Skocz do zawartości

Jasny obiektyw 3.5/200 na bagnet


Binocooler

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam używany, jasny obiektyw Auto Soligor.

 

Ogniskowa: 200 mm, Światłosiła: 3,5-22, Typ mocowania: bagnet Olympusa OM, Mocowanie filtra: 62 mm, w całości wykonany z metalu, posiada wysuwana osłonę antysłoneczną.

 

Na obudowie wygrawerowane: Lens made in Japan

 

Obiektyw jest napewno dość stary. Ma kilka drobnych otarć obudowy. Soczewki jednak są w nienaruszonym stanie, bez rys, przebarwień, posiadają jakieś powłoki antyrefleksyjne, szkła zostały wyszyszczone z brudu, więc wyglądają prawie jak nowe. Pierścienie ostrości chodzą płynnie. Mechanizm przesłony wymaga przeczyszczenia i przesmarowania ponieważ niezawsze chce się zamknąć jej otwór. Oczywiście zarówno mechanizm jak i listki są kompletne i nie uszkodzone. Stan bagnetu dobry.

 

Sprzedaje tylko dlatego, że stosując przejściówke na M42 nie da się złapać nieskończoności z Zenitem.

 

Jesli ktoś posiada lustrzanke Olympusa obiektyw będzie jak znalazł. Możliwe że także mogłby posłużyć z jakąś cyfrówką w projekcji.

Główną zaletą obiektywu jest niewątpliwie jego wysoka jasność, co w astro nie jest bez znaczenia.

 

Cena do uzgodnienia - oddam dość tanio. Czekam na propozycje cenowe.

Kontakt przez PW. Skrzynke mam prawie przepełnioną, ale kilka PW się jeszcze zmieści.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłona jednak w astrofoto nie jest jednak praktycznie wcale używana, więc ta wada nie jest zbyt uciążliwa.

 

Obiektyw polecam także dla posiadaczy webcamów. Po dorobieniu jakiegos prostego uchwytu otrzymamy dobry obiektyw za naprawde niewielkie pieniądze.

 

Sam bym z miłą chęcią zostawił go sobie do kamerki, no ale kamerki się wyzbyłem jakies 2 lata temu, co by miec na nowy większy teleskop :-(

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś jednak Mi poradzi jak przerobić mocowanie bagneta na M42 tak żeby dało sie podłączyć bez problemu do Zenita ? Jakąś część dokupić ?

Obciąć bagnet i nawiercić otworki na płytke z gwintem M42 np. od Heliosa ? ALe czy jeśli jakość wykonania będzie na poziomie średnim, tzn. obiektyw mocowałby się lekko po skosie, to czy obraz nie zaogniskuje sie jednakowo w częściach kadru ?

A tak wogóle takie lekko skośne ustawienie detektora w ognisku bardziej się uwidacznia przy krótszych ogniskowych czy dłuższych ? To bardzo ważne jesli mam coś ekstremalnie przerabiać. Dodam tylko że wykonałem kilka fotek Księżyca Newtonem 170/1200 mm w ognisku i z barlowem, a aparat był tylko bez obiektywu zamocowany na statywie foto i przybliżony do wyciągu. Aparat ustawiałem po łepkach i napewno był po dośc sporym skosie, bo co chwila się przesuwał i na nowo trzeb abyło ustawiać ostrośc wyciągiem, a fotki wyszły jednorodne - jednakowo ostre w całym kadrze. WIęc może na podstawie tego mozna twierdzic że im dłuższa ogniskowa tym niedokładności ustawienia osiowości aparatu moga byc wieksze ?

 

A może zastosowac tylko jakiś barlow i usytuować go w takiej odległości od soczewki tylniej aby wydłużył nieznacznie ogniskową tak że sięgnie ogniskiem do kliszy. Tylko czy to rozwiązanie nie spowoduje zbyt dużej degradacji obrazu ?

 

Kurcze szkoda Mi troche tego obiektywu, bo jest naprawde jasny i ma dobre szkła. :unsure::o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.