Skocz do zawartości

F-adapter


anva

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.Może SZANOWNI koledzy podpowiedzą mi jeszcze jak podpiąć lustrzankę(zenit lub inny) do teleskopu.Może są też specjalne adaptery? :)

 

Ale chcesz to podpinać w projekcji okularowej, ognisku głównym czy na piggy back'u?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, żeby Ci odpowiedzieć z sensem, to musisz napisać:

 

- Co to za teleskop. (typ , apertura, OGNISKOWA!, marka, rodzaj wyciągu)

- Na jakim montażu. (TYP!, producent, zmotoryzowany czy nie, z PF czy bez)

- Co chcesz fotografować. (Łysego, planety, DS'y)

- Czym chcesz fotografować (bo juz nie wiem, najpierw dopytujesz o adaptery do cyfrowych kompaktów, a potem płynnie przechodzisz do analogowych lustrzanek :) )

- I na koniec jak u Ciebie z wiedzą o fotografowaniu klasycznym.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, żeby Ci odpowiedzieć z sensem, to musisz napisać:

 

- Co to za teleskop. (typ , apertura, OGNISKOWA!, marka, rodzaj wyciągu)

- Na jakim montażu. (TYP!, producent, zmotoryzowany czy nie, z PF czy bez)

- Co chcesz fotografować. (Łysego, planety, DS'y)

- Czym chcesz fotografować (bo juz nie wiem, najpierw dopytujesz o adaptery do cyfrowych kompaktów, a potem płynnie przechodzisz do analogowych lustrzanek :) )

- I na koniec jak u Ciebie z wiedzą o fotografowaniu klasycznym.

 

Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź

- Zacznę od końca,zabawę z fotografią samodzielną zaczynałem mając 9 lat kupując pirewszy w życiu aparat fotograficzny (smiena),później przez 10 lat obracałem się kole fotograficznym przy miejscowym MDK-u robiąc zdjęcia różnymi modelami aparatów(START,PRAKTICA ,ZENIT i innymi)oczywiście analogami(w tamtych czasach nikt nawet nie śnił o cyfrówkach)tak że trochę liznołem tego tematu.

-Czym chcę focić? Chcę cyfrową lustrzanką(którą w niedalekiej przyszłości planuję kupić,i przy okazji prosiłbym o radę jaką,oczywiście za rossądną kasę)a teraz mam cyfrowego kompakta(sony cyberszot 5.1)i Zenita12xp dlatego przeszedłem z jednego tematu do drugiego.Jeszcze jedno pytanie do tego tematu:czy jest jakaś różnica w montowaniu lustrzanki cyfrowej a analogowej?

-Co chcę focić.Wszystko co jest na nocnym niebie.Szczegulnie DS'y ale także czasami chciał by zfocić łysego i jakąś planetkę też.

-Co do sprzętu,mam Celestrona firstscop'a 114/900 , parę okularków i barlowa x2 i tu następne pytanie chcę wymienić tego C na coś lepszego bo ten montaż w C to wszyscy wiedzą jaki jest,co byście poradzili wybrać tak do 2000zł.Wiem zaraz napiszecie że na forum napisano na ten temat wiele postów,ale przeczytałemchyba wszystkie i powiem że byłem zdecydowany do dziś na Syntę 8" ale po przeczytaniu dzisiejszych postów zwątpiłem w zakup tego telpa.

Pozdrawim ANVA <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

- Zacznę od końca,zabawę z fotografią samodzielną zaczynałem mając 9 lat kupując pirewszy w życiu aparat fotograficzny (smiena),później przez 10 lat obracałem się kole fotograficznym przy miejscowym MDK-u robiąc zdjęcia różnymi modelami aparatów(START,PRAKTICA ,ZENIT i innymi)oczywiście analogami(w tamtych czasach nikt nawet nie śnił o cyfrówkach)tak że trochę liznołem tego tematu.

 

Ok. Czyli łatwiej nam bedzie rozmawiać.

 

-Czym chcę focić? Chcę cyfrową lustrzanką(którą w niedalekiej przyszłości planuję kupić,i przy okazji prosiłbym o radę jaką,oczywiście za rossądną kasę)a teraz mam cyfrowego kompakta(sony cyberszot 5.1)i Zenita12xp dlatego przeszedłem z jednego tematu do drugiego.Jeszcze jedno pytanie do tego tematu:czy jest jakaś różnica w montowaniu lustrzanki cyfrowej a analogowej?

 

Jedyną moim zdaniem cyfrową lustrzanką nadajaca sie dobrze do astro-foto jest Canon 300-350D lub ich więksi bracia ze stajni Canona.

 

Różnic nie ma dużych w montowaniu takich aparatów do teleskopu. Ale różne lustrzanki mogą mieć różne standardy gwintów obietkywu i będzie trzeba dobierać przejściówke pod konkretny gwint posiadanego przez ciebie aparatu.

 

-Co chcę focić.Wszystko co jest na nocnym niebie.Szczegulnie DS'y ale także czasami chciał by zfocić łysego i jakąś planetkę też.

 

I tu się zaczynają schody. Dlaczego? Bo co innego strzelić Łysego w projekcji okularowej, a co innego wypalac przez pół nocy jakiegoś słabego DS'a w ognisku głównym. Ale zaraz do tego wrócę.

