Skocz do zawartości

Potrzebny aparat do zamontowania z lunetą.


Grzesiek22

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was orientuje się jaki był by dobry aparacik do projekcji okularowej, kompletnie nie siedzę w temacie zdjęcia próbowałem już robić ale przez badziewiarskie aparaty. Zastosowanie ornitologiczne. Ogniskowa w mojej lunecie ( teleskop Schmidta ) ok. 1200mm. Jaki okular byłby najlepszy ( w granicy 40mm ). Cena za obydwie rzeczy dobrze żeby zmieściła się w 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy dobrze przemyślałeś ten problem, masz teleskop o ogniskowej 1200mm i jeszcze chcesz podczepić aparat w projekcji okularowej? to żeby nie było za dużego winietowania musiałby być z jakimś dłuższym zoomem, co tę i tak już długą ogniskową podwoi, potroi, "poczwórzy" :D

zoom, zoomem, ale jednocześnie spadnie Ci jasnośc takiego układu, więc jaka wyjdzie jasność? f/20 f/30?

i czymś takim chcesz fotografować ptaki?

hmm, no chyba, że takie wypchane w jakiś muzeach przyrodniczych :rolleyes:

 

pomyśl może lepiej o jakieś lustrzance i foć w ognisku głównym, choć myślę, że i tak taki teleskop będzie za ciemny :unsure: ale dziś bardzo ciężko myślę, więc to wcale tak nie musi być :Beer:

a jaki konkretnie masz ten teleskop? Smith-Cassegrain? a średnicy? 150mm?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt to Fuji s5500 z okularem kellner rke 26 mm i newtonem o ogniskowej 1200mm. Mimo, że obiektyw Fuji jest duży w porównaniu do typowych, amatorskich cyfrówek, obraz nie winietuje przy najszerszym kącie. A dzięki szerokiemu zakresowi zoom'u (10x), nie potrzebuję innych okularów. Istotny jest tutaj odpowiedni dobór odległość źrenicy wyjściowej i średnicy obiektywu aparatu. Zoom z kolei powinien spełniać rolę "dobieracza" ogniskowej okularu.

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup używany Nikon 995 lub 4500

 

a aparaty pewnie nie są badziewiarskie tylko badziewiarsko zrobiony był zestaw. bo nie jest banalnie coś takiego zrobić.

 

aparat to byl Konica kd310z 3,2 matryca..., moze zdjecia byly by lepsze gdyby mozna bylo zamontowac juz sam aparat, byly z raki robione i nie mozna skupic sie na ustawieniach... Czy te modele co zaproponowales maja gwint na obiektywie czy cos takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem zdjecie pustulki z 150 m z reki teleskop130/1300 okular 20 mm . Jak recznie naciskalem przycisk do robienia zdjec to wychodzily bardzo rozmazane , dajac na samoczynne robienie za 10 s to byly lepsze ale i tak nieostrawe lekko poruszone . Z ostroscia to tez trudno ja ustawic .

Robia obejmy mocujace aparat za obiektyw i listwy przykrecajace go z dolu do teleskopu .

Z dlugim okularem mozesz w srodku zdjecia miec cien lusterka wtornego - na pewno Newtony tak maja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem zdjecie pustulki z 150 m z reki teleskop130/1300 okular 20 mm . Jak recznie naciskalem przycisk do robienia zdjec to wychodzily bardzo rozmazane , dajac na samoczynne robienie za 10 s to byly lepsze ale i tak nieostrawe lekko poruszone . Z ostroscia to tez trudno ja ustawic .

Robia obejmy mocujace aparat za obiektyw i listwy przykrecajace go z dolu do teleskopu .

Z dlugim okularem mozesz w srodku zdjecia miec cien lusterka wtornego - na pewno Newtony tak maja .

 

to ile powinien okular powiekszac ( jaka ogniskowa ) zeby zdjecia nie byly ciemne, te powyzej robione przy pow 57x ale to juz test za ciemno, wtedy byla ladna pogoda wiec jakos wyszlo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt to Fuji s5500 z okularem kellner rke 26 mm i newtonem o ogniskowej 1200mm. Mimo, że obiektyw Fuji jest duży w porównaniu do typowych, amatorskich cyfrówek, obraz nie winietuje przy najszerszym kącie. A dzięki szerokiemu zakresowi zoom'u (10x), nie potrzebuję innych okularów. Istotny jest tutaj odpowiedni dobór odległość źrenicy wyjściowej i średnicy obiektywu aparatu. Zoom z kolei powinien spełniać rolę "dobieracza" ogniskowej okularu.

 

ja mialem swego czasu s5500 jak i s7000 ale te aparaty maja duze obiektywy i projekcja okularowa mi nie wchodzila...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aparat to byl Konica kd310z 3,2 matryca..., moze zdjecia byly by lepsze gdyby mozna bylo zamontowac juz sam aparat, byly z raki robione i nie mozna skupic sie na ustawieniach... Czy te modele co zaproponowales maja gwint na obiektywie czy cos takiego?

te modele mają okulary przystosowane do siebie WilliamsOptic 28mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.