Skocz do zawartości

Filtr Słoneczny


Luptr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zamówiłem do swojego teleskopu folie na filtr słoneczny, trocze mały arkusz, bo do lustra 114mm arkusz 15x15cm. Ale mysle, ze wystarczy, tylko nie wiem jak zrobić taki filtr. Wie ktoś moze czy jest gdzieś instrukcja obróbki tego filtru? A moze ktoś napisze jak sam zamontował takie cos, mam wrazenie, ze ta folia jest bardzo popularna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze slusznie bylo by napisac ze przy ogladaniu slonka trzeba zachowac ostroznosc i podrzucic linka :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12368

 

z powazaniem :)

 

dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rzutowanie obrazu na ekran

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...=8001.msg119784

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzutowanie jest tanim, najprostszym i bezpiecznym sposobem obserwacji Słońca, ale nie najlepszym. Są bezpieczne sposoby obserwacji naszej gwiazdy, ale dość kosztowne - szklane filtry słoneczne dopasowane do konkretnego modelu teleskopu, oraz kliny Herschela. Sam taki posiadam, a opis był tutaj - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...9650&hl=zabawki .

Dobrze dopasowany filtr foliowy też doskonale spełnia swoje zadanie, ale warunkiem bezpiecznych obserwacji jest dobre umocowanie go do teleskopu.

O filtrach wapniowych i H-alpha nie piszę, bo ceny są...kosmiczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

denko opakowania od płyt CD na tzw. "słupie" wymiarami prawie idealnie pasuje do telepów ze 114mm zwierciadłem. Wycinasz środek, podklejasz folie klejem (polecam jakis dwuskładnikowy, np poxipol: jest mocny a do tego nie wiąże tak szybko jak np "Super glue", więc jest czas zeby folie równo zamocować) Efekt koncowy wygląda tak:

 

filtr.JPG

 

Filtr wykonałem z folii BP ND5 o wymiarach 11x11cm (otwór w denku ma 10cm średnicy)

Radze tylko ostrożnie wycinać denko. Plastik z jakiego jest wykonane łatwiej pęka niż sie tnie, więc trzeba to robic delikatnie. I jeszcze jedno: na zdjęciu folia jest ładnie naciągnięta, jednak przy podklejaniu zostaw ją delikatnie pomarszczoną. Plastik na słońcu dośc znacznie się rozciąga, naciągając tym samym folie.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.