Skocz do zawartości

Perseidy 2003


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Irydium o 23:14 było widać. Może -7 mag. Tak podawało H-A na Piłę.

Pomiędzy 22 i 23 widziałem tylko 2 szt Perseidów jedna od radiantu do zenitu a druga horyzontalnie w lewo do Wielkiego wozu. Ale ciężko oceniać bo sałaba widoczność i nie widać gwiazd odniesienia.

 

o ja pierdzielę, czy to możliwe, że widzieliśmy tą samą iridium o 23:14 ??? ;)) Leszno - Piła ??? u mnie była dokładnie o czasie: 23:14:14 (Iridium 61 i też -7 mag)

mówiłem, że jeden meteor będzie na pewno

 

a co do prawdziwych meteorów - to chyba widziałem więcej niż "starzy wyjadacze" :) z kumplami zrobiliśmy sobie grilla (piwnego) u mnie na ogródku - siedzieliśmy od 22:00, sypało bardzo słabo, ale było kilka dość ciekawych - tj. zostawiających ładne kreski widoczne przez czas do 5 sekund, jeden bardzo ładny nad wschodnim horyzontem najpierw leciał z jasnością około 0 mag, a potem nagle błysnął do około -4 mag - no i zostawił ślad... były też fajne śladozostawiacze bardzo blisko radiantu, a dwie sztuki na niebie przesunęły się tylko o 1-2 stopni - to by znaczyło, że leciały mi prawie na głowę, oprócz tego co błysnął najlepszy był taki jeden około -2 mag świecący różnymi kolorami - ślad był po nim taki trochę zielonkawy... o 4:00 pogoda się schrzaniła, ale od 2:00 do 3:30 było wzglęnie dobrze, widziałem ze 3 grupki - 2x podwójny meteor (typu raz tu i sekundę później tam) oraz jeden potrójny - w ciągu 5 sekund spadły 3 sztuki

 

krótko mówiąc kicha, ale z powodu cirrusa i księżyca i tak widziałem więcej meteorów niż satelit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kumplami zrobiliśmy sobie grilla (piwnego) u mnie na ogródku 

 

W sobotę 9 sierpnia ja także zorganizowałem małe obserwacje przy całonocnym grilo-ognisku i piwku w moim ogródku - oprócz mnie było obecnych 11 osób !! ( w tym 4 kolegów z białostockiego PTMA). Dla naszych znajomych i ich córki pokazaliśmy prawdziwe niebo !!! - byli bardzo usatysfakcjonowani. Pogoda nas jednak nie rozpieszczała- było w kratkę z chmurami.

 

Udało się jednak zaobserwować i pokazać dla ludzi najciekawsze obiekty tej jasnej nocy - Księżyc 3 dni przed pełnią, Marsa z czapą polarną, podwójny uklad Alkor-Mizar, galaktykę M31 i towarzyszki oraz już o 4 rano Saturna. Także widzieliśmy kilkanaście perseidów o jasnościach około -1 i -2 mag.

 

Do dyspozycji były: teleskop 200/972 z podłączoną kamerą przemysłowa CCD 0,01 lx, teleskop A 170/1000 na dobsonie, teleskop U 150/900 paralaktyk, BPC 26x70 oraz lornetka 15x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj za naszego życia już nie wrócą tłuste lata perseidów gdzie po przejściu macierzystej kometyTempel Tuttle chyba w 1992 roku

 

Macierzystą kometą od Perseidów jest kometa Swift-Tuttle.

 

A co do pogody ubiegłej nocy to podobnie jak u wszystkich , rozpogodzilo się u mnie tuż przed północą na 30 min w trakcie których upolowałem 6 meteorków , nawet jasnych. Póżniej już tylko niewielkie "dziury dla naiwnych" . Nie wszystko stracone dziś też warto obserwować !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W max Perseidów zasięg miałem -1.0, w porywach 0,0 :o

Następna noc -było jeszcze gorzej :-P Poszedłem spać.

Co godzinę budził mnie budzik, ale żadnej poprawy na niebie... :-

Mleko było na niebie podświetlone latarniami miejskimi i Księżycem.........>:( ??? >:(

Z 3/4, 5/6, 7/8 i 9/10 trochę Perseidków poobserwowałem. :):D ;D

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś o nie-Perseidach :)

Od 27 lipca do 10 sierpnia zaobserwowałem 13 "Kochabów" w ciągu Teff=15.833 h.

Więcej na: http://www.kwima.republika.pl/najnowsze.html

Jeżeli szkicujecie podczas obserwacji meteorów np.: w Atlasie Brno, to sprawdźcie, czy aby jakiś meteorek nie wyleciał Wam z okolic gwiazdy beta UMi ???

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze o Perseidach, choć lypa była:

Nawet obserwowałam. Mimo, ze mam zakaz obserwacji:((bo noce są

od spania...) udało mi się przekonac mame i pozwoliła mi na jedną

obserwacje, więc wybrałam najbliższą wtedy noc (11/12) i wyciągnęłam kolege gitarzyste, ale niestety tylko do

2:00 mogałam obserwować. Odnotowałam 25 zjawisk, w tym 8 Perseid, a reszty nie wiem. No ale żeby nie przegapić przypadkiem maximum, wybrałam się do koleżanki (10km na nogach:))-niby tak po prostu mnie zaprosiła:)). No i obserwowałysmy 12/13 i 13/14, ale cirrus był bardzo niemiłosierny, choć zenit pozostawał o dziwo prawie cały czas względnie(!) czysty, a ok.2;00 nawet sie rozpogadzało, ale nic rewelacyjnego i tak nie zobaczyłyśmy. Nawet nad ranem lypa...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.