Skocz do zawartości

Srebrzyste obłoki


KoPeC

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj po 2 w nocy na południowym-wschodzie własnie widziałem to zjawisko cośpięknego, najpierw myśle sobie chmury ... ale za bardzo białe jak na tą godzinę, nawet jeszcze nie było odznak by słoneczko miało wschodzic i ciemno na wschodzie tylko te obłoki świeciły, były bardzo roźciągniete. Dziś również bede obserował i mam nadzieje ze bedzie cos widziec :)))

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem obłoki srebrzyste kilka razy w życiu, ale zawsze w okolicach północnego horyzontu, przeważnie w tym kierunku, gdzie pod horyzontem kryło się Słońce. Dlatego jestem trochę zaskoczony obserwacją nad płd-wsch horyzontem. Czy ktoś widział podobnie jak KoPeC obłoki w rejonie płd-wsch lub płd-zach horyzontu?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wogóle to może by ktoś napisał jaka jest fizyka tego zjawiska bo ja tylko wiem że występują w górnej granicy mezofery (80km) choć niektórzy twierdzą ze takze w stratosferze. Ale jaka jest ich fizyka.

Co do występowania tego zjawiska na północy to podobno zdarza się że Zorza ma kolor biały (srebrzysty). Może ktoś to zebrać jakoś sensownie do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki srebrzyste można zaobserwować w pobliżu górnej granicy mezosfery. Mezosfera jest warstwą atmosfery Ziemi sięgającą od stratopauzy czyli ok. 50km do ok. 80km. W warstwie tej temperatura ponownie zaczyna spadać z wysokością osiągając na górnej granicy ok. -80- -90 C.

 

Obecnie jesteśmy skłonni przyjąc że że obłoki składają się z mikroskopijnych drobinek lodu, który osiadł na cząstkach pyłu kosmicznego, a warunki dla ich powstawania to: niska temperatura i obecność odpowiedniej ilości pary wodnej oraz jąder kondensacji w mezosferze i mezopauzie.

 

więcej o temacie:

 

http://www.astronomia.ozone.pl/?id=art/nlc/nlc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.