Skocz do zawartości

...wiarygodne dane gwiazd...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od lat korzystam z książki Niebo Na Dłoni (lornetka, oczy) i jestem zadowolony. Ale powstał dylemacik od kiedy zacząłem się bawić programami astro. Nie wiem dokładnie jak mocno dane z CDC różnią się od tych z książki (lenistwo sprawdzenia) ale zauważyłem, że opisy gwiazd z nowej wersji stellarium różnią się bardzo - piszę o odlegościach od słońca oraz o jasnościach. Więc pytanko o wiarygodne źródełko....? Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam. Od lat korzystam z książki Niebo Na Dłoni (lornetka, oczy) i jestem zadowolony. Ale powstał dylemacik od kiedy zacząłem się bawić programami astro. Nie wiem dokładnie jak mocno dane z CDC różnią się od tych z książki (lenistwo sprawdzenia) ale zauważyłem, że opisy gwiazd z nowej wersji stellarium różnią się bardzo - piszę o odlegościach od słońca oraz o jasnościach. Więc pytanko o wiarygodne źródełko....? Pozdrawiam...

 

Niestety kazdy katalog gwiazd (BSC, Tycho, Hipparcos, GSC, UNSO...) pokaze Ci troche inne dane dot. jasnosci.

 

Co do odleglosci to nie wiem, ale chyba wazniejsze sa wspolrzedne RA i DEC? I te moga sie nieznacznie roznic ze wzgledu na epoke na jaka byly obliczane, np. J1950 lub J2000, ewentualnie na aktualna date.

 

Co do "Nieba..." to nie pamietam wg jakiego katalogu byly sporzadzane tabelki na koncu ksiazki z danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trochę dziwi mnie, że żadko są podawane oległości gwiazd od słońca... Co do różnic to jeszcze dodam, że w niektórych przypadkach stellarium podaje odległości o paręset lat większe lub mniejsze niż książka... Dzięki za info - sprawdzę to jeszcze i powiem kto naprawde łże...:)

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiarygodne jasności gwiazd podaje Yale Bright Star Catalog, ale tylko do ok. 6.5 mag. Natomiast najdokładniejsze odległości i współrzędne podaje katalog Hipparcos. Oba są do ściągnięcia z CdC.

 

No nie do końca z tym Hipparcosem.

Hipparcos był potencjalnie w pewnym czasie najdokładniejszym. Jednak kłopoty podczas misji oraz późniejsze orpacowywanie danych w różnych ośrodkach wywołało wiele przekłamań w tym katalogu. Dlatego na podstawie badań tej samej misji opracowano katalog Tycho. To on jest w obecnych czasach najczęściej używany przy pomiarach pozycyjnych. Najczęściej, bo nie skończony jest jeszcze najnowszy katalog pozycyjny UCAC2.

Katalog ten będzie istnym hitem po jego dokończeniu. Jego niezwykłą precyzję potwierdzają dotychczasowe obserwacje. Myślę, że gdy będzie gotowy stanie się istną podstawą dla wszelkich rozważań pozycyjnych.

Oczywiście podczas czystko podglądackich "zachowań" HIP jest do stosowania.

Polecam zerknięcie tu: http://www.astromax.astrowww.pl/astrometry.htm (artykuł ma już kilka lat ale większość spraw jest aktualna)

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno? Katalog Hipparcos został opracowany dla 120,000 najjaśniejszych gwiazd i zawiera błędy rzędu 0.001". Jednocześnie w ramach tej samej misji został skompletowany katalog Tycho zawierający dane dla ok. 1,000,000 słabszych gwiazd i jego błędy pozycji są rzędu 0.03" i większe. Dokładność Tycho z zasady była o dobry rząd wielkości mniejsza od dokładności głównego katalogu.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno? Katalog Hipparcos został opracowany dla 120,000 najjaśniejszych gwiazd i zawiera błędy rzędu 0.001". Jednocześnie w ramach tej samej misji został skompletowany katalog Tycho zawierający dane dla ok. 1,000,000 słabszych gwiazd i jego błędy pozycji są rzędu 0.03" i większe. Dokładność Tycho z zasady była o dobry rząd wielkości mniejsza od dokładności głównego katalogu.

0,001 (1 sigma) - to były założenia - nigdy nie spełnione. Im bardziej zagłebiali się w analizy tym bardziej dochodzili do wniosku, że nie dość, że najsłabsze gwiazdy nie jak nie osiągaja zakładanych wartości to jeszcze są w nich duże rozbieżności. Zresztą w większości przypadków astrometrii czy zakryć te ponad 11 tyś gwiazd HIP to za mało.

Wszytskie informacje jakie podaję w artykule i tu opieram na konferencyjnych notatkach zrobionych podczas referatu twórców katalogu i jednoczesnych współpracowników misji GAIA. Hipparcos jest obecnie mało używany a TYC II jest katalogiem wiodoncym - swoistym następcą PPM. Ale tak jak powiedziałem na potrzeby podglądactwa to i PPM jest super.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.