Skocz do zawartości

20"


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Stopniowo dojrzewała we mnie myśl, by przystąpić do budowy teleskopu 20”.

Dlaczego właśnie 20”, a nie np. 14” czy 24”?

Otóż 20" wydaje mi się takim kompromisem, pomiędzy teleskopem stacjonarnym, a mobilnym. Po za tym koszty większego teleskopu są juz astronomiczne, a możliwość zwiększania apertury krok po kroku np. co 4" odpada, gdyż prawie nikt nie kupuje samoróbek. Lepiej więc robić od razu coś dla siebie.

Oczywiście obecnego teleskopu 11" nie będę się pozbywał :D

 

W przypadku 20” teleskopu poczyniłem też pewne założenia oparte jednak na doświadczeniu i faktach, a oto one:

 

1. Możliwość przewożenia w samochodzie średniej klasy (np. VW Golf)

2. Ciężar konstrukcji – max 40 kg

3. Obciążenie finansowe, przy większości wkładu własnej pracy – max 10 000,-

 

 

Szacunkowy czas wykonania – około 30 miesięcy (dotyczy mojego przypadku). Chociaż myślę że w zależności od dostępu do odpowiednich komponentów i środków finansowych, ten czas mógłby wynosić 120 dni.

 

A teraz ważna informacja, jeżeli są osoby Które samodzielnie wykonują bądź będą wykonywać taleskopy o podobnej aperturze !!!!

Jeżeli szukacie lusterka wtórnego do teleskopu 20 " to proszę o kontakt. Prawdopodobnie będzie zamawiana partia takich już wkrótce, by lusterka były w dobrej cenie należy ich wykonać kilka, już są pewne osoby, które reflektują na takie, ale może znajdzie się jeszcze Ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeżeli szukacie lusterka wtórnego do teleskopu 20 " to proszę o kontakt. Prawdopodobnie będzie zamawiana partia takich już wkrótce, by lusterka były w dobrej cenie należy ich wykonać kilka, już są pewne osoby, które reflektują na takie, ale może znajdzie się jeszcze Ktoś? [/b]

Napisz, proszę coś nt. ewentualnej ceny lusterka. Myślę poważnie o dość dużej maszynie. Co prawda zaczynanie budowy telepa od zakupu lusterka wtórnego nie jest chyba najlepszym pomysłem, ale... Na razie nie mam kasy na to "większe" :D lusterko, ale jak będzie wtórne- może zdopinguje mnie do działania.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.