Skocz do zawartości

Rozhasane obiekty obserwacji


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

;D Jeśli Masz dość śmigającego po całym polu widzenia Jowisza,Marsa lub innego obiektu czytaj dalej.Jeśli nieposiadasz takowego problemu lepiej nie czytaj. Jest to przepis skierowany do posiadaczy Newtonów,zaraz zrozumiecie dlaczego.

Potrzebne składniki;

-Teleskop na rozkołysanym montażu (tylko bez przesady)

-Czynnik tłumiący (atlas,płytka lub coś podobnego formatu A3)

-Miejsce podparcia (parapet na balkone,stabilny taboret,itp.)

 

Stosowanie;

Ustawiamy teleskop na rejon wybranego obiektu tak aby rufa jego znajdowała się około10-20cm.od punktu podparcia.Następnie instalujemy czynnik tłumiący opierając go w miarę poziomo jednym końcem o punkt podparcia, adrugim o rufę teleskopu.Resztę robi grawitacja oraz siła tarcia.

Używanie takowej instalacjiwymaga trochę wprawy,ale stabilność obrazuwynagradza sowicie.

UWAGA-nie przesadzamy z gabarytami czynnika tłumiącego.

;DPowodzenia ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A nie prościej i wygodniej zrobić stabilnego Dobsa z dwoma czynnikami tlumiącymi w postaci czopów? zamiast męczyć się na chwiejnym "paralityku" z podtykanym pod zad atlasem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL masz może możliwość zamieszczenia tej fotki na forum?

Jak udało ci się poprowadzić ten teleskop przez 20 min bez poruszenia? Opisz jak wykonałeś to zdjęcie. (jak prowadziłeś itp.)

 

Pozdrawiam Broda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Porównywałem to zdjęcie z galeriami na necie i jest niezłe jak na sprzęt jakim dysponuje.Mój adres e-mail to HAMAL@buziaczek.pl wyślij mi swój nr. GG to pogadamy dokładniej, a warto.Mogę też Ci je wysłać oraz inne na adres e-mail. Nie mam niestety możliwości umieszczenia zdjęć na forum nad czym ubolewam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostanio też zmajstrowałem prowizorkę do mojedo dopiero poskładanego teleskopa (bo jeszcze dobsona nie było), mianowicie dwa taborety: jeden normalnie a nanim drugi nogani do góry. Telskop między nogami tego górnego (roztsaw mniej więce odpowiadał średnicy tuby ) całość na stoliku na balkonie nawet działało a potem jak p...... to nie wiedziałem co mam łapać. Wniosek uwaga na prowizorki bo mogą zaszkodzić, ja mało zawału nie dostałem jak toto leciało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.