Skocz do zawartości

Obejmy do Meade Starfinder 10"


Regulus

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne rozwiazanie jak nie chcesz zrobic samemu to zaklad slusarski - moze specjalizujacy sie w Al ?

 

Chętnie zrobiłbym samemu, ale nie wiem od czego zacząć. Ty jak widzę też masz 10" i obejmy samoróbki. Napisz coś o nich i zamieść kilka fotek, zarówno ogólnych, jak i szczegółowych: mocowanie do montażu, zawiasy i zamknnięcie. Jakie materiały, jak gięte i gdzie, tp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup cos takiego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2d0ed0d85baa61c ale sprawdz czy bedzie pasowac do Twojego montazu . Mozesz tez samemu wykonac , choc zaklad slusarski zrobi ladniej. Do koncow przymocuj pierscienie zrobione np. z 3 cm plaskownika . Z gory tez zlacz je plaskownikiem .

Miedzy pierscienie - obejmy a tube daj jakis cienki material aby nie rysowac tuby , jak zda egzamin to go przyklej do obejm . Moje obejmy zaciskam na tubie za pomoca sruby M8 z nakretka motylkowa .

W ciezkim telepie lepiej nie dawac dystansowek miedzy listwa mocujaca do montazu a obejmami , bo sztywniejsze . Ale sprawdz czy nie bedzie tuba o montaz zaczepiala .

Sztywnosc musi byc duza, waga mala . Ja swoje paskudnie zrobilem . :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup cos takiego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2d0ed0d85baa61c ale sprawdz czy bedzie pasowac do Twojego montazu . Mozesz tez samemu wykonac , choc zaklad slusarski zrobi ladniej. Do koncow przymocuj pierscienie zrobione np. z 3 cm plaskownika . Z gory tez zlacz je plaskownikiem .

Miedzy pierscienie - obejmy a tube daj jakis cienki material aby nie rysowac tuby , jak zda egzamin to go przyklej do obejm . Moje obejmy zaciskam na tubie za pomoca sruby M8 z nakretka motylkowa .

W ciezkim telepie lepiej nie dawac dystansowek miedzy listwa mocujaca do montazu a obejmami , bo sztywniejsze . Ale sprawdz czy nie bedzie tuba o montaz zaczepiala .

Sztywnosc musi byc duza, waga mala . Ja swoje paskudnie zrobilem . :Beer:

 

Nie chcę zakładać na forum handlowym wątku ATM-owego, ale z tego co widze to na tym dovetailu można przykręcić obejmy tylko w poprzek, a szerokość płaskownika jest przecież niewielka, tylko 3 cm. Myślę że stabilniej było by umocować je wzdłuż (po wycinku obwodu) w poprzek do dovetaila, ale z kolei on jest za wąski i nie ma takich otworów. Chyba najlepiej szyne montażową zrobić z jakiegoś C-ownika AL o szerokości 5-8 cm i malej wysokości, a do obejm od dołu dorobić jakieś płaskie "stopki", żeby do niego stabilnie przylegały. Nie chcę wyważać otwartych drzwi i dlatego chętnie podpatrzyłbym u kogoś rozwiązanie tego problemu, które dobrze sprawdziło się w praktyce.

P.S. Jakiej grubości i z jakiego materiału są Twoje płaskowniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje sa z zelaza 30mm szeroki plaskownik 2 mm gruby. Na zlomie cos takiego lezalo . Moja rura ma 280mm srednicy i wzy ok 9 kg . Sadze, ze dla zwiekszenia stabilnosci warto aby listwa laczaca obejmy stykala sie z tuba , tak jak obejmy .

A czy Twoj telep nie byl projektowany na montaz Dobsona ? Jakby tak to jest bardzo mozliwe, ze tuba jest za delikatna aby w prosty sposob na paralaktyczny posadzic . Moze wiecej obejm czy wzmacniajace wregi ?Tak chyba jest w Synta 200/1200 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Moje sa z zelaza 30mm szeroki plaskownik 2 mm gruby. Na zlomie cos takiego lezalo . Moja rura ma 280mm srednicy i wzy ok 9 kg . Sadze, ze dla zwiekszenia stabilnosci warto aby listwa laczaca obejmy stykala sie z tuba , tak jak obejmy .

A czy Twoj telep nie byl projektowany na montaz Dobsona ? Jakby tak to jest bardzo mozliwe, ze tuba jest za delikatna aby w prosty sposob na paralaktyczny posadzic . Moze wiecej obejm czy wzmacniajace wregi ?Tak chyba jest w Synta 200/1200 .

 

Mój telep występuje fabrycznie w wersji i dobson i paralaktyk. Ciężar tuby z lustrem to 11,5 kg, z tym że bardzo jest ten ciężar rozłożony asymetrycznie, ponieważ tubus jest lekki (papierowy), a lustro grube i ciężkie (do tego metalowa oprawa i mocowanie). Fabrycznie, w wersji paralaktycznej zamiast sztywnych obejm są elastyczne paski z blachy ok.0,5 mm i szerokości 2,5 cm. Tubus na nich nie siedzi sztywno, lecz się zsuwa i chwieje. Profesjonalne obejmy można dokupić osobno jako opcję za 215$ (do tego koszty przesyłki i ubezpieczenia, tak w USA i do Polski). Pomyślałem że mógłbym trochę zaoszczędzić i wykonać w kraju obejmy taniej, może nie takie extra, ale na tyle sztywne żeby można było używać telepa bez stresu. Czy pisząc o listwie łączącej obejmy masz na myśli listwę przyspawaną z góry , ale w jednej płaszczyźnie z obejmami ? Jak masz te obejmy przymocowane do dovetalila, na jednej śrubie i na jakiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.