ilość pasków (niestety z "Dosowej" konsoli z wpisywanymi komendami). W końcu się zabrałem - najwięcej czasu zeszło na robienie napisów w gimpie (przy dużej wersji ze 3 dni), potem dzielenie na paski (program nie chciał dzielić na 18 jak chcialem na początku, wiec wziałem 17, ale na koniec zdecydowałem się na 24). Tak wyglądają finałowe mapki: Pierwsza mapka jest bardzo duża i do wydruku na a4 trzeba było ją podzielić na 4 części. Trzeba też było odpowiednio wyskalować do wydruku (to akurat robił kolega, który ma punkt ksero). Na koniec oczywiście wycinanie elementów i naklejanie - trzeba pamiętać, że paski muszą na siebie lekko nachodzić, raczej nie da się idealnie przykleić obok jeden przy drugim, by nie zrobiły się przerwy. Taki właśnie błąd zrobiłem na początku: Musiałem wszystko pozdzierać (a już miałem 3/4) i robić wszystko od nowa. Wtedy też na wszelki wypadek zaczałem od mini wersji - akurat znalazłem jakiś wcześniej odpowiednią kulę: No tym wszystko wyszło w porządku, więc można było zabrać się za duży globus: Wersja gotowa jest na poczatku postu :). Przydało by się pokryć jakaś warstwą zabezpieczajacą (jakiś lakier czy coś). Podsumowując: aby zrobić dowolny globus potrzebujemy: - mapki z odwzorowaniem walcowym - program Gnuwin32 z aplikacją ppmglobe - drukarki lub możliwość wydruku - stary globus lub dowolną inną kulę - nożyczki i klej (ja użyłem modelarskiego) W przypadku Księzyca już dałem mapki gotowe
 6. Słońce w WL

  Słońce z 8 lipca z soboty. SCT + canon350D cała tarcza (stack kilku klatek) i z kamerką firefly - fragment tarczy z plamami.
 7. Słońce w H-α

  Słońce z soboty 8 lipca. Jak zawsze PST+Firefly. Były świetne protuberancje i nowa grupa plam. Przy zdjęciu dolnej części tarczy próbowałem 2 wersje obróbki w ImPPG (raz z wersji ostrzonej, raz zwykłej robiłem i wyszło dość odmiennie - zastanawiam się które bardziej odwzorowuje rzeczywistość.
 8. Słońce w H-α

  Słońce z 27 czerwca. PST+AZ3+Firerfly. Mniej szczegółów na tarczy i tym razem pasy newtona wyszły (raz wychodzi raz nie). Pierwszy raz jako tako udało mi się skleić całą tarczę - jakby się udało równo naświetlić to by wyszło dobrze - lewa strona łączenia prawie niewidoczna.
 9. Słońce w WL

  Wczorajsze plamki Słoneczne - sct 5"+ EQ3-2+firefly. Wersja zwykła i z barlowem. Seeing słaby.
 10. Księżycowe zakamarki.

  Wczorajszy Księżyc, dość nisko (w końcu wąski sierp), wiec seeing słaby. Sct 5"+ EQ3-2+ Firerfly. Pierwsza fotka przedstawia Morze Przesileń, na drugiem mamy 2 największe kratery przy tej fazie Langrenus i Petavius. Na ostatniej już sam Petavius w wersji z barlowem 2x.
 11. Jowisz 2017

  Jowisz wczorajszy. Sezon się kończy, najlepsze już wyraźnie za nami. Jak zawsze sct 5", EQ3-2 i Firefly. Wersja zwykła, drizzle 1,5x, z barlowem 2x i drizzle 1,5 z barlowem.
 12. Saturn 2017

  I mój Saturn z nocy poniedziałek-wtorek. Point grey Firerfly +SC5" + EQ3-2. Wersja zwykla, barlow 1,5, barlow 2 i drizzle barlow 1,5. I kolejnej nocy z wtorku na środę
 13. Słońce w H-α

  Słońce z wtorku. PST + Firefly . Obróbka AS2, IMPPG Gimp, AstraImage i Irfanview.
 14. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Moim zdaniem wygląda lepiej. Dobre są opcje przełączania wyglądu forum i to, ze system pamięta zmiany. A nie trzeba klikać "kategorie" aby sprawdzić ulubione działy. No i klasyczny podział jest bardziej czytelny. Z minusów - górny pasek trzeba zmienić, bo taki jałowy. No i szybkość - mi chodzi potwornie wolno - każde kliknięcie to kilkanaście sekund zanim załaduje temat. Chyba, że to zbyt nowoczesny silnik jak na moją przeglądarkę, jeżeli nie komputer i system.
 15. 10 typów astronomów

  Najcześciej jest astrozlotowicz hybrydowy - trochę na bani, trochę obserwacji zlotowych, problemem astrozlotowicza jest zbalansowanie astronomii i piwa ;), aby nie uronić ani kropli zlotu :D. Mogą być inne podziały na zlocie: astrozlotowicz miejscowy (homo astrosapiens stacyonarus) - wizualowiec lub fotograF, siedzi głównie pzry 1 sprzęcie, wyszukuje obiekty przez swój teleskop dla gwiedzi, lub ślęczy przy laptopie strawdzając czy idzie dobra klatka) astrozlotowicz koczowniczy (homo astrosapiens povsinogus) - typ różny, zajmuje się krążeniem wokół różnych sprzętów i rozpraszajac ich właścicieli gadką o pierdołach, po zdekoncentrowanieu 1 astromiłośnika idą dalej niszczyć kolejnego ;_).
×