Jump to content

Charon_X

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1531
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1183 Excellent

About Charon_X

 • Rank
  Kanopus

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  905485

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin
 • Zainteresowania  https://charon-x.blogspot.com


  https://charon-x.blogspot.com
 • Sprzęt astronomiczny
  SCT 8", Synta 8", ED 102/714, Coronado PST

  https://charon-x.blogspot.com

Recent Profile Visitors

4131 profile views
 1. Nie strasz tym słabnięciem, ja dopiero ze środy na czwartek będę mógł zobaczyć jak pogoda pozwoli.
 2. Sądziłem, że lepszy dedykowany. Ale jak Astronomik działa to zawsze byłyby 3 stówki w kieszeni.. Czytałem, że wszystkie Quarki wymagają zasilania, dają jakiś akumulatorek z zasilaczem w zestawie ?
 3. Znalazłem instrukcję z tego Solarscouta https://astronomyplus.com/wp-content/uploads/2019/12/Daystar-Solar-Scout-60mm-Manual.pdf Z tego wynika, że można bez problemów użyć tego Quarka w innym refraktorze analogicznie do normalnego Quarka, tylko ten ma mniejszy etalon . Więc jakbym dokupił filtr IR/UV https://www.astroshop.pl/filtry-blokujace/daystar-filtry-blokujace-uv-ir-2-/p,63518 to z moim ED miałbym teleskop h-alpha 100mm za jedyne 5k. O Luncie 100mm nie ma co pisać, taka cena, że można od razu włożyć między bajki, alternatywą dla Quarków jest babranie się w przeróbki małych Luntów i Coronado, ale tutaj chyba trzeba już pełnego ERF do apertury 100mm i jeszcze chyba jakiś większy filtr blokujący, i jeszcze sporo złączek, na które by trzeba było zlecić gdzieś wykonanie.
 4. To to wiem, ale 400mm to pełną tarczę można uzyskać z jakimś okularem czy w kamerce ? Dlaczego Lunt czy Solarmax będa lepsze ? Quark czy Solarscout mają chyba węższe pasmo, tylko ta ogniskowa przez tego Barlowa. Lunty i SM to w zasadzie jest polowanie na używki, Daystar jest nieco bardizej przystepny cenowo, ale finalnie i tak trzeba czegoś "rozwojowego", aby dojść do apertury ze 100mm.
 5. I już po promocji w Astroshopie, Lunt wrócił do ceny absurdalnej. Słyszałem, że dla kamerki liczy się tylko ogniskowa, a nie światłosiła, przypiąłem okazyjnie Chameleona do Lunta 60 i już jest jakieś 80% tarczy, trzeba by ze 4 kadry aby skleić całą tarczę ( o ile ICE się nie pogubi). Ciągle nie wiem czy Daystar nie jest lepszą alternatywą (nadal ludzka cena za Solarscouta), ale nie wiem ile bym musiał sklejać tych kadrów Chameleonem i czy by się dało, aby złożyć całą tarczę. Całą tarczę powinna złapać jeszcze lustrzanka, ale ciężko o dobrą jakość zdjęcia. Ale podobno są kamery z bardzo dużą matrycą, że nawet z takiego Solarscouta złapie całą tarczę. Same Quarki droższe niż Solarscout i jest kilka rodzajów: ten za 5400: ( czym się różnią wersje chromosfera i protuberancje) https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-sonnenfilter-quark-h-alpha-fuer-spektive-chromosphaere/p,63939 https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-sonnenfilter-quark-h-alpha-fuer-spektive-protuberanzen/p,63940 I za 6100: https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-quark-h-alfa-protuberancje/p,44774 https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-quark-h-alfa-chromosfera/p,44775 I do tego jeszcze ERF-y i jeszcze jakiś mały refraktor z bardzo krótką ogniskową dla całej tarczy. Już wychodzi spory koszt. Wizualnie ostatnio porównywałem Lunta 60 z miejscowego obserwatorium ze swoim PST, już jest lepszy detal, ale jakoś słabo z efektem WOW ( chociaż może to też przez niską aktywność), rzeczywiście to powinno być 80-100mm, aby już było fajnie. Aha wciaż jeszcze jest Coronado na rynku, ale poza PST są tylko Solarmaxy od 70mm i ceny chyba 13k na Astoshopie.
 6. Sorry, że odkopuje, ile taka przeróbka kosztuje ? Zastanawiam sie nad Luntem 50, aby potem przerobić podobnie ED 102/714.
 7. Bardzo zaległe z 1 maja: Mak 90 + Chameleon 2: Z 3 maja SCT 8" + Chameleon 2: Z 28 maja - SCT 8"+ Chameleon 2 I z barlowem 2x Z 30 maja (sprzęt jak wyżej) Z Barlowem 2x: Z 2 czerwca (sprzęt ten sam):
 8. Z 9 czerwca - PST + EQ3-2 + Chameleon 2: tarcza i protuberancje
 9. Jak dla mnie to dobry materiał - taka ogromna skala i już widac sporo szczegółów.
 10. Jest jeszcze program darmowy AstraImage - tam też złożysz RGB.
 11. Strasznie to przekompresowane. Zbyt agresywnie obrabiasz (za mocno przesunieta deconwulsja/wavelety), porównaj so bie z innymi zdjęciami z wątku.
 12. Chmury cały czas praktycznie, chociaż wg Sat24 wydawało się, że się rozpogodzi. Trochę zawsze szkoda, mimo, ze nie miałem jakiegoś super nastawienia. Odkrycie bez ustawionego wcześniej sprzetu juz by było mega trudne - bo z tego co widac na zdjęciach i transmisjach Księżyc jest prawie niewidoczny, a odkrycie nastąpi jeszcze po niewidocznej stronie.
 13. Są gdzieś efemerydy, bo nie mogę nigdzie znaleźć. A nie wiem o której u mnie w Koszalinie ma być. Tyle wiem że ok 10. I nic więcej. Na razie i tak chmury ale wg sat zaraz mają zniknąć
 14. Problematyczne to będzie - nawet przy czystym niebie może być nie do znalezienia. I potrzeba by 2 teleskopów aby móc jednocześnie oglądać i nagrywać. SCT-ka nie biorę, boczne światło od Słońca mogłoby korektor uszkodzić czy coś. Musiałbym zabrać EQ3-2, AZ4, ED 4" F/7 i Maka90. I w jednym i drugim namierzyć, wyostrzyć itd.
 15. Bez przesady z tym nieostrym kleksem - na odpowiedniej wysokości Wenus widać bardzo dobrze. Za to szukanie w dzień planet jest nie dla każdego - cieżko to wypatrzeć nawet gdy jest w polu widzenia, za jasne tło. Może z jakimiś filtrami łatwiej by było, nie wiem. Kiedy pierwsza szansa na Wenus na porannym niebie ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.