Skocz do zawartości

Głowica eq3-2...


Rekomendowane odpowiedzi

Tak ostatnio planuje napęd do mojego montażu, jakies sterowanie z laptopa i takie tam... :D I zaczołem się zastanawiac jak tu poprawić stabilność oraz dokładność głowicy. Zanim jednak zaczne się babrać w smarach toczyć jakieś tuleje wedłud własnych pomysłów :szczerbaty: chciałem się spytać czy ktoś już tego nie robił i niema przypadkiem na to już jakis gotowych i sprzwdzonych patentów... Prosze wszystki o pomoc bo to mój perwsze ambitniejszy plan :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.zellix.de/bauplan1.htm

tylko link zapisalem , ale gdzies tutaj na forum to jest.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5312&st=0

 

Ostatnio wyczailem, ze przekladnie slimakowe byly stosowane w starych wirowkach do oddzielania smietany od mleka . Ma 110 zebow ale sa po skosie i przelozenie jest mniejsze./ chyba/

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zbiq ale ja te posty znam... Miałem na myśli jakiś konkretów na temat tuningu/czyszczenia/ulepszania głowicy paralaktycznej EQ3-2 (cg4) lub AstroView bo to przecież to samo... :Boink: Jak by ktoś nie wiedział o co mi chodzi to podaje link: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...68aa732daecc0a4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja , nie doczytalem tematu , bo w tresci juz nie wspomniales . Cos za czesto zdarza mi sie :Boink: .

Podstawa tuningu to w/g mnie wymienic wszystkie podkladki na lozyska oporowe. Szczegolnie w osi RA pod duza zebatka . Takie lozysko to 2 pierscienie z cienkiej stalowej blachy i miedzy nimi walki - nie kulki . Powinno bardzo duzo poprawic. Do tego takie lozyska sa tanie . Jakbys cos robil w tym zakresie to musisz tak kombinowac aby slimak i zebatka duza byly na jednej plaszczyznie tak jak przed modernizacja choc moga byc troche wyzej . :Beer:

Duzo poprawi inny statyw np. geodezyjny.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... <_< SZykuje się na mój drugi teleskop i niewiem w co zainwestować... Czy kupić napęd i pobawić się z elektronniką i podłączniem do kompa, do tego jeszcze jakiś 80ED i okularki... :szczerbaty: czy może newton na dabsonie jakeś 10"... a może HEQ5 ale niemam co na to zawiesić... tyle wydatków a tak mało funduszy... może jakąś prace na wekcje znajde a po wakacjch moje 18-te urodzinki to jak dobrze pójdzie to kupie i jedno i drugie :szczerbaty::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na EQ6 to mnie racze nigdy stać nie będzie :huh: A tak myśle nad tuningiem EQ3-2 bi widzałem jakie ludzie robią fotki montażami Soligora i nawt Go-To do niego robią... to się zastanawiam czy soie czegoś takiego nie zafundować... Leszek coś takiego kiedyś robił... i podobno to działa... A zresztą musze w tym roku sie na zlot wybrać to sam obmacam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do mojego EQ3-2... to właśnie uległ rozłożeniu na części składowe :szczerbaty: i jestem troszkę rozczarowany... oczywiście sama "maszyneria" jest całkiem niezła i solidna, dla kogoś kto modernizował tylko Astro3 to jest coś. Solidne toczone tuleje ciężkie przekładnie wszystko jest dobrze dopasowane i nie mam zarzutów. A jednak jestem rozczarowany... :angry: ztego co zobaczyłem to poza wymiana smaru oraz podkładek nic więcej się nieda zrobić. :angry: Kompletny brak miejsca na jakieś ułożyskowanie i dodatkowe bajery. Więc co??? Pozostaje chyba tylko przesmarować i złożyć, nic więcej się z tego raczej nie da wyciągnąć. No może ktoś z kolegów ma jakiś pomysł??? Chęcią bym przedyskutował ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Moje rozwiazanie na modernizacje tego montazu

http://www.astro.forus.pl/viewtopic.php?t=203

Przed koncowym zlozeniem trzeba spasowac tuleje z zebatka jak chodzi w korpusie i jak kreci sie w niej os.

W miejscach gdzie "chwyta" trzeba lekko np. gladkim nozem zeskrobac, najlepiej nieostra strona. Tak dopasowywalo sie panewki jak skrobaka nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.