Skocz do zawartości

Yukon 60x80


xtro

Rekomendowane odpowiedzi

Ot głupi kupiłem rodzicom w prezencie lornetke na allego. Yukon 60x80 skuszony parametrami. Owszem az taki głupi nie jestem by mieć nadzieje że to będzie faktycznie 60x ale nie spodziewałem się , że dostane sprzęt w okolicach mojej starej bpc5 czyli jakies 8x tan na oko... Owszem pole widzenia jakby większe, niby te 80mm średnicy też prawie realne, ale 60x ani nawet 20x to toto na pewno nie przybliza... oj nie. W sumie strata mała, bo lornetka z założenia ma służyc wyjazdom wakacyjnym np. nad może a nie obserwacji nieboskłonu. Niemniej niesmak zostaje. Sprzedawca, niby firma sklepowa, pisze że sprawdzone, jak byk potwierdza parametry podane w opisie na korpusie lornetki widocznym na fotkach. A po dotarciu okazuje się co innego. Nie chodzi jednak o to że parametry są inne. Lornetka ma "zeza". O ile tu wyczytałem to jest kolomacja (niech mnie ktos poprawi jeśli żle pamiętam). Ot osobno widzi się dobrze, ale naraz podwójnie. I to nie gwieady podwójne ale wręcz zcałe budynki (nieżle rozjechane... Czekam niby na odzew serwismena, który mi po tel i mailach obiecano, ale w międzyczasie zapytam szanowne grono , czy ktos może wie jak to samemu skalibrować, czy tez skolimować. czyta łem troche wątków i doczytałem o jakiś śrudach. Może ktoś miał do czynienia z tym modelem. Nie chcę z ta firmą drzeć kotów o te usterkę, ot najwyżej odeślę i poczekam, ale chciałem by "starsi" sobie polornetkowali, a wyjazd coraz bliiżej. Pomóżcie Link do lornetki z aukcji tu, może ktos podpowie co mądrego:

 

http://www.allegro.pl/item104218444_lornet...ny_spadaja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś najpierw poszperał trochę w archiwum forum to byś znalazł np to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10283

a teraz to możesz tylko wystawić temu sprzedającemu negatywa, że sprzedaje podróby, kłamie w opisie parametów i że to jest szmelc, może przynajmniej kogoś innego powstrzyma to przez zakupem tego dziadostwa

 

i jeszcze to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10805

i to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6898

i jeszcze dużo, dużo więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, mądry polak po szkodzie.... ale fakt - faktem, na to forum trafiłem dopiero po zakupie, troche spontanicznie to zrobiłem, choć dwa dni szukałem, w pewnym momencie chciałem kupić nawet oferowane sprzęta w cenie 25 zł (znalazłem nawet jakieś 10x50 za 17,99), potem lukałem na super zoomy w stylu 15-160x70 po jakieś 200zł. Suma sumarum kupiłem krakowskim targiem coś pośredniego. Mam nadzieje że chociaż jakoś to skolimuje, choć moja matula twierdzi , że i tak patrzy przez lornetke jednym okiem. Było nie było, do oglądania statków raz na rok chyba się sprawdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

jakbyś najpierw poszperał trochę w archiwum forum to byś znalazł np to:

 

 

 

Sumas, nie badz tak bardzo krytyczny do kazdego nowego uzytkownika forum, nie kazdy jest chodzaca encyklopedia jak TY. Czasem jest naprawde ciezko wyszukac przydatnych informacji. Jestes jednym z nielicznych osob ktore wiedza o czym mowia, wiec prosze miej troszeczke wiecej cierpliwosci dla nowicjuszy.

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60x80 oznacza dokładnie wg pewnej specyfikacji której czasem się używa:

 

średnica: 80mm

 

źrenica wyjściowa: 60^1/2=7,75mm

 

co oznacza powiększenie 80:7,75=10,33x

 

więc zoom 15-160x70 to źrenica 3,87-12,65??? i powiększenia 5,5-18x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60x80 oznacza dokładnie wg pewnej specyfikacji której czasem się używa:

 

średnica: 80mm

 

źrenica wyjściowa: 60^1/2=7,75mm

 

co oznacza powiększenie 80:7,75=10,33x

 

więc zoom 15-160x70 to źrenica 3,87-12,65??? i powiększenia 5,5-18x

 

 

Ale numer. Tego nie wiedzialem. Czyste robienie w ....... i to legalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. jakbym niemiał, to bym, każdego nowego usera odsyłał tu: http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf

 

:Beer:

w sumie ja tez mam duzo pytan ale chce to rozlozyc na dluzszy okres czasu zeby cie nie rozzloscic bo mi juz nigdy nie pomozesz :).

A po za tym przyszla w koncu lorneta Barska 20x80 jak wspominalem wczesniej.

 

http://www.opticsplanet.net/barska-x-trail...binoculars.html

 

Prawde mowiac nie spodziewalem sie ze jest taka wielka - to naprawde kawal kloca. Ciekawe jak musi wygladac Celestron 25x100. :Boink:

Mialem cicha nadzieje ze dam rade uzyc moj stary statyw fotograficzny, no ale pozostalo to tylko nadzieja. Nawet jak bardzo zacisne sruby to i tak opada. Bede musial pomyslec nad zakupem innego - ciezszego bardziej masywnego, bo samemu nie mam warunkow zeby zmontowac cos takiego.

