Jump to content

Charon_X

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1740
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1536 Excellent

About Charon_X

 • Rank
  Kanopus

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  905485

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin
 • Zainteresowania  https://charon-x.blogspot.com


  https://charon-x.blogspot.com
 • Sprzęt astronomiczny
  SCT 8", Synta 8", ED 102/714, Coronado PST

  https://charon-x.blogspot.com

Recent Profile Visitors

5732 profile views
 1. Dla mnie było spore rozczarowanie, że ten Lunt jest gorzej przystosowany do foto niż PST. Poza tym powinni też dać jakąś szynę pod EQ, i jakiś szukacz czy celownik. Chameleon mi ostrzył tylko z poejdyncza soczewką barlowa wkręcaną w nosek kamerki. Aby ostrzyło bez barlowa i łapać całą tarczę znajomy mi wydrukował złączkę C-mount/T2. Mam jakaś szynę, ale tylko 1 śrubę do foto, na tym się lunt nie trzyma stabilnie, musze to jakoś rozwiazać, bo tak to tylko mogę focić na statywie foto, co jest dość cieżkie. Mam ASI 224 MC, tez nie ostrzyło, ale nie prbówałem wysuwać tych złączek.
 2. Szkoda,ze akurat nie mam Photoshopa.
 3. Czym składałeś mozaikę ? Bo ICE jest za słaby, często nie potrafi złożyć w ogołe mozaiki zwłaszcza Słońca. Bo mam refraktor 102/714 i z Chameleonem 2 potrzebuję 4 częsci aby złożyć całą tarczę - a jak na razie to mój jedyny zestaw pod moduł CAk Lunta.
 4. Powrót do tematu po dłuższej przerwie (jak pisałem wcześniej był problem z wyciągiem w moim refrakotrze - dopiero ostatnio udało się zeszlifować pierścień w środku wyciagu, aby moduł swobodnie wchodził). 4.04.2021 - ED 102/714 + moduł Lunt Cak 6mm + Chameleon 2 - tarcza w 4 częściach (miałem połączyć w ICEm ale się nie udało), przydała by się krótsza ogniskowa do całej tarczy (może reduktor 0,5x, ale nie waidmo czy wyostrzy), jest też w planach jakieś mniejsze ED. Ta pierwszej fotce widać obszar aktywny i małą plamę, były też protuberancje - widoczne na 3 foto. Wizualnie z plossem 25mm po nak
 5. Z 30 marca - Lunt 50 + Chameleon2:
 6. Cięzko o uniwersalność w małym budżecie - achro F5 mają dużą aberracje. Może lepiej jakieś małe ED, ale wyjdzie drożej. W niskim budżecie taniej może wyjść mały mak + małe krótkie achro lub lornetka.
 7. Jak ma wyciąg 2" to tak. Aha ten zenitstar powyżej jak dla mnie za drogi.
 8. Tyle, że powyzsza tabelka nie miała praktycznego znaczenia, wystarczy zobaczyć na statystyki bezrobocia w Polsce, więc dobrze trafiłem z tym kryzysem, bo największe było w 2011-14. Rok Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień 2020 5,5 5,5 5,4 5,8 6,0 6,1 6,1 6,1 6,
 9. Mocne odbicie to chyba tylko w dzienniku na TVP było. Na pewno w 2011 nie wyszliśmy na prostą po kryzysie. Umowy śmieciowe w praktyce to często były stawki po 5-6 zł/h najczęsciej gdzieś w ochronie, telemarketingu, albo rozkładaniu towarów w sklepach. Realnie zaczęło się poprawiać dopiero parę lat później, co trwało aż do początku epidemii. Teraz nie wiemy jaki bedzie kryzys i jak się skończy.
 10. W 2011 jeszcze był spory kryzys i duże bezrobocie i masę umów śmieciowych. Ta mediana jest całkowicie pozbawiona realizmu, więc nie ma co się nią sugerować. Zresztą teraz też mamy nowy kryzys, ceny w górę i dostępnosć sprzętu mniejsza - większość trzeba ściagać z zagranicy, albo polować na używki na giełdzie.
 11. Co wy tak z tymi bezlusterkowcami ? Nie lepiej w ograniczonym budżecie jakąś starą lustrzankę, najlepiej modyfikowaną.
 12. Z ciekawości - po co ta czerwona rączka na górze obiejmy ?
 13. Moze jakieś boczne światło trochę wchodzi. - nie musi byc z teleskopu, może przez adapter do aparatu. Niedawno dostałem od znajomego prześciówkę z drukarki 3D (czerwony filament), aby podpiąć kamerkę do Lunta. Tło było tak jasne, ze nie było widać Słońca, dopiero jak przesłoniłem przejściówkę ręką było ok. Pomalowałem tą przejściówkę czarnym markerem z obu stron - jest duża poprawa, ale dalej nie jest idealnie, przesłaniając ręką dalej mam tło ciemniejsze.
 14. Z reguły rzadko zmieniam sprzęt, długo się zawsze zastanawiam zanim coś wybiorę i rzadko mi się trafia coś z czego nie jestem przynjamniej umiarkowanie zadowolony. Najgorsze zakupy: obiektyw 80/320 z jakiejś lunety do ATM, - miał byc z tego refraktorek supermobilny do dużych pól, wyszły ogromne problemy, aby to jakoś sklecić, a po pierwszym teście na gwiazdach okazało się, że obiektyw jest nieosiowo umiejscowiony, bo obraz kiepski. Teraz trzeba będzie prawdopodobnie to rozebrać i próbować złożyć jeszcze raz, ale nie wiem czy to skończy jako refraktor czy duży szukacz. Z
 15. Z większości zakupów jestem/byłem zadowolony. Z perspektywy czasu - Synta 8" na Dobsonie - pierwszy poważny teleskop, najlepsze co było mozna kupić w tym budżecie, był ze mną 13 lat. Tecnocky ED 102/714 - sprawdził mi się jako refraktor w miarę mobilny i uniwersalny, do planet i DS, nie chciałem ED 80/600 bo za mały, ani ED 100/900 bo za długi. SCT 8" - fajna kompaktowa tuba, dobra do balkonowych obserwacji i astrofoto US.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.