Skocz do zawartości

SkyWatcher 150PEQ3-2 czy cos innego?


Whisper

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed wyborem mojego pierwszego teleskopu. Przejrzałem to co znalazłem na temat SkyWatchera, ale wciąż się waham... Synta jako taka jest chwalona, natmiast nie wiem co z montażem dla tego teleskopu (EQ3-2). Czy to będzie wystarczająco sztywne? Może jednak zdecydować się na Dobsona? Na korzyść montażu paralaktycznego przemawia to, że gdybym się kiedyś chciał pobawić w astrofoto, to paralaktyk byłby pomocny. Dwa słowa kluczowe to "gdybym" i "kiedyś" ;)

A jeśli Dobson, to zatrzymać się na 150 czy może pokusić się na 200? Transport będzie polegał głównie na wyciągnięciu go z domu i ustawieniu w ogródku ;) Lokalizacja to ok 30 km na południe do Warszawy, niebo całkiem przyzwoite oprócz północy - tam ciut jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dobre warunki pod domem, to bierz tego Dobsona 200/1200, zaoszczędzone pieniądze włóż w dobre okulary - bo to druga strona medalu. A z EQ3 mógłbyś być zawiedziony próbując focić w przyszłości.

Z Dobsa też możesz próbować focić... z pewnymi ograniczeniami ale możesz...

 

Pozdrawiam, Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jestes pewny, ze sprzet bedziesz uzywal i masz ciemne niebo to celuj w lustro ok 300/1500 .

300mm srednica , 1500 ogniskowa . Lustra F5 daja dobre obrazy jak sa wystarczajaco dobre . Montaz Dobsona na poczatek sam mozesz sklecic . Pozniej mozesz dokupic platforne albo samemu jakiegos paralaktyka odpowiednio ulozyskowanego , czy nawet glowica ze slupa U poskladac . Tuby na Dobsony sa delikatniejsze i zalozenie jej na montaz paralaktyczny wymaga jej wzmocnienia pierscieniami np. z plyty pazdzierzowej i przyklejone do tuby kitem zywicznym szpachlowym . Sprawdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście zdecyduję się na Dobsona, ale na pewno nie będę mierzył wyżej niż 200mm :)

Duża jest różnica w "mobilności" między 150 a 200?

 

moj Dobson wazy 16 kg 200mm bedzie wazyl gdzies z 20 kg ..jak sie trzyma z kilka sekund to nie ejst moze taka tragedia ...ale gorzej jak sie z tym gdzies idzie :) najlepiej podjechac zawsze autkiem :) ogolnie Dobsony sa OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja tuba 235/1300 wazy juz 9 kg, statyw geodezyjny z glowica po modernizacji skyluxa 8,5 kg , przeciwwaga 7 kg . Zrobilo sie tego duzo ok 25 kg . Jest to ok . minimum dla tego lustra - sam to skladalem tak aby jak najmniej wazylo . Mozna nosic w 3 czesciach . Ten montaz z bieda to wytrzymuje . Wystarczajaco do wizualnych obserwacji z napedem w RA .

Gdybys zrobil sobie teleskop Niutona 230 mm lustro na Dobsonie to waga do 11 kg powinnes sie zmiescic , jakby zalezalo Ci na jak najmniejszej .

Moje lustro -3kg , jego podstawa ok 2 , tuba 2 , obejmy, wyciag, szukacz to reszta

Moze wybierz wieksze lustro kosztem montazu? Zbuduj Dobsona . Kiedys mozesz przejsc na paralaktyczny . Majac "duze" lustro nie stracisz na odsprzedazy i kupienu innego bo juz masz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.