No i moje pytanie. Jak sprawdzic ta lornetke. Wyczytalem ze jest cos takiego jak odwzorowanie bieli, kolorow albo cos takiego.Jak rowniez sprawdzanie koloru soczewek pod swiatlo - zielony- jest dobry, bursztynowy - zasuwaj do sklepu i zwroc jak najszybciej. Czy ktos to juz gdzies opisal jak to sie robi? Moglbym sie wtedy podzielic z innymi co to potrafi i czy jest warte ceny. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze to nie Swarovski :Salut:

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tak a`propo kolorów ... pożyczyłem właśnie sobie od koleżanki Zeissa dachowego B GA 7x40 , i patrze sobie (powłoki fully coating) a tu przednia powłoka koloru rubin - bursztyn .... :) ale pod innym kątem wpadająca w niebieskości ... to tak tytułem żartu

 

A nawiązując do tematu jest na allegro użytkownik farjana82 który sprzedaje podróby Nikona i Canona wielokrotnie zgłaszałem do allegro bez odzewu , więc coś nie tak nawet w komentarzach od kupujących są sygnały o oszukaniu ale bez echa ////

może jakaś wspólna akcja ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60x80 oznacza dokładnie wg pewnej specyfikacji której czasem się używa:

 

średnica: 80mm

 

źrenica wyjściowa: 60^1/2=7,75mm

 

co oznacza powiększenie 80:7,75=10,33x

 

więc zoom 15-160x70 to źrenica 3,87-12,65??? i powiększenia 5,5-18x

 

No czyli dobre miałem przeczucie do tej mojej Yukon'ki dając jej szacunkowo niewiele większe powiększenie (na oko) jak w starej BPC5 8x30... Właśnie dziś zrobiłem mały test porównawczy. Przytuliłem obie lornetki do siebie korpusami , zerknąłem na okno pobliskiego domu jednym okiem w jedną , drugim w drugą "synchronizując" obraz na tym samym oknie w obydwu okularach. Zlał się niemal w jedną całość może nieco na korzyść (pod względem powiększenia) Yukona. Pole widzenia ma też większe, za to (jak na niefachowe oko) wydaje się bardziej jakby żółtawy i mdły od BPC, co jednak może być tylko moim subiektywnym złudzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po za tym przyszla w koncu lorneta Barska 20x80 jak wspominalem wczesniej.

Ciekaw jestem tej lornetki, szukam właśnie czegoś na dobry początek dla siebie, BPC 20x60 wydaje się idealna cenowo jak i w ocenach daje perspektywy dla żółtodzioba zaczynającego przygody z lornetkowaniem nieba. Jednak Barska wydaje się równie trafnym wyborem przynajmniej jeśli chodzi o nienadszarpującą kieszeń cenę. Wystosowałem nawet maila w poniedziałek do kilku dystrybutorów wymienionych na stronie producenta (pobliskich: NIemcy, Dania, Szwecja , Norw. Czechy) o możliwości zakupu i wysyłki do Polski. NIestety odezwali się jak dotąd tylko czesi i niestety z negatywną odpowiedzą... nie mają i nie chcą najwyraźniej sprowadzać, a oferta ogranicza się do modeli podstawowych - tu bodaj myśliwskich. U nas są wymienieni dwaj dystrybutorzu, niestety na razie nikt mi nie odpisał...

 

Najchętniej jednak podczekam na opinię w sprawie tego sprzętu. Jestem zdecydowany coś kupić ale tym razem na spokojnie - poczekam do "ciemniejszych" nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam apel o pomoc. Ponieważ z firmy w której zakupiłem Yukona 60x80 mimo kilku telefonów i maili robią sobie jaja i nikt nie ma zamiaru interweniować w sprawie rozkolimowanej lornetki, czy ktoś jest w stanie mi udzielić rady jak skolimować ewidentnie rozjechana lornetę? Nie wiem co zrobić, czy odesłać im to czy co, trochę przebapiłem sprawę, ale nie spodziewałem się takiego "betonu" na allegro od użytkownika z setkami pozytywów i 0 opini negatywnych...

 

a jeszcze raz link do tego "sprzętu":

 

http://www.allegro.pl/item104218444_lornet...ny_spadaja.html

 

a jeszcze raz link do tego "sprzętu":

 

http://www.allegro.pl/item104218444_lornet...ny_spadaja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wreszcie wzięło mnie na odwagę i rozkręciłęm tego Yukona... Dokłądnie udało mi się rozmontować lewą stronę (jedna ze śrubek w prawym korpusie była tak przykręcona, że śrubokręt "rozjechał" gwint , a dziada nie dało się rozkręcić - zostaje tylko odpiłować...). No i co widzę w środku (szkoda , że nie porobiłem fotek...). Pryzmat trzyma jakaś blaszka dokręcona do obudowy, po jej odkręceniu pryzmacik można wyjąć. Jedna z krawędzi pryzmatu posmarowana czymś jakby cement. Tkwiła w tym cemencie jakaś blaszka jakby przypadkiem zatknięta tam podczas smarowania. Część tego "kleju" została na obudowie. Po usunięcu tego z pryzmatu i obudowy i umieszczeniu pryzmatu w przeznaczonym na niego miejscu , kolebie sie on nieznacznie... ups, więc jednak ten cement był potrzebny. Niemniej niemożliwe jak na moje zdolności okazało się takie ustawienie by obraz rozkolimować. Tandetne wykonanie po prostu. Kilkakrotne skręcanie i rozkręcanie lornetki spowodowało w końcu nieunikone zabrudzenia. W końcu udało mi się jakotako ustawic pryzmat jak oryginalnie, kolimacja może nieco mniejsza, ale i tak dwuocznie nie da się patrzeć. No cóż, zrobię sobie z tej lornetki lunetę... Nie kupujcie na allegro jak ja!!!!!!!!! 99zł w plecy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.