Jump to content

Binocooler

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1014
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

15 Neutral

About Binocooler

 • Rank
  Stary astrowyjadacz ;)

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Te wszystkie GSO coś "zeszły na psy". Mocowanie LW karygodne w takiej wersji. Trzeba by coś a'la monetę nawierconą tam wstawić żeby był swobodny zakres obrotu i wtedy powinno być już z górki. A jak sprężyna przeszkadza to wywalić i kolimować bez niej sie też da.
 2. A kolega nie ma czasem czegoś tam pogięte w tym teleskopie? Sprzedawca ci się nigdy do czegoś takiego nie przyzna jeśli nie sprawdzisz sam przy odbiorze. Może tuba jest zdeformowana po długości albo przy wyciągu, może pająk pogięty albo nierówno ustawione ramiona. Ja tam widze na foto znowu jajo z LW w dodatku przekoszone. Być może krzywo przyklejone i to powoduje problemy - znana śpiewka. Może śruba centralna LW jest krzywa? Sprawdź. Odlew podstawki szkiełka LW też wypadałoby odkręcić i sprawdzić czy centralnie nawiercony i czy nie krzywo gdy śrubę centralną wkręcisz "na goło". Gene
 3. Chyba jednak nie będzie to takie proste jak ze zwykłym Barlowem. Znajomy twierdzi, że 4-soczewkowy teleextend. 2" ma w drugim segmencie noska sporej wielkości optykę. Tak więc cała tuleja od korpusu musiałaby być odłączona, a to już gra nie warta świeczki, bo już lepiej używać w całości skoro droga od soczewki wewnątrz jest niewielka to końca noska bino. Może z teleextend. 1,25" jest inaczej.
 4. Czy focal extender czy teleextender wychodzi na to samo i już mu polecałem wyżej. Tylko pytanie Bartolini czy jest opcja użycia samego zespołu optycznego teleext. do wkręcenia w nosek bino? bo gdzieś foto widziałem jak wsadzone było w długaśne TV to bino i troszku chyba za długie ramię sił dla wyciągu. Zwykły popularny kiedyś Vixen 1,25" chyba dawał 2,5x wypadkowe z bino i całkiem fajnie sie z nim pracowało. Też mam zdanie, że dedykowane WO 1,6x dobrze pracuje tyle, że do Newtonów łapie się na sam styk krańca ogniskowania i to z niską redukcją oczywiście. Jak kto długo pr
 5. Jakbyś urodził sie wczoraj w tym hobby. ;) To oczywiste zasady zmiany krotności Barlowa zwyczajnego. Dedykowane Barlow'ki do bino są zaprojektowane na długą drogę toru przy małej krotności. Jeśli chcesz używać Barlowów niededykowanych to użyj takich non-short, czyli z długim torem. A jak profesjonalnie podejść do tematu to trzeba by sięgnąć po teleextendery czyli 4-soczewkowe nowoczesne konstrukcje co niby są odporne na zmianę krotności wraz z wydłużaniem toru albo zmiana powera jest niewielka. Nie jestem jednak pewny czy łatwo będzie takie coś zaprzęgnąć do bino sposobem w
 6. W Newtonie lustro nie może raczej zaparować podczas obserwacji. Bardziej po wniesieniu do pomieszczenia o innej temperaturze. Wtedy wilgoć zalegająca w powietrzu pomieszczenia gwałtownie się skropli na mocno wychłodzonym szkle. Jak beztrosko sobie tubę otworzysz gdy jest jeszcze zimne to będziesz miał wygląd lustra takie jak koledzy ostatnio prezentowali na forum. Pełno kurzu się przyklei, a duże skropliny utworzą plamy. Powinno się najpierw ustabilizować temperatury (ja wiem.... ze 2-3 godzinki) z zatkanym spodem tuby, a potem otworzyć na dość krótko ustawioną tubę bokiem żeby kurz
 7. Tuba podczas obserwacji ma się wentylować tą szparą. Jak obserwujesz w jakimś kurzu to chyba jakaś pończoszka by zagrała. A do przechowywania nawlec mały worek od dołu i przyczepić go na krawędzi plastrem do tuby. A od góry nawlec duży wór np. ok. 120L i w tali poniżej wypukłości czopów związać sznurkiem, tak aby razem obie folie stworzyły kombinezon ochronny który łatwo powycierać z kurzu. Z Dobsonikiem zrobić podobnie, ale tylko od góry. Nożyczki, taśma i kombinezon dopasowany do kształtu montażu świetnie spełnia zadanie. I już nie będziemy mieli koszmarów
 8. To to jeszcze istnieje? Czy stara fotografia została pokoloryzowana?
 9. ale po co, jak już mu działa? Zasada taka - jak sprzęt prawie nowy to nie robimy nic ponad to co potrzeba. Imbusik najistotniejszy - to normalna konserwacja rutynowa sprzętu leżąca po stronie użytkownika, a nie sklepu. Tak jak kolimacja. Byle śrub nie pokiereszować.
 10. Jak dla mnie wyciąg wygląda na niemal nowy. Potwierdzają to tylko twoje słowa, że na gwarancji jeszcze jest. Jakby wyciąg tej firmy był stary to zapewne gumy na pokrętłach już by skruszały. Jak w sklepie kupiłeś to masz też zestaw kluczy do regulacji. Więc weź pasujący klucz imbusowy i bardzo delikatnie dokręcaj (i sprawdzaj stopniowo efekt) do lekkiego oporu. Powinno pomóc. Myślę, że gwarancji nie stracisz, bo przecież w gestii użytkownika jest też regulacja kolimacji itp. Trzeba trochę śrubek podotykać. To dość prosta maszyna a nie jakiś tam obiektyw zoom ze stabilizacją.
 11. Czarny wpuszczany mini-imbusik służy do regulacji docisku ośki. Spróbuj najpierw tego. A potem jak nie zadziała trzeba rozebrać całość tymi czterema. Jak wyciąg się kiwa na ośce pokręteł to możliwe nawet, że pękł klocek dociskający ośkę albo w najlepszym wypadku folia się uszkodziła.
 12. Spróbować wyregulować ostrożnie, z wyczuciem centralny imbusik. Jak nie pomoże trzeba odkręcić 4 śruby tego dekla prostokątnego i przeczyścić oraz sprawdzić stopień wytarcia tego frezu albo foli ślizgowej w takim rowku.
 13. Jak można w lesie to... czemu nie na bagnach? Prawda Krzysiek? Trzeba będzie zebrać stare fiolki i naczynia żaroodporne na przetopienie bo niby borokrzem.
 14. Wydaje mi się, że już we wszystkim co jest do mycia są dodatkowe środki "śmieci". To nie to co dawny płyn do naczyń. Teraz pani domu musi dbać o dłonie więc zapewne we współczesnym Ludwiku są dodatki ...i nabłyszczające ...i jakieś chroniące skórę ...itp. Strach używać na lustra tej chemii nowoczesnej. A może to przez to tak szybko czasem koroduje pokrycie Al?
 15. Jak przejdzie na jaśniejszego dużego Newtona w przyszłości to ES24 82' będzie lepszy z wpasowaniem się źrenicą. No i lepiej skorygowany od ES30 przy dużej światłosile.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.