Skocz do zawartości

Mars 15.07.03


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zarwałem nockę do 4.30 rano, ale za to popatrzyłem sobie na Marsa i narobiłem trochę filmików avi, nad którymi jeszcze posiedzę. Warunki były trochę lepsze niż ostatnio i chwilami widać było trochę detali powierzchni jak: ciemną obwódkę wokół południowej czapy polarnej, duży ciemniejszy obszar Mare Erythraeum z plamką Argyre I, Sinus Sabaeus przy wschodnim skraju tarczy. Użyłem dosyć dużego powiększenia 415x i nie było to przesadą. W lepszych warunkach byłoby idealne. Fotografowanie Marsa jest trudne, nawet webkamerką. Najlepsze zdjęcia uzyskałem w ognisku głównym, gdzie obraz jest kontrastowy. Użycie telekonwertera 2x wymaga idealnych warunków. Nie robiłem tym razem pojedyńczych klatek, tylko filmiki avi, a prezentowane zdjęcie jest jest sumą 200 bez wybierania.

http://pbase.com/image/19140821

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka zdjęć programem Registax wzmacnia silnie obszary planety, gdzie wschodzi Słońce. Po chłodnej nocy utrzymuje się tam zazwyczaj mgła i zanika szybko w miarę ogrzewania. Szczególnie silnie widać to na zdjęciach zrobionych przez filtr niebieski i zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała obwódka z lewej strony to jest RACZEJ efekt szybkiego szczytywania web-kameki, tak samo miałem na Jowiszu, Księżycu i Słońcu, zanikał on gdy wydłużyłem czas naswietlania z 1/25 do 1/15 - 1/10 im dluzej tym poswiata mniejsza. Metoda i techniczne możliwości odczytywania matrycy CCD niestety dają taki błąd, widziałem zdjęcia robione w 1/25 bez tego efektu ale jeszcze niewypracowalem metody jak to sie robi - chyba ze byl programowo zdejmowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie robienia tych zdjęć migawka pracowała na najdłuższym czasie 1/15 sek. Na zdjęciu po stakowaniu, ale jeszcze przed końcowym procesem

wavelet, to pojaśnienie jest słabo widoczne, ale jest.

W okularze teleskopu ta strona tarczy wygląda podobnie. To wzmocnienie wynika z działania programu, raczej niż kamerki. Może się to objawiać mocniej przy ostrych przejściach światła i cienia, a przy terminatorze mniej. Niezależnie od tego zjawiska, mgły poranne na Marsie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.