 

-Co do sprzętu,mam Celestrona firstscop'a 114/900 , parę okularków i barlowa x2 i tu następne pytanie chcę wymienić tego C na coś lepszego bo ten montaż w C to wszyscy wiedzą jaki jest,co byście poradzili wybrać tak do 2000zł.Wiem zaraz napiszecie że na forum napisano na ten temat wiele postów,ale przeczytałemchyba wszystkie i powiem że byłem zdecydowany do dziś na Syntę 8" ale po przeczytaniu dzisiejszych postów zwątpiłem w zakup tego telpa.

Pozdrawim ANVA <_<

 

No więc tak. Mając tego celestrona, (jak znam życie to nie zmotoryzowanego) i posiadane juz aparaty (zenit i jakiś tam kompakcik) mozesz zacząć się uczyc astro foto dwiema drogami.

 

1. Na teleskopie metodą "Piggy Back" możesz posadzić tego zenka (na obejmach tuby teleskopu powinieneś mieć gwint statywowy - piggy back polega właśnie na nakręceniu na ten gwint aparatu tak aby spoglądał swoim obiektywem dokładnie w tym samym kierunku co teleskop. Jeżeli tego gwintu nie masz, to mozna próbować wykonać go we własnym zakresie). I teraz tak. Jezeli dasz do Zenka jakis krótki jasny obiektyw możesz pokusić się o fotografowanie wiekszych polaci nieba (całe gwiazdozbiory, fragmenty drogi mlecznej itd.) Procedura wygląda tak:

 

- ustawiasz teleskop tak aby osią godzinową wycelował dokładnie biegun północny - z braku lunetki biegunowej (PF) zostaje ci metoda dryfu (wbij w wyszukiwarke forumową słowo dryf - tylko czy jest to wykonalne bez napedów? cholera w życiu tak nie próbowałem)) .

- tuba teleskopu celujesz w interesujacy cię fragment nieba. Ładujesz w wyciąg jeden z najkrószych okularów

- ustawiasz bardzo dokładnie ostrośc i uruchamiasz aparat na manualne czasy naświetlania.

- prowadzisz mikroruchami obraz w okularze teleskopu tak aby zawsze był w tym samym miejscu (im dokładniej to zrobisz tym lepsza wyjdzie fotka, im dłuzszy czas naświetlania ustawisz, tym więcej zarejestrujesz, ale i tym większe ryzyko błędu prowadzenia)

 

Sens przy tej metodzie i montażu tego celestrona, mają tylko krótkoogniskowe obiektywy. Jak długo jeseś w stanie poprowadzić ręcznie teleskop to juz kwestia eksperymentów. Ta metoda odeszła już praktycznie w zapomnienie.

 

Druga metoda to projekcja okularowa. Tu możesz mieć problemy zwiazane z twoim kompaktem, bo nie kazdy sie do tego nadaje. Zenka tak raczej nie użyjesz - za wielkie obiektywy. Jak wygląda flow? ano tak:

 

- ustawiasz telep j.w. (na Polarną)

- do wyciągu ładujesz po kolei (okular, adapter kompakt)

- ustawiasz ostrość i manualny czas naświetlania

- prowadzisz telep recznie (ja piernicze przy tym montażu ogniskowej tuby i braku prowadzenia automatycznego to ma duże szanse na totalną klapę)

- wykonujesz serię zdjęć (musisz sam rozpoznac jakie czasy, i parametry (ISO) będą najlepsze)

- Fotki ładujesz do jakiegoś programu do obróbki fotek astre (e.g. IRIS)

- Wywalasz poruszone i nieoster.

- Pozostałe poddajesz procesowi stackowania (wbij w wyszukiwarkę forumową słowo IRIS - zdobędziesz linki do softu i manuale do niego)

 

Trzecia metoda to fotografowanie w ognisku głównym. I znowu jest wysokie prawdopodobieństwo, że zamorduje cie brak napedu, i beznadziejność montażu tego Celestrona). Algorytm postępowania.

 

- ustawiasz telepa j.w. (na Polarną)

- do wyciągu nie wkładasz żadnych okularów Wędruje tam jedynie przelotka z 1,25" na taki gwint jaki masz w swojej lustrzance.

- Zdejmujesz z zenka obiektyw i nakrecasz go na przelotke.

- Łapiesz ostrość.

- i standardowo już ustawiasz na interesujący cię obiekt i prowadzisz ręcznie ekspozycje (ja piernicze, na ogniskowej 900mm i montażu tego Celestrona to sie nie może udac, chociaż... McArtiemu się udawało na podobnej klasy sprzęcie)

 

Na koniec pare hintów.

- Jasne obiety (Łysy, planety - nie potrzbują długich czasów naświetlania, więc względnie łatwo je fotografować).

- Ogniskowa 900mm to cholernie dużo. Zacznij od krótszych (50- 150mm)

- Brak automatycznego prowadzenia szybko zniechęca (poruszone foty)

- Do 2000 ciężko kupić zestaw do fotografowania. Jeżeli mamy doradzać co by to miało byc, musisz powiedzieć czy ma to byc tylko do fotografowania czy i do obserwacji wizualnych, skąd i czym w końcu będziesz focić (kamerka 300-350d, dedykowana kamerka, analogowa lustrzanka, jakies kompkcidlo).

- Teleskopu na montażu dobsona kompletnie nie nadają sie do fotografii. Synta 8" DOB niestety się do nich zalicza.

 

Uff. Dosyć , juz mnie palce bolą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.