Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  5380
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by lemarc

 1. Co do JPII, to nie świadczyłoby o nim dobrze że uległ czarowi innej "ewangelii". Nie da się dwom panom służyć.
 2. Czy to prawda że kości dinozaurów zawierają węgiel C14 i można je datować? Gdzieś takie plotki słyszałem.
 3. W tej fazie raczej nie da się jej wysupłać z otoczenia, nawet niebieski filtr słabo sobie radzi, tym bardziej że w tym kanale szczegół jest gorszy niż w czerwonym. Trzeba poczekać aż terminator zbliży się do tego obszaru i uplastyczni struktury terenu. Przed laty udało mi się zarejestrować "INĘ" przy ukośnym oświetleniu. Poniższa fotka zrobiona jest jest przez niebieski filtr wizualny teleskopem SCT 10" i kamerkę mono DMK21.04. To jaśniejsza plamka w centrum elipsy. Musiałem agresywnie obrabiać.
 4. Pełno jest emisariuszy robiących ludziom wodę z mózgu. Zawsze ktoś da się nabrać, jak na te zdjęcia ryb trzymanych tuż przed szerokokątnym obiektywem w wyciągniętej ręce wędkarza.
 5. Widmo Księżyca jest tylko odbiciem widma słonecznego.

  slonceikszięzyc.jpg

  1. Show previous comments  1 more
  2. wiatr

   wiatr

   a czy dzieje się coś z polaryzacją tego odbitego światła?

  3. kompas

   kompas

   nie wnikając jaki to spektroskop czy mógłbyś mi powiedzieć czy w wizualu  jest tak samo widać jak na foto 

  4. lemarc

   lemarc

   Podobnie. Wczoraj przy pełni Księżyca wsadziłem spektroskop do wyciągu lunety żeby skupić więcej światła na szczelinie i linie Fraunhofera było widać wyraźnie.

 6. Może dzisiaj spróbuję mono z niebieskim filtrem, albo z kolorową kamerką. Pod warunkiem że seeng będzie znośny.
 7. Od soboty atmosfera się oczyści z pyłów saharyjskich.
 8. Ale mrozy idą od poniedziałku.

  Przechwytywanie.JPG

  1. Show previous comments  5 more
  2. MaPa

   MaPa

   The day after Tomorrow normalnie - będe palił ksiązki aby się ogrzać

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Praktycznie wszędzie zero absolutne, a w Płocku cyk! 10 stopni :D

  4. dobrychemik

   dobrychemik

   Seeing doskonały, jak na Księżycu :)

 9. Powtórka z przed chwili. Prawdopodobnie do H-alpha użyłem zbyt krótkiej migawki i brzegi pociemniały.
 10. Zamówiłem w Lublinie, ale czekałem około trzech tygodni na dostawę, może przez pandemię. Tani nie jest, lecz zrobiony solidnie. https://www.pomoceszkolne24.pl/spektroskop-reczny/13546/
 11. Niedawno nabyłem prosty spektroskop siatkowy do celów zabawowo edukacyjnych i dzisiaj mogłem przetestować go na widmie słonecznym. Umieściłem go w tulei wkręcanej w gwint filtrowy starego obiektywu od Praktiki, mocowanego w Canonie. Linie absorpcyjne widać i daje się je sfotografować, ale nie są tak ostre jak w spektroskopie z regulowaną szczeliną. Przy okazji zrobiłem fotki przez kilka filtrów jakie posiadam.
 12. Niedawno kupiłem precyzyjny spektroskop ręczny firmy Kruss z Niemiec z regulowana szczeliną. Linie absorbcyjne w widmie Słońca wyraźnie widać przy wąskiej szczelinie, podobnie wyraźnie widać wtedy linie emisyjne w świetlówkach. Przy szerokich wartościach szczeliny szczegóły rozmywają się.
 13. Prościej podpiąć Canona i narobić setkę rawów całej tarczy. Poniżej Twoja fotka z bloga ze zwiększonym nasyceniem (3x100%)
 14. Na drugiej fotce jest szczelina szerokości 0,5 km. na lewo od Yerkesa, wyraźnie i kontrastowo.
 15. Są inne programy, bardziej poważne, gdzie prezentuje się wypowiedzi i nagrania pilotów wojskowych, a i tak nikt tym się nie zajmuje, bo wstyd się przyznać że to coś ma osiągi wyższe niż np. armia USA. Dopóki decydenci będą na to patrzeć w kategoriach technologii i fizyki, niczego nie skumają.
 16. 19 października br. kometa 342 P/SOHO osiągnie jasność -3,7 mag. mijając Słońce w odl. 3 stopni.

  342psoho-19-10-2021.JPG

  1. Show previous comments  4 more
  2. Piotrek Guzik

   Piotrek Guzik

   A skąd taka prognoza? Obserwacje z poprzednich lat wskazują na jasność maksymalną rzędu +6 mag...

  3. lemarc

   lemarc

   Z symulacji Stellarium. Oczywiste że tak odległa w czasie prognoza nie musi się sprawdzić, ale podjarać się można.

  4. fornax

   fornax

   Obyśmy nie spłonęli do tego czasu .:blink:

 17. Kup sobie refraktor 100/500 mm. i okular 5 mm. i zapomnij o lornetce z takim powiększeniem.
 18. Samemu trudno będzie. Rozejrzyj się w swojej bliżej i dalszej okolicy za kimś kto już siedzi praktycznie w temacie, bo kontakt bezpośredni ułatwia i przyspiesza jego ogarnięcie.
 19. Czasem pod wieczór powietrze się uspokaja i falowanie zanika, wtedy jest szansa na lepszy szczegół. Podobnie rano, ale zalecam okres wiosenny i jesienny, kiedy nie ma upałów, bo latem wszystko się "gotuje". Druga sprawa to przejrzystość powietrza, a z tym bywa różnie. Najlepiej bywa po przejściu frontu chłodnego. Moim zdaniem obserwacja jest możliwa przy sprzyjających warunkach. Polecam zapoznanie się z działem dalekich obserwacji. https://astropolis.pl/forum/115-poszerzamy-horyzonty-dalekie-obserwacje/
 20. Mam w domu dwie świetlówki różniące się barwą światła. Ich widmo też jest nieco inne.
 21. Jaka poprawna nazwa ma być dla tego urządzenia, bo to klasyczny spektroskop, ale dodanie skali w polu widzenia czyni go spektrometrem, a sfotografowanie widma spektrografem? Dla mnie ten papierowy model jest zbyt delikatny. Zamówiłem sobie solidniejszy spektroskop w metalowej oprawie, by jakoś go przysposobić do ambitniejszych zadań.
 22. Aż się prosi żeby tam wylądować i pobrać próbki do zbadania. Na fotkach cz/b gdzieś go mam, ale w kolorze jeszcze nie próbowałem, bo malutki jest.
 23. To tylko refleksy na soczewkach od Księżyca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.