Skocz do zawartości

Heavens-Above


puszi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!!!

Mam problemik dotyczacy obserwowania przelatujacych satelit nad naszymi głowami, otóz nie mogę zrozumieć tego

Jest tak lokacja, godzina 23:54:25, magnitudo -1 (to co widoczne gołym okiem?:), kąt nachylenia 32 stopnie, wzgledem polnocy? 231 stopni (Pd-Zach?), mirror angle 1 stopien, oco tu chodzi???:) a i jeszcze o której mozna zabrac sie do obserwacji bo jest napisane :ime Zone: Central European Summer Time (GMT + 2:00) a my jesteśmy GMT+1:00 chyba?

Prosze o pomoc

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

231 stopni (Pd-Zach?) - azymut liczony jest od północy na wschód

kąt nachylenia 32 stopnie - normalna wysokość nad horyzontem

godzina podawana jest w lokalnym czasie urzędowym w latem GM+2 a zimą GM+1

 

Ja z powodzeniem obserwuję przeloty satelitów iridium opierając się wyłącznie na danych z tej strony.

Najlepszym sposobem jest włączenie sobie jakiegoś programu astronomicznego ja używam Cartes du ciel i tam przełączyć na siatkę współrzędnych azymutalnych, ustawić odpowiedzią godzinę i odszukać miejsce przelotu satelity. Wtedy dokładnie będzie wiadomo na tle jakiego gwiazdozbioru dojedzie do błysku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z powodzeniem obserwuję przeloty satelitów iridium opierając się wyłącznie na danych z tej strony.

Najlepszym sposobem jest włączenie sobie jakiegoś programu astronomicznego ja używam Cartes du ciel i tam przełączyć na siatkę współrzędnych azymutalnych, ustawić odpowiedzią godzinę i odszukać miejsce przelotu satelity. Wtedy dokładnie będzie wiadomo na tle jakiego gwiazdozbioru dojedzie do błysku

Bardzo wygodne, powiem tak jest dużo lepsza strona http://www.calsky.com/ można od razu zobaczyć nazwę gwiazdozbioru przez który przelatuje Iridium oraz otworzyć mapkę z przelotem, która uwzględnia również flary od paneli słonecznych Iridium nie uwzględnianych przez Heavens-Above.

 

Od razu zobaczyć jaka będzie kątowa separacja stacji ISS pomiędzy jasnymi gwiazdami, Księżycem i Słońcem także przy ciemnych przelotach których Heavens-Above nie uwzględnia.

 

Już dawno nie obserwuję przelotów dla samych przelotów tylko czekam na skrajnie bliski przelocik obok jakiegoś obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.