Jump to content

Czy warto czytać Forum dla początkujących?


Guest
 Share

Recommended Posts

Tak się zastanowiłem na kategorią tego forum i przyszło mi do głowy takie pytanie:

Kiedy początkujący przestaje być początkującym?

 

Możliwe odpowiedzi:

1. Po pierwszym piwie przy teleskopie

2. Po drugim piwie już na jakimś zlocie

3. Po trzcim piwe i stwierdzeniu, że seeng jest do bani

4. Po czwartym piwie gdy dochodzi do wniosku, że jutro będzie lepiej widać

5. Po piątym piwie ... (itd)

 

A swoją drogą tak na poważnie to kiedy?

Link to comment
Share on other sites

Jacku to trudno powiedzieć Janusz Wiland robi w tej branży juz tyle czasu, że to niemożliwe że można tak długo i cały czas czyta forum dla początkujących ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Pytanie o to kiedy początkujący przestaje nim być nie ma chyba związku z faktem istnienia takiej kategorii na forum. Nie ma też żadnej miary dla bycia lub nie początkującym. Sądzę, że każdy może być ekspertem w jakiejś dziedzinie i początkującym w innej. Dla mnie kategoria 'dla początkujących' oznacza przede wszystkim to, że w dziale tym porusza się tematy o znaczeniu podstawowym, z którymi zapoznać się może każdy kto zna temat lepiej lub gorzej. Ci, co tematu nie znają, maja okazję dowiedzieć się czegoś a ci bardziej zorientowani mają okazję podzielić się swoją wiedzą. Z obserwacji tematów jakie się pojawiają w tej kategorii można powiedzieć, że ma ona charakter bardziej techniczny ale właśnie na poziomie podstawowym. Czy trzeba do tego dorabiać ideologię ?

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Przy dzisiejszym zalewie informacji, nie ma chyba dzieidzny, w której można powiedzieć, że się wszystko wie. A zatem w określonych zakresach, można być zawsze początkującym.

Link to comment
Share on other sites

Czy warto czytać Forum dla początkujących?

 

Ja to nawet chyba nie zalapalem pytania.

To tak jak wejsc do ksiegarni i pytac sie sprzedawcy: czy warto kupowac ksiazki....

Rozwiazanie problemu jest banalnie proste: Jesli nie chcesz kupowac ksiazek to nie wchodzisz do ksiegarni(albo innych miejsc gdzie je sprzedaja)

 

narazisko

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Zawsze warto czytać...powiedzenie sobie, że wie się już wszystko jest początkiem stagnacji - od pasji zaczynając, a na pracy zawodowej kończąc. Znam paru inteligentnych ludzi, których główną cechą jest zdanie sobie sprawy z własnych ułomności. Co do treści na forum dla początkujących to mam takie seme zdanie jak Leszek.

Heja.

Link to comment
Share on other sites

Z logicznego punktu widzenia:

początkujący - wiadomo

zaawansowany - by mógł odpowiedzieć początkującemu powinien czytać

 

Lukasz

Link to comment
Share on other sites

Pozwólcie że podziele się swoimi przemysleniami w tej sprawie, bo akurat myślałem sobie o podobnym zagodnieniu związanym z forum, ale o tym później.

Jacek, myślę sobie że forum jako całość, to taka szkoła do której uczęszczają, niezależnie od wieku, poglądów politycznych i pochodzenia, ludzie których fascynuje astronomia, którzy kochają przestrzeń i mają chociaż chwilę wolnego czasu, by patrzeć trochę dalej niż codzienność i którzy w ten sposób odrywają się od codzienności.

Dla początkujących i o sprzęcie - to trochę jak podstawówa

Astrofoto i programy - to jak ogólniak

Zjawiska - do wyższa szkoła jazdy

Uczęszczać trzeba na wszystkie zajęcia, a potem nawet nie zauważysz jak natwoim balkonie stoi żuraw i BPC, jakaś rura, jakaś cyfrówa przykręcona do skopu, a na ogrodzie pod balkonem leją betonik na fundamencik pod nową zamówionąw USA rurkę...

Po prostu to fajna sprawa ;)

Link to comment
Share on other sites

A ja czytam bo mysle ze kazdy z nas w jakies tam dziedzinie astronomii jest poczatkujacy lub malo doswiasczony a w tych w ktorych doswiadczony jest moze pomoc tym mniej doswiadczonym...uff...troche to skomplikowane ale chyba juz znacie me zdanie !

Link to comment
Share on other sites

Każdy z nas kiedyś zaczynał i to "Forum dla poczatkujących" jest ułatwieniem dla tych, którzy prócz tego, że zaczynają się bawić w astronomię, to jeszcze w dodatku są nieśmiali. Tutaj nikt nie wyśmieje z nawet najbardziej podstawowego postawionego pytania. Na tym forum jest już wielu doświadczonych astro-amatorów, którzy są w stanie odpowiedzieć na takie pytania postawione przez naszych nowych miłośników nieba. U mnie ostatnio z czasem kiepsko i nie mogę długo "czuwać" w necie, ale na szczęście widzę, że spora grupka fachowców zasopokaja wiedzę naszym początkującym.

 

Życzę bezchmurnego nieba.

 

Janusz

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.