Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Posts

  5430
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by lemarc

 1. Teraz się połapałem że jeszcze jeden komin zniknął, a były dwa.
 2. Powyżej 30 sekund masz Bulb i na tym ustawieniu możesz dowolnie długo naświetlać.
 3. O której godzinie to było, ja też widziałem błysk przez okno, ale to mały skrawek nieba od półn. wschodu?
 4. Mam fotkę z Parchatki (2015 r.) farmy wiatrowej koło miejscowości Poręby, z odległości 49,3 km. Wtedy był tam jeden wiatrak. To jest kierunek północny, w tle budynki Puław.
 5. Na tle farmy wiatrowej pod Iłżą widać dużo bliższe wieżyczki kościołów w Tymienicy Nowej po lewej i w Ciepielowie po prawej.
 6. Dawno nie oglądałem mapy administracyjnej wo. Mazowieckiego, a Góry Świętokrzyskie tuż obok.
 7. Dzisiaj wpadłem przelotnie do Kazimierza Dol. i przy okazji wszedłem na basztę żeby policzyć dokładniej te wiatraki pod Iłżą. Faktycznie wizualnie naliczyłem ich 27 szt. przez 20 krotną lunetę. Zerknąłem też w stronę Radomia którego nie widać, ale w jednym miejscu wystawał jakby kawałem komina. Azymut pasował do elektrociepłowni "Radom Południe" odległej 58,8 km. Jest tam komin o wysokości 119 m. i to może być jedyna budowla w Radomiu widoczna z kazimierskiej baszty.
 8. Nie składałem całej panoramy z przed tygodnia, ale naliczyłem ich tam 18 sztuk.
 9. Elektrownia Kozienice z baszty w Kazimierzu Dol. Widać najwyższy komin oraz wieżę chłodniczą. Dystans 51 km.
 10. Farma wiatrowa pod Iłżą w Kieleckiem widziana z zamku w Janowcu. Średnia odległość 51 km.
 11. Z baszty w Kazimierzu Dolnym. Opary z kominów elektrowni Kozienice. Dystans 51 km. Ogniskowa - 55 mm. oraz zbliżenie z ogniskowej 500 mm.
 12. Zasada że jeden cień ściany krateru "powinien" być o 100% dłuższy od przeciwnego nie ma sensu w tym przypadku, ponieważ Arzachel nie leży na obszarze płaskim, a po zachodniej stronie są wzniesienia skracające cień z tej strony.
 13. Paleta wysokości w metrach wyjaśnia wszystko.https://quickmap.lroc.asu.edu/layers?extent=-44.2378633,-34.8492269,31.5411238,2.3329981&proj=10&layers=NrBsFYBoAZIRnpEBmZcAsjYIHYFcAbAyAbwF8BdC0ypAJlDpkQRAYQ8XyJqt4qA
 14. Aktualne położenie gwiazdy Barnarda z wczorajszej nocy. 

  gw.barnardacrop..jpg

  1. Tuvoc

   Tuvoc

   Oj zapomniałem, że trzeba zrobić kolejne zdjęcie :D Proszę przypominaj co roku :D

 15. Kiedy miałem ten obiektyw zrobiłem wszystkie poluzowania na optyce, a dodatkowo założyłem na stałe filtr UV jaki był w komplecie. On też wyraźnie poprawił jakość obrazu, a dodatkowo można było pod nim wkładać folię ND5 do obserwacji Słońca. Jeśli masz takowy to go zakręć na czołówkę.
 16. Co to za owady, długonogie mikrusy o rozmiarach nie większych niż 2 mm.?
 17. Deformacja optyki przez nierównomierny docisk oprawy lustra gł.
 18. Takie falowanie powierzchni Księżyca jakie zapodał user - mikrokosmos, widziałem kilka razy. Pochodzi od przelatującego samolotu wytwarzającego falę sprężonego powietrza. Kto nie widział, niech zapoluje.

