Skocz do zawartości

Japikulus 150/1450


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze zmarznięty i zasmarkany piszę ten post. Ludziska – ja buduję teleskopy :Boink: ! Właśnie wróciłem roztrzęsiony z pierwszych obserwacji. Mój sprzęcior naprawdę działa i daje dobre obrazy. W chwili obecnej dysponuję tylko tubą – bez montażu – toteż obserwacje wymagały ode mnie super akrobatyki, wymyślania dziwacznych podpórek, zmagania się ze skurczami tubusa pod wpływem zimna etc....

Ale po kolei:

1. Tubus (jeszcze bez diafragm) - szkiełka: 150/1450 – wyskrobane przeze mnie, wtórne + pająk z Optusa 75/700; wyciąg także z Optusa, pomarańczowy tubus (rurka kanalizacyjna 200mm – nawet podoba mi się ten kolor :o) ); okular 20mm – z ruskiego czołgu (poważnie).

2. Niebo - nie za ciekawe – jakaś mini mgiełka – zresztą u mnie tak jest od dawna... ale do pierwszych spojrzeń powinno wystarczyć

3. No i celuję w Saturna – tył tuby na ziemi (śniegu), przód podparty o stojak od Optusa. I co? Jest Saturn! Pomimo iż Saturn “świecił” nad moim domem, a ulatujące ciepło falowało powietrzem, udało mi się dostrzec przerwę Cassigniego i pasek na powierzchni planety! Jednak za kilka chwil obraz zepsuł się całkowicie. Zerkam do wyciągu bez okularu i szok! – lustro „uciekło” niesamowicie! – okazuje się, że z jednej strony (leżącej na śniegu) skurczył się tubus! A więc stosujemy izolację – wycieraczkę pod nogi + styropian. I znów jest git! Potem Mars – niestety nie mogłem dopatrzyć się żadnych szczegółów na jego powierzchni :-( (może za mały zoom – tylko 75x). Skierowałem więc sprzęta na M42 – niezły widok.... bez porównania do Optusa 75/700 na którym była ledwie widoczna mgiełka... oj co to się będzie działo przy bdb przejrzystości powietrza...

 

4. Teraz pytanko – w M42 są takie gwiazdki jak poniżej:

 

Czy skoro widzę je dziadowskim/porysowanym okularem z zoomem 75x w postaci 4 owali to jest ok., czy powinienem je już widzieć jako 8 gwiazdek? Pozdrawiam i mknę na ciepłą herbatkę :-)

M42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.