Skocz do zawartości

Ekspansja wszechświata


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Mam drobny kłopot ze zrozumieniem jednej kwestii - może Wy mi pomożecie. Mianowicie z powszechnie wiadomo, że wszechświat się rozszeża co jest bezpośrednią konsekwencja "wielkiego wybuchu". Podobno (osobiście nie sprawdzałem;) kierując obiektywy na dowolną część nieba da się zaobserwować (właściwie to pewnie bardzej policzyć) że wszystko się oddala od wyszystkiego. No i wszystko byłoby wporządku tylko ostatnio oglądałem na discovery ciekawy programik o galaktykach i tam opowiadają rewelacje, że z ileś miliardów lat droga mleczna zdeży się z galaktyką andromedy. No i w związku z tym mam pytanie jak coś jednocześnie może się od siebie oddalać dochodząc jednocześnie do kolizji dwóch galaktyk. Poza tym drugą powszechną informacją jest fakt, że w centrach galaktyk znajdują się czarne dziury, które powoli wsysają widzialną materię. No i jak na moje oko to też jest w sprzeczności z oddalaniem się gwiazd względem siebie. Może ktoś wie o co chodzi???

Edytowane przez Alphazone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak na moje oko to też jest w sprzeczności z oddalaniem się gwiazd względem siebie. Może ktoś wie o co chodzi???
To odlegle galaktyki sie od siebie oddalaja. Gwiazdy maja swoj ruch wlasny, ale niekoniecznie musza sie oddalac od siebie (a zwlaszcza od centrum galaktyki).

Galaktyki (w gromadach galaktyk) moga sie do siebie przyblizac, pomimo, ze caly wszechswiat rozszerza sie.

Podobnie, jak dwa psy (obrazujace gramady galaktyk) uciekaja od siebie, lecz pobliskie pchly moga sie do siebie przyblizac, rownoczesnie oddalajac sie od pchel na drugim psie...

Poza tym drugą powszechną informacją jest fakt, że w centrach galaktyk znajdują się czarne dziury, które powoli wsysają widzialną materię.
A w naszej sobie taka zyje i chyba ma sie dobrze :) Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A czarne dziury żrą to co mają w zasięgu swych czarnych gardzieli, jednocześnie poruszając się względem siebie :D

Aby sobie wyobrazić ten pozorny paradoks ruchów, spójrz w garnek z kipiącą zupą : niektóre cząstki będą "wyskakiwać" z garnka, inne będą wirować i zderzać się wewnątrz, jeszcze inne - przez pewien czas będą pozornie nieruchome. Zasadnicza część zupy pozostanie w garnku, ale ogólnie wskutek "wyskakiwania " z garnka - jej objętość będzie się zwiększać. Gdyby zupa mogła kipieć we wszystkich kierunkach - no i nie byłaby powstrzymywana przez ziemskie pole grawitacyjne- otrzymałbyś całkiem niezły obraz wszechświata :D

 

Zresztą łatwo to zrozumieć na podstawie słów Kory (MAaanam) ; "A planety... szaleją, szaleją" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie można przyjąć, dla uproszczenia ogarnięcia tego zagadnienia, że Wszechświat, rozszerza się, ale jako całośc, ogół (czyli średnio statystycznie), natomiast istnieją lokalne galaktyki, grupy galaktyk, które podążają do wzajemnego zderzenia, kolizji, jak choćby nasza Galaktyka do kolizji z M31, a jednocześnie obie, w kierunku gromady galaktyk w Pannie

 

a żeby nie było, że na grupach dyskusyjnych wszysko już napisano i to na każdy temat, więc u nas na Forum też swego czasu, toczyła się bardzo ciekawa dyskusja dokładnie na ten sam temat: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6952

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
A czarne dziury żrą to co mają w zasięgu swych czarnych gardzieli, jednocześnie poruszając się względem siebie :D

Aby sobie wyobrazić ten pozorny paradoks ruchów, spójrz w garnek z kipiącą zupą : niektóre cząstki będą "wyskakiwać" z garnka, inne będą wirować i zderzać się wewnątrz, jeszcze inne - przez pewien czas będą pozornie nieruchome. Zasadnicza część zupy pozostanie w garnku, ale ogólnie wskutek "wyskakiwania " z garnka - jej objętość będzie się zwiększać. Gdyby zupa mogła kipieć we wszystkich kierunkach - no i nie byłaby powstrzymywana przez ziemskie pole grawitacyjne- otrzymałbyś całkiem niezły obraz wszechświata :D

 

Zresztą łatwo to zrozumieć na podstawie słów Kory (MAaanam) ; "A planety... szaleją, szaleją" :szczerbaty:

Jesli chodzi o prównanie zjawisk astro do otaczających nas przedmiotow to też zauwazyłem ciekawe zjawisko w kubku kawy z pływającym osadem z mleka, gdy wprawicie płyn w ruch wirowy to biały kożuszek zmienia sie w galaktykę spiralna typu Sc :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.