  1. Show previous comments  1 more
  2. suchyy

   suchyy

   Kiedyś sprzęt do foto | astro trafiał we właściwe ręce - nie było na to jakiejś wielkiej mody, nie było internetu, gdzie można szybko zaistnieć w mediach społecznościowych, pokazując przysłowiową d..ę. Onegdaj konieczna była głęboka wiedza, lub zdrowy pęd do niej i ciężka praca, innymi słowy: "sito", przez które byle g..no miało trudności z przedarciem się do panteonu prezentowanych ogółowi dokonań. Dzisiaj byle neofita bawi się takim sprzętem jak małe dziecko potłuczonym szkłem. Wynik jest oczywisty, wianuszek podobnych mu potakiwaczy w necie, cmokających z zachwytu jakie to wspaniałe "fale księżycowe" udało się sfocić, na pohybel niedowiarkom! Takie osoby żadnych tłumaczeń nie przyjmują -  olewać, omijać, bo dzisiaj to nie czasy doktora Judyma i pracy u podstaw - teraz każdy ma prosty i łatwy wybór, jak mało kiedy; albo stanie po jasnej, lub ciemnej stronie mocy! ;)

    

   Pozdrawiam: Jurek

  3. lkosz

   lkosz

   Fotografia i dagerotypia były od początku wykorzystywane do celów niepoważnych i propagandowych. Selfie, "z rąsi w lustrze", dickpick itd. to nie są wymysły XXI wieku. Robienie głupich min również. Pionierką instażycia nie była żadna Kardaszjanka, tylko bardziej królowa Wiktoria, szczerze nienawidząca siebie i własnego wyglądu, zdająca sobie jednak sprawę że fanom poddanym trzeba coś rzucić żeby ją kochali. Ludzie po upowszechnieniu i spadku cen fotografii nie rzucili się w naukę, tylko robili zdjęcia sobie i bliskim. Portreciki ze zmarłymi wyglądającymi jak żywi również. Więc nic nowego pod Słońcem. Fałszerwstwa naukowe, głupota i durnota to też nie kwestia ostatnich lat. Kiedyś pokazywacze fałszywych szczątków dinozaurów robili pokazy osobiście, a nie na youtubie, ale potakiwacze i gawiedź też dawali donejty, i fejm :D Z braku możliwości technologicznych - osobiście. A Tomasz Judym jest polską odpowiedzią raczej na Syzyfa, a nie Riemanna :D

    

   Niestety ludzkość zawsze była taka jak teraz. Zawsze byliśmy hipokrytami i mieliśmy swoje priorytety. Dlatego najpierw skonstruowano wibrator, a później respirator :D Zresztą nie tylko ludzkość... np. takie osy gdyby mogły, zostałyby żulami.

  4. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Tylko teraz, dzięki internetowi zwiększył się zasięg ludzkiej głupoty. A miał się zwiększyć zasięg wiedzy.

 19. Warto jeszcze poluzować pierścień dociskowy samego menisku w jego oprawie, tzn. najpierw go odkręcić i ponownie dokręcić ale lekko i z wyczuciem. To też wpływa na jakość obrazu, bo fabrycznie tam wszystko jest dokręcone zbyt silnie. Kolimację sprawdzać na gwieździe przy dużym powiększeniu - 200 x.
 20. Wczoraj wieczorem mimo kiepskiej pogody i jasnego nieba, ustrzeliłem przelot ISS na tle Księżyca o godz. 20:39:15. Słabo wyszło, bo ze statywu foto, przez cienkie chmurki, bez prowadzenia, na ISO 1600, exp. 1/500 sek.
 21. Spotkanie na szosie do Morskiego Oka. https://www.facebook.com/GrzegorzMarcinek123/videos/400405954723351/
 22. Ale syfu nawiało.

  eeee.JPG

  1. Show previous comments  8 more
  2. isset

   isset

   To już wiem, czemu oczy mi łzawią :)

 23. Nie jestem zalogowany na Stellarium. Do tej pory to mi wystarczało do planowania obserwacji astronomicznych, ale w tym wypadku już nie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.